Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 84

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Явно трябва да се смени цялата идея на рязане и да се измисли надеждна и проста конструкция.
    Ами сериозните предизвикателства са 2:

    1. Хофмановите уширители, които пречат рамката да се води по страничните летви.
    2. Някои пити не са надградени от пчелите. Тоест нивото на запечатките е под нивото на напречните летви на рамката. Това означава, че има нужда от потъване на ножа в зоната на запечатаните килийки и издигането му в зоната на напречните летви.

    Ако точка 2 се пренебрегне (не се измисли конструктивно решение), то тогава част от питите ще имат недоразпечатани участъци. Слагането на такива пити в центрофугата и завъртането им с голяма скорост може да предизвика тяхното разкъсване от центробежните сили. Откъснатите парчета разкъсват и съседни пити, а на дъното на центрофугата става манджа с грозде, която после изисква много усилия за филтриране и отделяне на меда от големите парчета восък.

    При тази ситуация не е проблем начина на заостряне на ножа (приемаме, че периодично ще го заточваме). Проблем е самото конструктивно оформление на ножа в контекста на съществуващия метод за подаване и самонапасване на питите в машшината на Lyson. Ако системата за подаване и центриране беше друга, контрукцията, извивките и заточването щеше да е друго. Така че говорим не за какъв да е нож, а за нож, максимално отстраняващ недостатъчците на конструктивното решение на Lyson.

    Най-старите ножове имаха едно минимално вдлъбване под режещия ръб, направено с щанца, и то по всичко изглежда, че то вършеше много добра работа. В следващите версии на ножовете това отпадна, и проблемите се задълбочиха.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,051
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ами сериозните предизвикателства са 2:

    1. Хофмановите уширители, които пречат рамката да се води по страничните летви.
    2. Някои пити не са надградени от пчелите. Тоест нивото на запечатките е под нивото на напречните летви на рамката. Това означава, че има нуждаа от потъване на ножа в зоната на запечатаните килийки и издигането му в зоната на напречните летви.

    Ако точка 2 се пренебрегне (не се измисли конструктивно решение), то тогава част от питите ще имат недоразпечатани участъци. Слагането на такива пити в центрофугата и завъртането им с голяма скорост може да предизвика тяхното разкъсване от центробежните сили. Откъснатите парчета пазкъсват и съседни пити, а на дъното на центрофугата става манджа с грозде, която после изисква много усилия за филтриране и отделяне на меда от големите парчета восък.
    Забелязвам, че където показват работа на такава машина уширители няма. Восъка където е много надграден ще го сваля ножа, а където е много ниско ще го подминава, но там меда няма да е в такова голямо количество за да окаже все пак някакво влияние при въртенето на голяма скорост. А и все пак колко ще е голяма тя?
    Болтовете за които питаш могат да се направят с двойно фрезенковане.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •