Някой да има информация каква е цената на восъка в Турция?А в Румъния?
Преглед за печат
Някой да има информация каква е цената на восъка в Турция?А в Румъния?
Надали ще е много по различна от цената тук , поне като гледам основите са горе долу на същата цена , даже в Румъния са малко по евтини от нашите , в Турция малко по скъпи ....
Цената на специалния восък я разбрахме -15лв. Каква е за нормалния ?:bigsmile:
Ами като се бракуват пити или ако се работи със СР или като поизмрат малко си е просто скрап ако ще и 10кг.мед да са яли за 1кг.восък.Но това за нормален восък де а за тоя де и в тръвна на хималаите няма да изпълни зададени условия не знам
Всичко е много относително. Аз добивам предимно акациев, липов и ливаден мед. Продавам само на дребно на средна цена 10 лв. Някой колега с рапицова и слънчогледова паша, който продава на едро, цената ще е, предполагам, 2 пъти по-ниска.Ако формираме цена на восъка по тоз начин, се получава разлика от 40лв.А цената на която се купува восъка, е почти 3 пъти по-ниска само от тази разлика.
Това си е така, но все пак неразделна част от този процес е и храненето т.е. са взаимносвързани.... не мисля че тук може да има някакъв спор
Дано не се засегне някой - но чисто икономически пчеларите (бизнесмени) би следвало да са наясно кое колко им струва като себестойност. Дали е по-изгодно примерно за восък или мед -например изконсумирания мед за 1 кг восък сваля с около 2% средния добив на мед на дадено семейство, но това мисля е залитане встрани от темата и повод за разни реплики и т.н. защото си е доста относително и всяка теза може да е вярна...
Така е относително е, и за всеки може да е различно и пак се опира до себестойност. Отделно пазарна цена, цена на международния пазар, качество, вид и т.н. и т.н. може да пишем много.
Като писах физиология, имах предвид това, че дали пчеларя усвоява восъка или не, то той се произвежда от пчелите. С две думи няма как да ги накараме да правят по-малко восък, за да консумират по-малко храна. От което следва, че не е редно да се калкулира стойността на консумираната храна ( или не на 100%) във формирането на цената на восъка.
ПП има технология, с която може да се преустанови/намали производството на восък, но това е по-скоро изключение и вероятно единици я практикуват.
На мен лично винаги ми е било интересно (кой) как си формира цената - в случая цена на пчелния восък .... за съжаление повечето казват - ами в момента изкупуват на цена 8 лв/кг и това е малко , искам 15 лв./кг .... добре, но как се определят тези цифри... ако е търговец на восък може да се каже че примерно има някаква база - цената която купувача дава и т.н. Но има и други купувачи примерно други пчелари ....
А не се чуди чак толкова. Цената всеки си я определя според акъла. Но в крайна сметка взима толкова до колкото успее да се докопа.
Десет лв. или десет основи ДБ с доплащане по 20 ст. на основа за кило восък. Не ги интересува цвета, но на шест места изкупуват и цените на всичките еднакви. Най- много 4-5 кила да изкарам на година. Съседния град е на 25 лв. гориво. Давам го, зер не мога да си направя правилна калкулация....знам ли ти.
Аз мисля, че да получи добра цена ,без значение какво произвежда човек, най-важно е , да продава на крайния потребител , или да затвори цикъла, което е долу-горе едно и също.
Производството на свещи за църкви и манастири е монопол на Светия синод. По гробищата обаче се продава всякакъв боклук.
Според вас има ли смисъл да се напъваме да си пречистваме старателно восъка - някой ще даде ли по-висока цена, за да оправдае такова усилие? Ако е само за мен, да си направя основи на ишлеме, няма да му се старая чак толкова - основите всякак ще станат.
Значи да направим чуждата сметка няма равни на нас,но да си направим нашата....;):laughing:Сега като се замислих колко пара ми взека в Кюстендил за терапия с восък ми се вижда 15лв много ниска цена.С това торбе сигурно на хиляди като мен са взели парата...:laughing:
Преди няколко години мой познат ме свърза с едни производители на икони и подобни сувенири използваха восък за полиране или нещо подобно.... та търсеха восък... още не бях си изпял песента какво предлагам цени и т.н. когато ми казаха че дават максимум 10 лв. за 100 гр восък блокче но идеално пречистено и филтрирано от примеси и да е с точно светло жълт цвят... не знам колко струва терапията с восък но не бих се изненадал ако са ти взели едни 60-100 лв. ...
А някой в час ли е с пазара на декоративни свещи от натурален восък? От Гърция ми донесоха едни свещи, направени от навити на руло основи, но се оказаха пълно менте - не стават за ползване, гаснат сами, през останалото време едва мъждукат. Това е от направията им, не знам нищо за материала им. Дори си мисля, че ги снимах и пуснах снимка из темите - три миниатюрни бурканчета с различен цвят мед и две свещи между тях, опаковани като сувенир.
Де ти е бил акъля не знам да копуваш чуждо.Вземи си Българска виагра със зарче и после на чужду.Меда се яде сутрин рано на гладно и лакумо,а после се хвърля заря и кот ти се падне...;)Шегувам се разбира се.Ако намериш с какво се замества восъка за основи може и да ти пламне фитиля.;):bigsmile::bigsmile:
“Здравейте, може ли да ми дадете съвет, как да удължа един градински маркуч?”:laughing:
Та, питах за някой в час със декоративни, но функционални свещи от естествен восък / за да не се бъркат с църковните/. Не питам как се правят, а дали има наблюдения върху пазара им. Оценява ли някой дали свещта е от естествен восък, мирише ли по-различно, гори ли по-различно и т.н.
Просто и илиментарно Арго.С друг маркуч.Ама какво общо има това с цената на восъка или не ти стига струята до восъкотопилката?:bigsmile::bigsmile :Да нямаш два сувенира и :bigsmile::bigsmile:да искаш да ги събереш в един...?:bigsmile:За това питай Азис как става.;):bigsmile::bigsmile::bigsmile:
краткият отговор е Да.
Доколко се оценява тук в България е малко дискусионно но определено има пазар като цените са доста "солени" според някой, но в цял свят свещ от чист пчелен восък е най-скъпа и още по-скъпа ако към нея се добавят и масла (някой от които струват майка си и баща си) Например - на луксозната марка Gucci една свещ от пчелен восък започва от цени 190-200 долара и стигат до 500 долара в зависимисот от това за колко часа е горенето и дали има добавки етерични масла и какви...
Относно предимствата восък-парафин
Обикновено свещ от пчелен восък струва от 3 до 10 пъти повече от парафинова, има и много по-скъпи но там часовете за горене се увеличават драстично... в горе долу по масовите свещи са между 1 до 10 часа горене и цените са до към 20 долара или евро, и рязко скачат нагоре с увеличаване на времето за изгаряне
Показателите обикновено са - Качество на изгаряне, Време на изгаряне, Качество на аромата, Безопастност и поддръжка, Цена
Качество на изгаряне
Естествените свещи изгарят по-чисто в сравнение с парафиновите свещи, отделяйки по-малко сажди. Парафиновите свещи обикновено създават сажди, които с течение на времето оставят петна по стените и уредите ви. Пчелният восък не е напълно без сажди, но количеството е много минимално в сравнение с парафина.
Пчелният восък също гори по-ярко.
Време за изгаряне
Естествените свещи имат изключително време на изгаряне, особено свещите от пчелен восък. Свещите с пчелен восък имат най-високата точка на топене от всички восъци, което води до много дълго време на изгаряне. Така че, дори и да е най-скъпата свещ, свещите с пчелен восък издържат по-дълго, което компенсира разходите в сравнение с парафиновите свещи.
Качество на аромата
Що се отнася до качеството на аромата, естествените свещи все още печелят. Въпреки че парафиновите свещи имат повече варианти на аромати, естествената свещ все още е по-добра, когато става въпрос за разпространение на аромати. Това е така, защото естествените восъци имат по-висока точка на топене. Високата точка на топене води до по-голям размер течен восъчен басейн, произведен при изгарянето на свещта. С по-голям басейн с течен восък ароматните масла лесно се изпаряват в атмосферата, изпълвайки стаята с приятен аромат. По-специално пчелният восък има по-леки и естествени аромати, предимно сладки като аромати на мед и цветя.
Цена
Що се отнася до цената, парафиновият восък е най-евтин. Най-скъпата свещ, която можете да си купите, е направена от пчелен восък. Свещите с пчелен восък могат да струват до 10 пъти цената на обикновената парафинова свещ. Можете да си купите парафинови свещи за една година на същата цена като една свещ от пчелен восък.
Безопасност и поддръжка
Няма съмнение, че естествените свещи са по-безопасни за използване не само за околната среда, но и за вас. Смята се, че парафиновите свещи отделят токсични и канцерогенни вещества, които са вредни за вас и вашата среда. Според Агенцията за опазване на околната среда (EPA) парафиновите свещи замърсяват въздуха в помещенията с поне 11 токсични съединения. Междувременно естествените свещи са по-щадящи околната среда, с много малък процент, ако изобщо не се използват, изкуствени съставки.
Естествените свещи също се почистват по-лесно.
В нашите черкви напоследък няма как да запали за някого свещ да ли горе да ли доле и да изгори изцяло...:bigsmile:Може би това се дължи на това да не се опушат иконите или друго ще да е?;):bigsmile:За да изгори цялата трябва да си загубя 15-20 мин...;):bigsmile::bigsmile:
Най-голямата фирма за свещи и восъчни смеси у нас е "Евриком" от Стара Загора с оборот годишно от порядъка на 10 млн. лева, половината от който е от свещи. Това сега го разбрах от Гугъл-а. Покрай това разбрах и колко много видове восъци се използват за восъчни смеси с най-разнообразни свойства и приложения. Такива бяха и моите предположения, сега просто се уверих, че правилно съм предполагал. Та от тази всичката информация следва изводът, че за всяко приложение се прави подходяща смес от восъци, като пчелният восък е само един от компонентите. Доколко се използва пчелен восък вероятно се определя и от цената му в сравнение с останалите видове восъци. Тоест, не можем да очакваме някакво рязко колебание в цената на пчелния восък, защото веднага консуматорите ще променят рецептите към по-достъпни компоненти, със запазване на качеството. Освен това пчелният восък като компонент в една восъчна смес вероятно трябва да отговаря на някакви стандартни показатели - т.е. да е със стандартно качество. Такова качество, при разнородната суровина, изкупувана от пчеларите, може да постигне само преработвател на първичната суровина. Задачата по изготвяне на стандартизирана партида пчелен восък в количество, достатъчно за интереса на едри потребители, не е лесна и вероятно изисква сериозно оборудване, технология и познания. При това положение продажби на дребно на висока цена директно от пчеларя са чист късмет, спохождащ малцина. Със същия успех може да се играе тото. За мен това е втора причина, поради която не може да се очакват резки колебания в цената на восъка - ако поради някакво стечение на обстоятелствата се случи инцидентно търсене на пчелен восък, първи за това ще разберат заготвителите му и евентуална необичайна печалба ще си остане при тях.
Следователно, за мен е безсмислено да влагам много усилия в пречистването на моя си восък, както и да го държа и да чакам цена. Заготвителят така или иначе ще го преработва после на общо основание заедно с останалия, затова няма да е склонен да даде повече пари за моя восък. Разходите му по окачествяването на малки партиди ще са повече от евентуалната полза от по-качествен восък.
Такива едни мисли ми минават през главата и реших да ги споделя, може и други да са мислили по проблема и да ме поправят.
Дали всички пчелари имат кунки/ръце за бутикови изделия или акъл/ум за медицински изделия и до колко те ще са медицински?
Единствено е да го търсят такива лица, като в обявата от преди дни, но както се вижда и там, човека каза, че и двете страни ще са доволни, но цена така и не спомена. Защо? Еми и от прекарването някои остават доволни. ;) Последното може да се приеме за шега. Това, че крайният продукт от восък/500 долара, както бе споменато/ не означава, че восъка ще го изкупят за повече от 15-16 лв/кг.
Четох че църквата прави годишно 17 млн. лв. от църковни свещи... над 100 тона парафинови и над 10 тона восъчни... но си прав това е само един от секторите или бизнесите (свещи) и само той няма как да повлияе на изкупната цена на восъка от пчеларя. Още повече че при нас нещата са и малко изкривени то кое ли не е побългарено....
Донякъде съм съгласен с теб че е безсмислено да влагаш време и усилия в пречистването на восъка ако става дума да го продаваш на едро понеже нашите търговци така или инъче го взимат (е мърмори че бил много мръсен и веднага ти спира 1-2 кг за това но го купува).
Но по принцип има смисъл да се постараеш да добиваш качествен восък, дори и да му направиш анализ (разхода не е кои знае колко голям - 45 лв. за трите най-важни показателя) като пазара тук вече не са обиайните търговци на едро - последните години доста хора започнаха да правят свещи, различни мехлеми и т.н. те са склонни да заплатят малко по-висока цена но да получат качество.Основния недостатък е че те не купуват много наведнъж.
Например - директна продажба от пчелар в Австралия средно цената е около 30-35 долара (според качеството стига и до 50 долара като четох че последните две години 50 долара се налага като минимална цена на дребно) те казват че цената е такава защото пчелите използвали между 3 и 6 кг мед + труда които влагат и че това е скъпа естествена суровина... (макар че повечето казват че е около 8 кг мед=1 кг восък)
Също има и смисъл и да го задържиш - лично аз восък не продавам, заменям само минимални количества и то само когато ми потрябват основи и си признавам че гледам да дам по тъмния восък а хубавия си го държа... Принципно восъка е като пари в банката... и в даден момент може да те измъкне от някоя непредвидена ситуация (личен опит)
Вероятно и фризьорските ни салони си мечтаят за австралийската цена на едно подстригване, ама стандарта тук е друг и цената тук е друга. Важи и за кръчмите и останалите услуги. Пчеларството е дребен отрасъл и според мен повече се подчинява на законите в сферата на услугите, като изключим разни големи пчеларски ферми, но има ли такива у нас? Колкото до восъка - едно кило не съм продал до момента, не е зор, дадох си време да помисля, но нищо не измислих. Иначе е вярно, че е като траен стоков запас за черни дни.
Пчелар да прави медицински продукти легално - това и да го видя, няма да го вярвам. Изискванията за такъв вид производство са писани като за големи фармацевтични предприятия, никакъв шанс пчелар да ги изпълнява икономически изгодно. А бутиковите изделия затова са бутикови, а не масови - пазарът им е ограничен и бързо се насища. Който продал нещо - продал, останалите сме масовка и трябва да продаваме масовото количество.
Не преоткривам колелото! Цъкни на линковете и гледай:
https://www.google.com/search?q=%D0%...x-b-d&safe=off
https://www.google.com/search?q=%D0%BC%D0%B5%D1%85%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B 8+%D0%BE%D1%82+%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B D+%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%8A%D0%BA&tbm=isch&ved=2ahU KEwju_OfGvJTvAhXbgaQKHdhyCPcQ2-cCegQIABAA&oq=%D0%BC%D0%B5%D1%85%D0%BB%D0%B5%D0%BC %D0%B8+%D0%BE%D1%82+%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B5 %D0%BD+%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%8A%D0%BA&gs_lcp=CgNpb WcQAzoGCAAQBxAeOgQIABAYUMfLEFj5jhFgncURaABwAHgAgAG 4AYgBxRuSAQQwLjI0mAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&s client=img&ei=1q8_YO65O9uDkgXY5aG4Dw&bih=732&biw=1 536&client=firefox-b-d&safe=off
А като се разходиш по пчеларските базари ще видиш още много неща, които ги няма в нета!
да, така е стандарта е друг, а и не само... и на мен ми се иска цена на дребно около 30-35 лв. за 1 кг восък (16-18 евро е в ЕС) и примерно ако обявя такава цена поне 50% от пчеларите тук ще почнат да ме бъзикат или най-малкото ще ми се присмеят ...
За цена на едро то не само тук навсякъде тя е традиционно ниска... и също като меда ако искаме поне някой % повишение първо ще трябва да спрем да шмекеруваме на дребно, след това да започнем да продаваме качество, създаване на име, и не на последно място да спрем да сме просто продавачи на суровина в най-ниския ценови клас... но пак увеличението няма да е драстично както на някой му се иска
А за още по-голямо съжаление ние нямаме гръб (като съсловна организация) нито имаме някакви правила, да не говорим за колегиалност.... да наложиш определен продукт на пазара на дребно например
Цената на восъка е обвързана с цената на основите. Пчеларите не са склонни да плащат повече за основи. Съответно преработвателите и търговците също.
Добре де, защо не кажеш една цена на меда която смяташ за реална, на восъка, на прополиса и всички да го кажем - толкова ще бъде. А не аз да се мъча да продавам меда на 10 лева, а други колеги, забили петите като магарета на мост и не та не - 8 лева. Знаете, че много от цените на други продукти вървяха наравно с меда, че и по - малко, а сега са къде, къде нагоре. Та, май ние сами сме си виновни, че за къртовския труд който полагаме, получаваме стотинки.
Чесно казано личното ми мнение че за слънчогледов мед 8лв. са нормална цена Ливаден.горски и т.н. като на админа 10лв..Това си е мое мнение не го натрапвам.
Рапицата не ми се коментира там имам разнопосочни виждания но при слънчогледова паша може да сложиш цял магазин с восъчни ивици и след седмица две да го намериш изграден пълен с мед и на 100процента запечатан при ливадна паша трудна работа и винаги съм се чудил що казват че е тежка паша де мори пчелите и немогат да зимуват на такъв мед вече 20ина г. е точно обратното при мен.
П.П.Говорих за района на източна София като стане юни юли и слезеш от Витиня се загледай колко слънчогледи има и по околовръстното по източната дъга .
Практиката показва че това няма как да случи при нас. Винаги ще има някой които ще каже Вие пък кои сте че да ми казвате на колко да си продавам меда, восъка и т.н. Освен това си абсолютно прав че в огромна степен сами сме си виновни за стотинките които получаваме...
Не ми се влиза в подобен дебат, но да кажем че в даден регион меда е 5 лв. щото всеки втори продава мед и е пчелар. Разбира се никой не е доволен и всеки мрънка за по-висока цена.
Един от начините да се направи нещо по въпроса е да се придаде добавена стойност.
По единично много трудно но не и невъзможно (което пък води и до разни конфликти с други пчелари)
Другият начин да се направи нещо по въпроса е чрез местното пчеларско дружество което да наложи тази добавена стойност за всички на местно ниво - нещо постижимо.
Само че обикновено на пчеларските дружества не им се занимава, а пък пчеларите не искат да се обединяват, да следват правила и най-вече да се бъркат в джоба и не на последно място чакат някой друг да свърши всичко и накрая да им каже - заповядайте...
Добър пример за добавена стойност е странджаския манов мед - по информация която съм чел из нета цената на дребно се е вдигнала с 30-40 %