А стига ве. На Скутелатора съм му свикнал, ама сега и ти като идваш да кажеш, че пчеларството ще изчезва... Направо ми развалихте настроението до обяд. Кошерите кога да ги продаваме?
А стига ве. На Скутелатора съм му свикнал, ама сега и ти като идваш да кажеш, че пчеларството ще изчезва... Направо ми развалихте настроението до обяд. Кошерите кога да ги продаваме?
Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени
http://atanasov.alpobg.com/brambar.php
http://www.med-bg.com/bees/Bolesti/ko6eren_brambar.htm
За да не изглежда непознато на тия два адреса има по нещо за запознаване.
Така и коментарите ще са по разбираеми.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Направих си труда да поразровя из интернет и да попрочета това онова, и да ви кажа честно - направо се ужасих. Според мене въпросът не е дали този бръмбар ще дойде до България - въпросът е КОГА ЩЕ ДОЙДЕ? Година, две, пет - няма да е далечно времето, когато този бръмбар трайно ще се настани и у нас. Това е просто НЕИЗБЕЖНО предвид съвременния интензивен междуконтинентален транспорт.
Какви ще са последиците за България според мене?
Ами ако България се окаже подходяща климатична зона, а по всичко изглежда че това ще е така, то последиците ще са ТРАГИЧНИ !!! Пчеларството няма да загине като такова, но ще стане ЖИВА МЪКА да се занимава човек с кошери и пчели. Себестойността на меда ще се вдигне поради много повечето труд и химикали, които се влагат. Качеството на продукта (меда) ще падне или най-малкото вече хората ще гледат с подозрение на него. Това силно ще намали търсенето. Крайният резултат - трудно производство, висока цена, ниско търсене --> а всичкото това означава фалит на голям процент от съществуващите български пчелари и пчеларски фирми.
Какви ще са последиците за света според мене?
Ако приемем, че на света съществуват зони, в които климатичните условия са неподходящи за този бръмбар, то точно държавите в тези зони са потенциалните бъдещи световни лидери в производството на ЕВТИН МЕД. България за съжаление не е сред тях. Мед по света пак ще има, може би малко по-скъп, но ще го има. Пчели по света пак ще има, може би не точно сегашните породи, но пак ще има. Единствено ще се ПРЕРАЗПРЕДЕЛЯТ ПАЗАРИТЕ на мед. Едни държави ще изгреят на небосклона, други като България ще залезят и ще бъдат забравени.
Да, пак ще има Български пчелари, които да произвеждат мед за собствени нужди и за нуждите на приятели и познати, но този мед вече няма да е КОНКУРЕНТОСПОСОБЕН нито като цена, нито като качество. И всичко това предстои да се случи в следващите 10 години........
ПС: Това е ПЕСИМИСТИЧНАТА ПРОГНОЗА, като в същото време тя е и много РЕАЛИСТИЧНА. Оптимистична прогноза за съжаление няма, защото тя ще се базира на някакво ЧУДО, което все още не е открито.
За щастие на пчелите те си имат нас пчеларите. И докато има пчелари ще има и пчели.
Винаги може по-добре.
При всички положения Байерн ще намажат, чек мейта не е никак евтин...
пчелите няма да изчезнат но начина по които пчеларстваме - да... а икономическите загуби ще откажат не един и двама...
Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.
В Северна Америка МКБ е бил внесен 1996 г. през 2004 е имало случаи на появата му в Португалия. И в С. Америка в момента има пчели и хора печелещи от това и в Европа от 2004 досега няма инвазия на МКБ. Италия е със силно развито пчеларство и съм сигурен че мерките които вече са взети ще спат разпространението на МКБ.
имаш ли си на представа за колко ларви става въпрос от семейство? Един бръмбар може да наснесе хиляди.
https://www.youtube.com/watch?v=lapU_u0kA0c - това е не много силна инфестация
https://www.youtube.com/watch?v=tydo9rABsK4
Когато се излюпи първата ларва, играта за семейството приключва - то е вече мъртвец.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Той е летящо животинче, като восъчния молец... или като осата. Щом види възможност се възползва. Те не са като вароа, пряко свързани със дадено пчелно семейство. Някои семейства нямат изобщо, докато в съседния кошер да са се приютили и 300, чакащи като хиени болно животно в пустинята за своя шанс. Достатъчен е и само един бръмбар да снесе яйце, от което да се излюпи ларва .... и семейството приключва.
Методите за борба с вароатоза не могат да бъдат приложени в борбата с малкия кошерен бръмбар.
От всички гледни точки ТОЙ ТРЯБВА ДА СЕ РАЗГЛЕЖДА КАТО МОЛЕЦ (доста напомпан молец). Как се борим с молците да не направят питите в кошера на решето?
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))