Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
Според мене от гледна точка на пчелното семейство дебелината на стената на кошера няма никакво значение. Има три нива на защита на семейството от метеорологичните условия:

3. По-добър топлинен режим
Тука всъщност е проблема, на базата на който можем да обсъждаме каква трябва да бъде дебелината на стената на кошера и от какъв материал да бъде направен. При потенциал на пчелното кълбо да генерира само около 30W топлинна мощност, въпросът е каква изолация да направим, за да може поне част от тази мощност да не напуска стените на кошера, а да остане вътре и да повиши поне с няколко градуса целия обем на кошера.

Отговора ще ви изненада. Дори и кошера да бъде направен с 5 или 10 сантиметра топлоизолационен материал (което например отговаря на 1 метър дървена стена), пак количеството на загубената енергия ще е по-много от това, което може да генерира пчелното кълбо. Следователно НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ КАКВА Е ДЕБЕЛИНАТА НА СТЕНАТА. При дървените кошери разликата в температурите между външната и вътрешната стена е максимум 1-2 градуса, което е едно нищо. При кошерите от топлоизолационен материал (фибран, полистирен и др.) тази разлика вече може да достигне до 4-5 градуса, но това също е много малко на фона на реалните нужди на пчелното семейство. Именно поради тази причина в дивата природа пчелното семейство търси само покрив над главата си (защита от дъжд и сняг) и някакви стени без пукнатини по тях (защита от вятър). С температурата само се справя, като топли само пчелното кълбо и въобще не си прави труда да топли целия обем на помещението (кошера).

ОСНОВЕН ИЗВОД
При дървените кошери НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ КАКВА Е ДЕБЕЛИНАТА НА СТЕНАТА. МНого по-важно е кошерите да не се разсъхват (заради вятъра), а дебелината на стената им се определя само по конструктивни причини (корпуса да е достатъчно здрав).

Пчеларите, които правят кошерите си дебели по 35 мм, си вкарват автогол на самите себе си. Кошерите им стават по-скъпи и по-тежки, но в никакъв случай не стават по-топли. Това просто е поредният пчеларски мит (35 мм стени), от който за съжаление страдат много пчелари. Според мене и 20 мм стена е достатъчна, стига дървото да не се измята или разсъхва. Достатъчни са дори и 5 мм, ако материала е здрав и неразсъхващ се, стига по ръбовете да има заздравяваща конструкция.
Тъкмо мислех да пиша в тремата за полистиреновите кошери, но понеже стана дискусия ще пиша тук. За първите две дето писа колегата Матеев (защита от валежи и вятър) нещата са ясни. Обаче за този пуст температурен режим не съм много сигурен къде е истината. Говоря най- вече за момента рано на пролет, когато започва развитието на семейството. Това че дървените кошери няма смисъл да се правят по-дебели от 2.5 см звучи логично, а и повечето специалисти така казват. Обаче ония дена Дони беше пуснал един сайт на швед, който вадеше луди добиви. Направи ми впечатление, че този човек ползва стиропорени корпуси за плодник и дървени за стоковия мед. Отделно гледах клип с оня човек дето продава финландскките термокошери и той твърди, че това са масовите кошери там. Отделно твърди, че с тези кошери се изкарва 50% повече мед в сравнение с дървените (лично аз съм малко скептичен). Но в крайна сметка не вярвам скандинавците да са толкова заблудени , след като ползват термокошери явно все пак изолацията има значение.

Всъщност се замислих върху идеята да сложа стиропорени корпуси на дървените ми кошери (тези в които се гледа пилото), а за стоков мед да си ползвам дървените, но дали това ще помогне за по-добро пролетно развитие, това е въпроса.