Цитат Първоначално публикувано от Silvia Виж публикацията
А какво ще кажете за критичния минимум в кошера, когато запасите са около5-6 килограма и пчелите изпадат в икономичен режим, това не важи ли за зимните месеци
На мен, като новобранец, би ми било интересно, да разясниш, защо големите запаси водят до гибел? Все още, поради липса на опит се повлиявам доста от изказванията на хората с голям такъв, затова предпочитам малко по-подробни обяснения, когато има такива изказвания.
Големите запаси са излишни. Всичко се свежда до логиката на движение на кълбото по време на зимния сезон. По принцип кълбото се движи в посока нагоре, така че един дебел венец от мед може да е много полезен. Страничните запаси от мед по крайните пити са безполезни, освен ако кълбото не се разпусне при топло време и после да се свие на друго място. Това обаче рядко се случва, защото винаги има малко пило, което принуждава кълбото отново да се свие около него при застудяване.

Важна е структурата на разпределение на зимните запаси. Ако са прекалено много, то това означава, че те се намират във втори, по-горен корпус. Преминаването на кълбото между корпусите обаче е ГОЛЯМ ПРОБЛЕМ при ниски температури. Има така наречената ЗОНА НА СМЪРТА - това са 4-те сантиметра между долната и горната пита (2 сантиметра от долната рамка, 1 сантиметър въздух и още 1 сантиметър летвичка на горната пита). Преодоляването на зоната на смърта при отрицателни температури е едва ли не МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА. Виж ако има затопляне, разпускане на кълбото и после застудяване - тогава се получава и кълбото се събира на ново по-високо място. В много от случаите обаче зоната на смърта не се преодолява и пчелите умират от глад, въпреки че встрани по крайните пити и отгоре в горния корпус има голямо количество мед.