Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
Според мене експеримента е направен некоректно, защото това по принцип си е НЕВЪЗМОЖЕН ЕКСПЕРИМЕНТ. Помисли 21 кошера по 100 пчели прави 2100 пчели. Мисличш ли че някой е в състояние в рамките на един единствен ден (ден 0) да улови и безопасно да маркира 2100 пчели от 21 кошера? Та това си е по 10 секунди на пчела - ха-ха. Или въобще не го е правил, или пчелите са били по-малко, или наистина много е бързал, и така той сам е нанесъл физически повреди на част от пчелите - счупени крачета, крилца и т.н.. Ако е последното - това обяснява голямата смъртност на младите пчели.

Хайде сега да си представим как ги е броил тези пчели. Денем не може - половината са в полет някъде по полето. Следователно броенето трябва да се е извършвало нощем, но през лятото нощите са къси. Броя на извадените рамки е 210 или това са 420 страни, в които се прави нещо като търсене на майка. Имал е само по 60 секунди за да преброи белязаните пчели на всяка една страна на рамка на светлината на някаква батерийка. Пчелите обаче не са стоели неподвижно, а са мърдали, летели, прехвърляли са се между рамките и т.н. Според мене точното преброяване си е направо невъзможно за такъв кратък период и при такива динамични условия. Дори и да е бил глупав и наистина да се е мъчил да брои, най-вероятно в данните има големи грешки. Факт е че още на първото преброяване след 6 дена не е успял да намери всичките 2100 пчели, а те е трябвало да са там. Дори и да са били умрели някаква част, трябвало е да ги намери на дъното на кошера или някъде пред кошера.
Разсъждаваш в правилната насока, но на практика е възможно да се маркират толкова пчели. Най-удачно е пчелите да се маркират докато са пухкави (съвсем млади). Маркирането става посредством притискане на рамка с каучукова мрежа към повърхността на рамката. Така всички пчели от притиснатата страна на рамката се обездвижват.