
Първоначално публикувано от
ves
Ще се опитам да се изразя по друг начин. Нектара който събират пчелите е предимно въглехидрати, които им дават енергия. Включително меда и захарта с която подхранваме са пак предимно въглехидрати. Източника на протеин е прашеца. Събирачките вкарват прашец в кошера, кърмачките го ядът и образуват витологенин, който съхраняват в мастното тяло. Това е запас на протеин в телата им. От този протеин те синтезират млечице с което хранят ларвите, търтеите и събирачките (млечицето съдържа предимно протеин). Ако в един момент кърмачката яде много прашец и храни малко в нея се натрупва витологенин, който се съхранява в мастното тяло, а не млечице. Това служи като хранителен запас от протеини на пчелите. А иначе като говорите за натрупване на излишно млечице, кажете къде го натрупва в тялото си пчелата? Зимните пчели ако не натрупат голямо количество витологенин няма да оживеят толкова дълго.
От друга страна за да излезе един рой и той да има по-голям шанс да оцелее, пчелите трябва да имат хранителен запас в тях. За запас от въглехидрати ще си напълнят медовата гушка, но за запас от протеини трябва да имат развито мастно тяло с протеинов запас иначе просто няма да оцелеят. Нито ще могат да градят, нито ще могат да хранят. Другото важно нещо е, че пчелите с развито мастно тяло имат по-силна имунна система и живеят по-дълго. Отново ключов момент в борбата за оцеляване на един рой.
Значи края на зимата пчелите започват да отглеждат някакво пило, но прихода на прашец (протеин) от природата е малък или никакъв и те трябва да разчитат на прашеца в кошера и на запасите в мастното си тяло. Пролетта се увеличава притока на прашец, но тогава се увеличава и пилото, а в същото време летящите пчели са малко, а и времето още е променливо. Така че пролетта по-скоро има недостиг на протеин в семейството.Края на април- май, когато времето се затопли и има достатъчно летящи пчели и хубаво време може да се каже, че семейството започва да се храни добре, ларвите получават достатъчно количество млечице, развиват се хубави пчели, остава млечице и за по-възрастните, които се угояват, стават по-здрави и жизнени, това е момента в който семейството пращи от здрави, силни пчели и затова могат да си позволят роене. Логично ако им сложим прашецоуловители с много малки дупки за да не влиза почти никакъв прашец и ги накараме да гладуват за протеини, ларвите ще са недохранени, ще се излюпват по-слаби пчели, възрастните пчели ще са хърбави, болестите ще ги натискат. Пак да напомниме, че липсата на мастно тяло намалява имунната система на пчелата. И тогава е нормално този кошер да не се рои, защото слабите и болни и недохранени пчели много трудно ще оцелеят. Обаче да държим пчелите недохранени за да спрем роенето не мисля , че е добра идея.
Ако имат излишък на протеин, това трябва да е лятото, когато има най-голямо количество пчели, а майката започва да намалява снасянето. Тогава ще има най-малко ларви на глава от пчелите, но в този момент обикновено роеве не излизат. А не излизат, защото времето до есента е малко и пак шанса да се подготвят за зимата намалява.