Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
... а не като в България, като се каже, че нямаш право се има предвид, че не си плащаш достатъчно, за да имаш право. Е тази сила на закона прави цялата разлика, щото може да ти се прииска да си хвърлиш боклука през прозореца, но като знаеш, че наистина ще си го отнесеш се замисляш и възпираш, а ако все пак го направиш, то действително си плащаш гяволъка - не си ли го платиш, не се ли намери държавен орган, който да ти потърси сметка, какви ще са последствията във времето са съвсем предвидими и очаквани.

Това са А и Б в хуманитарните науки, принципи доказани многократно, както на теория, така и на практика. Обществения ред се основава на законите, които определят правилно- грешно на база по- обективни фактори, отколкото морала, при който правилно- грешно се определя по значително по- субективни критерии.
Е, сам потвърждаваш с разсъжденията си, че закон има, но хората не го спазват. Защо не го спазват - защото няма как да сложиш до всеки човек по един пазач. А пазачите кой ще ги пази? Нали и те произхождат от същото неморално племе. Морала аз така го разбирам - ти да спазваш и да не даваш на другите да нарушават законите и общоприетите норми на поведение. Като видиш, че пазача не пази - да го докладваш на по-висшестоящия пазач. Ето затова е нужен морал и обществено съзнание. Сто хиляди закона да се приемат, ако населението не иска да ги спазва, файда йок. Оттам ни идват по моему и останалите ни проблеми - например калпавото и корумпирано управление. Елита ни е огледало на нас самите. Но мерки за решаването на първопричината за проблемите не се вземат, тя дори не се афишира публично, за да е тема на дискусия.