Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
Ха-ха. Това няма да ти го разказвам, щото не е за форуми, влез ми в положението. По-нагоре питаш ако "образуват дело за внос на пчели", посочих ти един от вероятните развои на делото.
Въпроса ми не беше много коректен, защото дело изобщо няма да има. В закона пише, че може да ти наложат глоба до 800лв и конфискация на пчелите. Глобата е административно наказание, няма дело.

Всъщност сега се разрових да видя как стоят нещата с вноса на пчели. Понеже сме член на ЕС всички български закони трябва да са съобразени с европейските такива. И ако един в български закон пише едно, а в европейски закон или директива друго, под внимание се взима европейския закон/директива.

Та никъде не намерих забрана за внос на пчели и майки от други държави от ЕС с изключени на случаите описани по-долу. В единия случай ако има територия в която е избухнала зараза от американски гнилец, тогава вноса от тази територия се забранява докато действа забраната. И другия случай е ако територия на ЕС е обявена за свободна от акар, то в тази територия при вноса на пчели се изискват допълнителни гаранции, че внесените пчели нямат акар.


Директива 92/65/ЕИО на Съвета от 13 юли 1992 година за определяне на ветеринарно-санитарните изисквания относно търговията и вноса в Общността на животни, сперма, яйцеклетки и ембриони, които не са предмет на ветеринарно-санитарните изисквания, определени в специалните правила на Общността, посочени в приложение А, раздел I към Директива 90/425/ЕИО(Консолидирана версия: 2014-12-29)
..............
Член 8Държавите-членки гарантират, че пчелите ( Apis melifera ) могат да бъдат обект на търговия, само ако отговарят на следните изисквания:
а) да идват от област, която не е обект на заповед за забрана, свързана с появата на американски гнилец.
Периодът на забрана трябва да продължи в течение на най-малко 30 дни след последно регистрирания случай и датата, на която всички кошери в радиус от три километра са били проверени от компетентния орган и след като инфектираните кошери са били изгорени или третирани и инспектирани, така че да отговарят на изискванията на този компетентен орган.
В съответствие с процедурата, определена в член 26 и след консултация с Научния ветеринарен комитет изискванията, прилагани за пчели ( Apis melifera ) или еквивалентни изисквания могат да бъдат прилагани и за земните пчели;

б) да са придружени от здравен сертификат, съответстващ на образеца в приложение Д, декларацията в която е попълнена от компетентния орган, за да удостовери това, че изискванията, определени в буква а), са спазени.


.................


Регламент за изпълнение (ЕС) № 1044/2013 на Комисията от 25 октомври 2013 година за изменение на приложение IV към Регламент (ЕС) № 206/2010 по отношение на образеца на ветеринарен сертификат за пратки с пчелни майки и земни пчели майки текст от значение за ЕИП
ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Директива 92/65/ЕИО на Съвета от 13 юли 1992 г. за определяне на ветеринарно-санитарните изисквания относно търговията и вноса в Общността на животни, сперма, яйцеклетки и ембриони, които не са предмет на ветеринарно-санитарните изисквания, определени в специалните правила на Общността, посочени в приложение А, раздел I към Директива 90/425/ЕИО (1) , и по-специално член 17, параграф 2, буква б) и член 19, буква б) от нея,

като има предвид, че:

............................................

(1) В Директива 92/65/ЕИО се определят ветеринарно-санитарните изисквания относно търговията и вноса в Съюза на животни, сперма, яйцеклетки и ембриони, които не са предмет на ветеринарно-санитарните изисквания, определени в специалните актове на Съюза, на които се прави позоваване в приложение Е към настоящия регламент.

(2) Вароатозата при пчелите е включена в списъка в приложение Б към Директива 92/65/ЕИО. Болестта се причинява от ектопаразит от рода Varroa и за нейното наличие има сигнали от цял свят.

(3) В Регламент (ЕС) № 206/2010 на Комисията (2) се определят изискванията за ветеринарното сертифициране при вноса в Съюза на пратки с определени живи животни. В част 2 от приложение IV към Регламент (ЕС) № 206/2010 се установява ветеринарният сертификат QUE, който да се използва за пратки с пчелни майки и земни пчели майки ( Apis mellifera и Bombus spp.).

(4) Някои територии на държави членки са признати за свободни от вароатоза с Решение за изпълнение 2013/503/ЕС на Комисията (3) . Допълнителните гаранции, които се изискват за търговията, определени с посоченото решение, за опазване на статута на тези територии като свободни от болестта вароатоза предвиждат държавите членки да забранят въвеждането в Съюза на пратки с пчелни майки и придружаващите ги пчели работнички, когато крайното им местоназначение е територия, свободна от вароатоза.

(5) Следователно ветеринарният сертификат QUE, определен в част 2 от приложение IV към Регламент (ЕС) № 206/2010, следва да бъде съответно изменен.

(6) Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:



Член 1В част 2 от приложение IV към Регламент (ЕС) № 206/2010 ветеринарният сертификат QUE се заменя с текста, съдържащ се в приложението към настоящия регламент.


Член 2За преходен период до 30 май 2014 г. въвеждането в Съюза на пратките с пчели, посочени в член 7, параграф 3, буква а) от Регламент (ЕС) № 206/2010, придружени от ветеринарен сертификат, попълнен и подписан в съответствие с образец QUE, определен в част 2 от приложение IV към Регламент (ЕС) № 206/2010, във версията му преди датата на влизане в сила на настоящия регламент, следва да бъде разрешено.


Член 3Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.



Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.
Съставено в Брюксел на 25 октомври 2013 година.