Защо ли ми се струва, че тази иначе полезна тема се превърна в мерене на пишки и по-точно кой колко теории е прочел и колко хормона е наизустил. То е хубаво да се чете ама дето вика Гацо бацо "Чел си чел си , ама какво си разбрал"?
Тука някои пчелари ( няма да казвам имена) говорят за роенето едва ли не като болест по пчелите с която трябва да се борим. Забравят, че пчелите се роят, защото така са програмирани, това е естествен процес, който ако го нямаше, намаше да има и пчели. Нещата опират до това как да излъжем пчелите и да направим така, че да не се отключи този размножитеен процес за да ни дадът максимално количество мед.
И вместо да носим вода през девет планини за да покажем колко сме начетени нека да погледнем очевидното и просто да помислим.
1. При всички животни размножаването започва във време от годината, което ще гарантира максимален шанс за оцеляване на вида.
2. При всички животни се размножават предимно здрави и силни индивиди. Хилавите, слабите и болни не се размножават.
Поради първото роевия период е пролетта, за да имат време роевете да се подготвят за успешно презимуване. Разбира се в природата винаги има изключения.
Поради втората причина семействата се роят, когато семействата са силни и здрави. За да са силни и здрави трябва да има много на брой пчели и да има изобилие на нектар и най-вече на прашец.
Да кажеш, че в един момент в кошера има излишък на млечице и понеже той се натрупвал в кърмачките, защото няма кого да хранят е глупаво да се мисли. Като има повече млечице ларвите се хранят по-обилно. Тези които имат истински кошери с дървени рамки (а не средновековни тръвни) лесно може да видят как ларвите в силните семейства с много пчели плуват в млечице. И обратното, при слабите семейства има т. нар. сухо пило. От такова пило се раждат хилави и слаби пчели. Отделно кърмачките хранят и летящите пчели с млечице. Доказано е, че в силните кошери, при които има по-малко ларви за хранене на глава от пчелите и обилна паша, пчелите живеят по-дълго. Някъде около една четвърт от млечицето, което кърмачките отделят го дават на събирачките (хранят ги). Колкото по-обилно се хранят събирачките с млечице, толкова по-силна имунна система имат и живеят по-дълго. И какво правят старите пчели (събирачките ако отнемем от кошера младите (кърмачките)? Започват да ядът прашец за да трупат хранителни вещества (мастно тяло), за да започнат да отделят млчице, да градят пити (изобщо подмладяват се).
Та да се върнем на въпроса, какви техники да приложим за да излъжем здравите и силни семейства да не се роят (размножават)?