Преди месец храних пчелите със 1;1 вода и захар и йод. Единия кошер си е изпил всички сироп във хранилката .Другия не пипнал от сиропа,този кошер който не си е пипал от сиропа във хранилката имаше удавени пчели .Защо кошера не са пили от сиропа ?
Преди месец храних пчелите със 1;1 вода и захар и йод. Единия кошер си е изпил всички сироп във хранилката .Другия не пипнал от сиропа,този кошер който не си е пипал от сиропа във хранилката имаше удавени пчели .Защо кошера не са пили от сиропа ?
Миналата есен единия ми кошер беше доста слаб, но с много запаси. Плодниците ми са от два рутови корпуса. Този кошер есента не взимаше сиропа, но на пролет се разви като най-силен. Предполагам че не са взимали сиропа, понеже са били ниско под големия медови венец /говоря за моя случай/. Аз използвам стандартните пластмасови хранилки по 700-800мл. Предполагам че и ти си с такива. Преградката винаги я слагам така, че отделението от където смучат пчелите да бъде по-тясно и удавени пчели нямам. На една отводка, от недоглеждане, преградката я бях сложил така, че отделението за пчелите да е по-широко и намирах удавени пчели, даже и през прелката ги изхвърляха. Преместих преградата и пчелите спряха да се давят. Не знам с какви кошери работиш и какви хранилки използваш. Дано да съм помогнал.
Здравейте колеги,
искам да ви попитам за акара. Какъв % акари трябва да останат в кошера за зимния период. Ясно ми е че не мога да ги премахна всичките но се чудя кое е нормално 5 , 10 , 15 %.... Тази седмица правих проба и на около 50/60 пчели бяха останали от 5 до 8 акара и се чудя много ли е или малко. Третирах с ОК накапване 3 пъти през 7 дни от асредата на Октомври.
За нормално се считат 5% акари когато едно семейство не е третирано. Тоест във всеки един момент от активния сезон. След третиране 5% акари е много зле, а 10% си е направо катастрофа. Това означава, че акарите вече са резистивни към препарата, с който третирате, в резултат на което третирането не е дало ефект. Трябва да смените препарата, да третирате отново, и да направите проба за опаразитяване отново.
Специално за влизане в зимата е най-добре, когато успеете да смъкнете опаразитяването под 1%. Това е така защото през зимата липсва едно от самопочистващите мероприятия - това, че през лятото старите пчели умират по полето и по този начин акарите върху тях не се завръщат в кошера. Също така през зимата акарите много лесно се прехвърлят между отделните пчели в кошера, и така отварят рани по гърбовете на много пчели. Тези рани се явяват като входна врата на различните инфекции, в резултат на което живота на пчелите силно се скъсява. През лятото скъсения живот не е проблем, защото непрекъснато се раздат нови пчели, но през зимата това може да е катастрофа за цялото семейство.
Едно силно опаразитено зимно семейство или умира през зимата, или през пролетта и началото на лятото все още си стои като отводка, която няма да донесе никакви добиви през целия сезон. Пчеларя само ще навърта разходи по това семейство, а няма да получи никакви приходи. Поради тази причина може да се приеме, че есенното третиране е КЛЮЧОВО за добивите през следващия сезон. С некачествено есенно третиране може да се провали целия следващ сезон или силно да се намалят приходите от него.
Направи ми впечатление това изречение в което се засягат две тези по които никога не съм срещал никаква информация.
1. През зимата акарите прехвърлят ли се между различни кошери? Знаем колко малко се облитат пчелите и колко е засилена охраната по прелките, почти никакъв шанс през зимата пчела да се връща с товар (с изключение на вода) и това да я направи добре дошла в чужд кошер. Летежа през зимния период се ограничава почти изцяло до облитане на метри пред кошера и шанса за грешно прибиране е доста нисък.
2. Какво прави акара през зимата? Ясно е че не се размножава, но прехвърля ли се от пчела на пчела или стои върху едни и същи пчели?
В момента има 13 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 13 гост (и))