Необходими материали: парчета пчелна пита, вода, съд за топене на восък, тръстикова чанта или някакъв вид мрежеста торба, текстилен материал с фина мрежа, сапун, купа за отливане на восъка.
- Отстранете колкото е възможно повече мед от питите и ги размекнете, като ги накиснете в топла вода: цветният прашец и медът, останали в питата, ще се разтворят във водата. Този процес на промиване се повтаря три пъти.
- Ако е възможно, използвайте чиста дъждовна вода. Ако водата е много алкална, добавете малко оцет (една част оцет на 1000 части вода).
- След промиване на питите, ги раздробете на малки парченца.
- Поставете парченцата восъчна пита в съда за топене и добавете чиста вода до нивото на парчетата или малко над него.
- Внимателно загрейте сместа, като разбърквате през цялото време, особено когато температурата се повиши. Восъкът е леснозапалим.
- След като питите се разтопят напълно, изсипете сместа в продълговата торба, изработена от зебло, плетена тръстика, найлон, юта или друга груба (мрежеста) материя, и я завържете здраво. Държейки торбата над кофа, я притиснете с две парчета дърво, и се уверете, че всичкият восък е изстискан от торбата в кофата отдолу. Пилото, парченца дърво, трева и други големи частици ще бъдат отстранени чрез този процес.
- Оставете кофата със смес от гореща вода и разтопен восък да се охлади на място, защитено от силен вятър и прах: за предпочитане, ъгъл в чисто, хладно помещение. Восъкът се втвърдява щом се охлади, образувайки восъчен диск върху повърхността на водата. Всички частици, пропуснати през мрежестата торба, ще се утаят под восъчния слой.
- Когато сместа е напълно изстинала, извадете восъчния слой. Изстържете всички вещества, полепнали по долната страна на восъчния диск и повторно разтопете восъка в равно количество чиста вода. Този път използвайте финия памучен плат, за да прецедите восъка и отстраните малките примеси. След филтриране през кърпата, съберете горещата смес от восък и вода в купа, за предпочитане емайлирана, предварително покрита с филм от сапунена вода – съвсем малко количество за намазване на повърхността. Купата не трябва да побира повече от около два килограма восък. Дори ако купата е направена от дърво, може да се използва като калъп за пчелен восък. Не използвайте мазнина или масло вместо сапун, тъй като те ще замърсят восъка. Не използвайте силно ароматизиран сапун.
- Сместа се поставя на хладно място без прах и вятър. Когато водата и восъкът са напълно охладени, т.е. около 12 часа след изливането на сместа в емайлираната купа, калъпът пчелен восък може лесно да бъде изваден навън. Всички примеси, прилепнали към дъното на калъпа, могат да се изстържат с остър нож.
- Не разбърквайте восъка, докато се охлажда в продължение на 12 часа. Не се опитвайте да ускорите процеса на охлаждане, защото може да развалите пчелния восък.
- Пчелният восък, пречистен внимателно по този метод, би трябвало да е в подходящ вид за продажба и износ и не се изисква никаква друга обработка.
- Съхранявайте пречистения пчелен восък на чисто място, далеч от всякакви вещества със силен аромат.
Друг традиционен метод е, просто да поставите парчетата восъчна пита в торба от зебло и да ги потопите в голяма тенджера, пълна с вода; торбата трябва да бъде достатъчно тежка, за да потъне. Загрейте водата. Восъкът е по-лек от водата, така че когато се разтопи, восъкът ще се филтрира през торбата и ще се издигне до повърхността на водата. След като всички парчета от питата се разтопят, изключете нагревателя и оставете съда да се охлади.