За разлика от европейските и ориенталските стършели, когато японския разузнавач намери пчелно семейство - не го напада! Просто го маркира ("препикава") и след това докарва със себе си цялата армия.
Класическата защитна стратегия на европейските пчели е да задръстят входа с телата си (като брада) и да стоят много близко една до друга - когато стършел се опита да открадне някоя пчела от стадото, останалите веднага му се скупчват. Стършелите са по-бързи и по-силни, но когато всяка пчела се е захванала за останалите, в момента в който той предприеме атака, после му е трудно да излети с товар от десетина пчели едновременно. Тази стратегия обаче не върши работа при многоброен противник.
Азиатските пчели се защитават по друг начин: Когато стършел-разузнавач приближи гнездото, пчелите пазачки го примамват да влезе вътре в кошера, залагайки му капан, след което му разказват играта и така не му дават възможност да повика останалите.
Мислех че сте го гледали:
https://www.youtube.com/watch?v=2P7Q1ncgcoY
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Доста се колебаех дали да се включа, но хайде и аз да кажа нещо по темата за японската тръвна, хралупата и акара.
През тази пролет умря моята японска тръвна. Умря около средата на април, до тогава в моя район беше много студено, умря от глад и захаросан мед, а пък аз не бях в България за да й помогна.
Ето моите впечатления от този вид кошер:
Покривните дъски на тръвната никога не са били топли, проверявал съм многократно;
В средата на гнездото килийките бяха кафяви, с големина 5,1-5,2 мм. Четох едно американско изследване, при което отглеждат пчелите в малки килийки – 4,9 мм, и твърдяха, че акарът трудно се развива в малки килийки;
Пчелните килийки увеличават размера си с отдалечаване от средата на гнездото;
В периферията на гнездото имаше търтееви килийки, там където питите се залепват за стените на корпусите. Тези търтееви килийки не бяха ползвани за отглеждане на търтеи – восъкът беше бял. Там пчелите бяха складирали мед;
В семейството не са забелязани търтеи. Няма търтеи - няма толкова много акари;
Пчелите започват да строят търтееви килийки по питите, когато гирляндите на пчелите строителки се докоснат до дъното. Моите пчели бяха построили 5-6 реда с търтееви килийки най-отдолу на питите. Като строежа на търтеевите килийки е започнал, когато питата е била на около 7-10 см от дъното.
На дъното на тръвната намерих десетина акара. Но акарите бяха много малки, по-дребни от акар намерен в рамков кошер.
Според мен, няколко са причините поради които акарът трудно се размножава в хралупа или японска тръвна. Но все пак го има.
1. Компактно пило. Пилото не е разделено от рамки и въздушни пространства. Температурата е оптимална за развитие на пчелите.
2. По-дребни килийки. По-дребни личинки, какавиди и пчели, и липса на достатъчно хранителна база за размножаване на акара в килийката.
3. Липса на търтеево пило, или то е много малко. В семейство отглеждано в японска тръвна, масово се отглеждат търтеи само преди роенето, когато пчелите застроят с пити целия обем. В търтеевото пило акара се размножава много бързо.
4. Много пило на дребни пчели работнички – в което акарът по-трудно се размножава.
5. Пчелите не покриват пилото с телата си в условията на хралупа или японска тръвна. Те правят нещо различно, не както при рамковите кошери.
Пчелите прекъсват с телата си от стена до стена притока на студеният въздух отдолу към пилото. Това прекъсване, от стена до стена е възможно поради малкото напречно сечение на корпуса 22х22 см. При стандартен кошер, примерно 45х45 см., такова прекъсване е невъзможно да се случи през пролетта и през есента.
6. Пчелите подържат температура около пилото, която е по-висока от оптималната за развитието на акара температура. Разликата е малка, но акарът е подложен на по-висока температура за продължителен период от време – около 2 седмици, докато се намира в запечатаната килийка, и не може да избяга от тази ненормална за него температура. Докато в рамковите кошери винаги се намира търтеево пило в периферията на гнездото, където температурата е по-ниска и е оптимална за развитието на акара.
7. При по-висока температура в областта на пилото, то се развива по-бързо, и акарът няма време да се развие – оцелява примерно само 1 акар от снесените няколко яйца.
Така мисля аз. На никого не препоръчвам японската тръвна. Сега имам две, не можах да заселя повече, защото се прибрах доста късно от чужбина.
Да, това съм го забелязъл при българските пчели....
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))