
Първоначално публикувано от
Mateev
Не приказвай неверни неща, още повече че само няколко постинга по-нагоре в темата имаше публикувани изследвания, които явно не си си направил труда да ги прочетеш. Аз ги прочетох и дори ги преразказах накратко, но ти пак продължаваш да приказваш измислици.
Повтарям отново: Консумацията на мед от семейството през зимата зависи от МЕТАБОЛИЗМА НА ПЧЕЛИТЕ (от тяхната активност). През зимата те са принудени да произвеждат топлина, като за тази цел те ядат мед. Тоест пчелното семейство през зимата се явява ПРЕОБРАЗУВАТЕЛ НА МЕД В ТОПЛИНА. Количеството на използван мед за това преобразуване е
СЛОЖНА НЕЛИНЕЙНА КРИВА,
като минимума е на ниво 5-10 градуса. При отрицателни температури количеството на изразходвания мед
ДРАСТИЧНО НАРАСТВА, като при температура -20 градуса е
4 ПЪТИ ПОВЕЧЕ.
Capture.JPG
Графиката е показана до температури -20 градуса, но ясно се вижда как кривата при по-ниски температури завива нагоре, което означава че при -30 градуса консумацията на мед ще е 8 или дори 10 пъти повече. Същата логика може да се извади и от ЗАКОНА ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА ЕНЕРГИЯТА. Пчелното семейство компенсира ТЕМПЕРАТУРНАТА РАЗЛИКА спрямо оптимума от 5-10 градуса. Всяко едно удвояване на тази температурна разлика УДВОЯВА ИЗПОЛЗВАНАТА ЕНЕРГИЯ. И ако при -10 градуса имаме удвояване, при -20 ще имаме учетворяване, а при -30 ще имаме по 8 (8 пъти повече консумиран мед).
При това положение ако наистина в България се случи студена зима (2-3 месеца с температури -10 до -20 градуса), тогава наистина семейството ще умре от глад, защото 12-те килограма зимни запаси според литературата ще бъдат крайно недостатъчни.
ИЗВОДИ:
1. При много студена зима (-10 ...-20 градуса) пчеларя трябва да храни семейството, без да прави никакви икономии.
2. При много топла зима (+10 ... +15 градуса) пчеларя пак трябва да храни, защото семейството попада в дясната част от кривата (висока активност).
3. Ако се използва нагревател с терморегулатор, семейството през зимата може да се поддържа в зоната с минимален метаболизъм (минимална нужда от храна и максимално съхраняване на продължителноста на живота на пчелите).