Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
Слагането на знак за равенство между флувалинат и флуметрин е меко казано спекулация.Ако за флувалината има данни още от 90-те години , че акара има резистентни популации към него , то за флуметрина няма такива данни.Обобщението щом като към една отрова се приспособява ще се приспособи и към друга не е най-коректното.Мисля , че за много хора близкото звучене на имената дава знак за равенство.
Флуметринът и флувалинатът са със сходни химични свойства и резистентност към единия препарат другия става също безполезен.
- флуметрин с търговските им наименования Варостоп, Байварол и други.
- флувалинат и тау-флувалинат - с търговските им наименования Варотом, Апистан - Apistan® - ленти, Аписхелт.
При първоначалните изследвания се установява, че Apistan® на ленти не е достатъчно ефективен при борбата с акара. Поради това производителят започва да повишава количеството на флувалинат в лентите. Целта е била да се достигне такова ниво на флувалинат, което да гарантира на пчеларя, почти пълното унищожаване на акарите. Когато dr. Mark Goodwin за пръв път тествал лентичките Апистан в Нова Зеландия, открил че дори 3,1 % от препоръчителната доза осигурявала адекватен вароатозен контрол! Производителят просто започнал със сравнително висока доза, която би осигурила смъртта на почти всеки вароатозен акар. Пчеларите по този начин започнали да очакват противовароатозните продукти всеки път да осигуряват почти пълно унищожение на акарите. Но се получила обратна реакция, първоначалната прекомерно висока доза на флувалинат най-вероятно е помогнала да се ускори създаването на резистентност у акарите - Randy Oliver (2009, the synthetic miticides - ABJ 149).