Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
Матеев,
Второто изречение в подписа ти ми се струва, че е един вид параноя, която определено не важи за практиката в пчеларството.
Вероятно това те води към метематическия анализ, който в пчеларството не е приложим
Във всеки един аспект от науката и технологиите се използват модели. Навсякъде факторите са много на брой и част от тях не могат да бъдат отчетени от моделите, но това не е чак толкова съществено. Важното е да се отчетат ОПРЕДЕЛЯЩИТЕ ФАКТОРИ, а дреболиите вече са подробности. Дреболиите променят модела с малко, а не с много.

Помислете си как се изчисляват къщите, мостовете или космическите кораби при толкова много неизвестни фактори. Ами ползват се именно модели, които отчитат само най-важните фактори, и след това се слага някакъв коефициент на запас. Това че даден модел е приблизителен не означава, че трябва да бъде отхвърлен на 100%. Точно обратното - винаги трябва да се използват модели във абсолютно всичко, ако човек иска да вникне в същината на нещата и да разбере как те функционират. Без модел няма и познание - има само субективизъм и самозаблуди. И точно пчеларството и пчелната популация са ярък пример за това, как един модел може да обясни много неизвестни за някои пчелари зависимости.

За който не знае - почти цялата човешка наука в момента се крепи на няколко ПРИБЛИЗИТЕЛНИ МОДЕЛА, които учените точно и ясно знаят, че те не са напълно верни. Става въпрос за Нютоновата механика, Айнщайновата Теория на относителноста, Квантовата механика, Силните взаимодействия, Слабите взаимодействия, Струнната теория и т.н. В момента караме коли, гледаме телевизия и летим в космоса и всичко това се базира САМО НА ПРИБЛИЗИТЕЛНИ МОДЕЛИ. Ако ги бяхме отхвърляли с лека ръка, още щяхме да живеем в първобитно-общинния строй.

Така че недейте сляпо да отричате това, което се вижда на графиките на пчелната популация, а се опитайте да осмислите защо се получават такива криви и как можем да се възползваме от тях в практичното пчеларство.