Бюджета се определя на базата на брой официално регистрирани кошери. За тригодишната програма 2017-2019г. бюджета се определя на базата на регистрираните кошери през 2015 г. и остава постоянен за целия период на програмата. За съжаление това са новите правила на Евросъюза и съобразно тях на България се полага бюджет от порядъка на 4.4 милиона лева на година. Това е доста по-малко от съществуващия бюджет, който по план трябваше да бъде 6.5 млн.лв., а колко е в действителност - никой не знае.

На фона на ограничения бюджет трябва вместо да пилеем пари по нови направления, да се опитаме да оптимизираме старите, и да премахнем перата, по които парите се пилеят неразумно.

Специално за исканията за закупуване на пчеларско оборудване (центрофуги, разпечатващи машини и т.н.), както и за закупуване на ремаркета за подвижно пчеларство - всичко това е добре, но осъзнавате ли, че по тези мерки само 10-20 човека са в състояние да опоскат целия пчеларски бюджет. Осъзнавате ли, че за мястото на 1 утвърден бенефициент ще се борят 100 или 1000 други човека. И ще настане революция - защо дадоха на Пешо и Гошо, а на мене не дадоха?

По принцип идеята на тази пчеларска програма е да се подпомогнат колкото се може повече пчелари с по нещо дребно, просто защото няма бюджет за едри и скъпи неща. Ако прокараме възможноста да се закупуват едри и скъпи неща, тогава ощетени ще са хиляди за сметка на няколко десетки "избраници". Ха познайте кои ще са тези "избраници".