Данков много е интересно това което споделяш,но кажи с какъв препарат третираш,за да се изясни повече картината?
Данков много е интересно това което споделяш,но кажи с какъв препарат третираш,за да се изясни повече картината?
Принципно вьпреки многото работа идеята би трябвало да даде резултат. Пролетното третиране по вьзможност обаче се избягва, отслабваш кошера точно преди медосбора. По добре си свьрши добре работата на есен, когато няма пило.
Аз си мислех наскоро за да избегнем замьрсяването на храната и воська при третиране, няма ли да е вариант да имаме един оборотен кошер с рамки в който да трьскаме пчелите, да третираме и после да ги врьщаме в техния кошер. Верно много труд, но може и да се измисли някаква хитрост в тази насока. Идеята е да се третират само пчелите, но не и рамките.
Винаги може по-добре.
Искам малко да отклоня обсъжданията по темата в една друга, много важна според мене насока - ИЗМЕРВАНЕ НА БРОЯ НА ЖИВИТЕ АКАРИ В СЕМЕЙСТВОТО !!!
Защо смятам, че ИЗМЕРВАНЕТО Е МНОГО ВАЖНО?
Ами защото ако няма акари, защо да се мъчим да третираме, и да губим време и пари? Базов принцип в медицината е, че се лекуват САМО БОЛНИТЕ, а не всички. Първо трябва да се диагностицира, че даден човек е болен от някаква болест, и чак тогава лекарите му предписват лекарства, които уж донякъде лекуват болеста, но в същото време нанасят една камара други щети на организма. При пчелите е същото - защо профилактично да ги третираме, ако не са болни? Защо да им нанасяме щети на организма, ако не са болни? Нали така вместо да подобрим здравето на семейството, всъщност ще го влошим.
Втората полза от ИЗМЕРВАНЕТО НА БРОЯ НА АКАРИТЕ се явява тогава, когато дадено семейство вече сме го третирали. Как да разберем, че то ВЕЧЕ НЯМА АКАРИ? Замисляли ли сте се, че това с белите подложни листи хартия измерва КОЛКО АКАРИ СА ИЗБИТИ ОТ ТРЕТИРАНЕТО, а не колко са останали живи. Дори и да приемем, че пчелара е съвестен и наистина прави третирания, и наистина слага бели листи и вижда колко много акари е избил, това помага ли му с нещо? Твърдо НЕ !!! Пчеларя се успокоява, че е избил уж много акари, но си няма никаква представа КОЛКО СА ОСТАНАЛИ ЖИВИ. И после идва зимата с огромната смъртност или със синдрома на празния кошер, и пчеларя писва до небесата и започва да изнудва държавата да ми заплати загубите. Тъжно, но това са факти от действителноста .......
ИЗВОД:
ИЗМЕРВАНЕТО НА БРОЯ НА ЖИВИТЕ АКАРИ В СЕМЕЙСТВОТО Е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНО ЗА ВСЕКИ ЕДИН ПЧЕЛАР !!!
Ако акарите са малко или ги няма - НЕ СЕ ПРАВИ ТРЕТИРАНЕ !!!
Ако са много - САМО ТОГАВА СЕ ТРЕТИРА !!!
След третирането се прави НОВО ИЗМЕРВАНЕ, и ако все още има живи акари, сменя се метода/лекарството и се ТРЕТИРА ОТНОВО!!!
Ето това е вярната логика. Това е вярната КОНЦЕПЦИЯ ЗА БОРБА С АКАРА и тя трябва да се популяризира. Трябва да залегне в учебниците по пчеларство. Трябва всички пчеларски учени да я разказват в лекциите си пред пчеларите. Ако всичко това се направи като концепция, то тогава ЗИМНАТА СМЪРТНОСТ ЩЕ БЪДЕ СИЛНО РЕДУЦИРАНА!!! Синдрома на празния кошер ще остане в историята или най-малкото вече ще се появява МНОГО ПО-РЯДКО.
Въпросът е: Има ли ЛЕСНИ И БЪРЗИ МЕТОДИ за ИЗМЕРВАНЕ на живите акари в семейството?
Отговорът е: Да, има лесни методи, и аз предлагам това да го обсъдим в следващите постинги.
Историята с Манол от Странджа може би нямаше да се случи, ако есента той беше измерил колко живи акари има в семействата му. Също така и други мои колеги нямаше да си изгубят целите пчелини, ако при зазимяването бяха измерили количеството на живите акари. За това вече съм абсолютно сигурен, защото след случая с Манол аз отново звъннах и разпитах двама мои колеги със 100%-ова смъртност през минали години, за да ги разпитам още веднъж с подробности какво точно се е случило и как се е развила цялата история. И ето какво научих:
1. И двамата есента НЕ СА ТРЕТИРАЛИ против акар. Те не ходят по форуми и не са наясно с ИСТИНСКАТА ОПАСНОСТ от вароатозата. Чували са от приятели или са чели от пчеларските вестници, че трябва да се третира, но в личната им ценностна система това знание е останало на много ниско ниво (с нисък приоритет). Икономията на 20-30 лева за препарати им се е видяла по-разумно решение. Не са осъзнавали колко е опасно да не се третира, защото са се самозаблуждавали със разсъждения от типа "абе аз съм пчелар от ХХ години ........." Това сме го чували и друг път, нали .......
2. И двамата през есента НЕ СА ТРЕТИРАЛИ против нозематоза. Логиката и разсъжденията им са подобни на тези от горната точка......
Резултата вече го знаем:
- Странджа - съгласно информациите от медиите от 4000 кошера в региона, 2000 вече са умрели, и не се знае още колко ще умрат през март и април.
- Единия колега - от 50 кошера 50 са умрели. Това преди 3 години.
- Другия колега - от 200 кошера са останали живи само 6. Това преди 2 години.
- Имам и трети колега по програмите - от 30 кошера е останал жив само 1 (миналата зима), но този колега е фрапиращ случай - той икономисва дори и подхранването на пчелите. Тоест оставил ги е съвсем на произвола на съдбата. Той е от хората, които си представят че трябва само да си купят кошери и семейства (с пари по програмите), и меда сам ще потече в тенекиите.
Но нека да се върнем на ИЗМЕРВАНЕТО или ако ви харесва повече, нека да го наречем ПОСТАВЯНЕ НА ДИАГНОЗА.
Към днешна дата има две МАСОВИ БОЛЕСТИ, от които според изказвания на учени са болни 100% от семействата в България. Това са НОЗЕМАТОЗАТА и ВАРОАТОЗАТА. Няма какво да си правим илюзии - нашите семейства със сигурност са болни от тези две болести, или дори и да не са - скоро ще се разболеят. При нозематозата имам предвид както АПИС, така и ЦЕРАНЕ.
Измерване (диагностика) на нивата на тези болести ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ ОТ ВСЕКИ, който иска да остане в пчеларския бизнес и да го развива и печели. Ако някой си мисли, че точно на него ще му се размине, значи ЖЕСТОКО СЕ ЛЪЖЕ. Въпрос на време е да му се случи, и оправдания от типа "абе аз съм пчелар от 30 години и такова чудо не е имало", са една голяма САМОЗАБЛУДА.
ИЗМЕРВАНЕ НА НИВАТА НА НОЗЕМАТОЗАТА
Няма лесен начин това да се направи в домашни условия. Трябва си изследване от специализирани лаборатории, и средства за това не трябва да се жалят. Лошата новина е, че тези изследвания са много скъпи. Добрата новина е, че може да се направи само ЕДНО ЕДИНСТВЕНО ИЗСЛЕДВАНЕ през есента, и това изследване да е върху СБОРНА ПРОБА от целия пчелин. И ако нивата са ниски, достатъчно е само профилактично третиране с НОЗЕВИТ+. Ако са високи - СПЕШНО ТРЯБВА ДА СЕ ПРЕДПРИЕМАТ МЕРКИ с по-силни препарати, ако трябва дори и с антибиотици въпреки забраната в законодателството. Естествено трябва да се предприемат мерки тези антибиотици да не попадат в стоковия мед, но тука вече пчеларя може да го реши този проблем. Важното е СЕМЕЙСТВАТА ДА ОСТАНАТ ЖИВИ, защото алтернативата е пчеларя да се върне в 1-ви клас и да загуби 3-4 години за възстановяване на бройката на семействата на предишното ниво. И ако за хоби пчеларите това все пак е възможно (възстановяването), то за бизнес пчеларите това няма как да стане. При тях фалита е 100% сигурен, заедно със загубване на жилище, кола и каквото друго там е заложил за кредита. Тоест - сриване на целия живот на пчеларя с всичките му последици за бъдещето на семейството и на децата му.
Достатъчно сериозно ли ви изглежда това?
Струва ли си да си опропастите живота, в името на една криворазбрана икономия от около 2-3 лева на кошер на година?
ИЗМЕРВАНЕ НА НИВАТА НА ВАРОАТОЗАТА
Това ще го бистрим в следващите постинги.
Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper
Смятам че на ето това тук му е мястото.
Нека го прочетат всички, които си мислят, че болестите (патогените/проблемите) при пчелите се свеждат до вароатоза и нозематоза. Всъщност, дори наскоро преименувания трипанозом Lotmaria passim (преди Crithidia mellificae), се явява най-преобладаващия и многочислен паразит в пчелния организъм след вирусите.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))