
Първоначално публикувано от
Ilia Tsonev
По въпроса Ви за предложенията ми в т.2 - 50% от субсидията да се дава на пчеларя. Трябва на всички да е ясно, че съгласно решенията на ЕС на пчеларите не е предвидено да се дават субсидии. Никоя държава не може самоволно да дава субсидии на пчеларите си. Така, че пряко никави средства под формата на субсидии не могат да се раздават на пчеларите. В случая със субсидията за земедслските сътопани, за да отглеждат медоноси, в размер на 143 евро на хектар по съответната програма, след нотификация от ЕС, те ще моигат да я получават още от 2016г. Има обаче едно важно условие за земеделците - те трябва да сключат договор с пчелар. Тук е мястото ние да поискаме 50% от тяхната субсидия да бъде преведена от земеделеца на нас, заради това, че ще му осигурим опрашване с нашите пчели. Директно на нас не може да ни се дават пари от ДФ "Земеделие". Ние можем да получим пари само от фермерите, по силата на сключения с тях договор.
Много е важно какъв е текстът в документа, който МЗХ подготвя за нотифициране от ЕС. Затова трябва да си осигурим участеие при окончателното редактиране на текста. Там трябва да се включи текст, че договор може да се сключи само с пчелар с опит, а не с измислени пчелари - подствени лица, за да се "усвоят" субсидиите. Ще се аргументираме с това, че неопитни пчелари ще разпространят болести и ще нанесат големи загуби на останалите пчелари от съответния район.
От друга страна е важно фермерите да бъдат стимулиртани да засяват медоносни растения, защото монокултурното земеделие е една от причините за изчезването на пчелите. По полето огромни площи се засяват само с една култура и пчелите и дивите опрашители са лишени от паша, а където я има, тя е еднообразна - само слънчоглед или само рапица. В тези еднообразни масиви няма и плевели, унищожени с химикали, а голяма част от плевелите също са медоносни. Както ние не можен да яден само хляб, така и за пчелите е вредно да събират нектар и прашец само от един вид растение. По тази тема има научни изследвания, не у нас разбира се, но те показват, че еднообразната храна на пчелите води да падане на имунитета им и те стават лесна жертва на всякакви болести, от които при ранообранба храна не боледуват. Освен това от фермерите трябва да се изисква да засяват медоносни култури на много места в стопанисваните от тах площи. Така ще е осигури храна за различни пчелини в района на на дейност на фермера.