Това е некоректно твърдение. Пчелите не могат да преживеят ВСЯКАКЪВ СТУД. С намаляването на температурата пчелите трябва да отделят все по-голяма и по-голяма топлинна мощност, за да насмогнат на загубите. И рано или късно настъпва момент, при който пчелите достигат максималната си мощност и повече не могат да я увеличат. Този момент е началото на края. Още няколко градуса надолу и пчелите умират.
Съдейки по температурите, на които са били подлагани пчелите по време на тяхната еволюция, би могло да се твърди, че едно много силно семейство вероятно е в състояние да компенсира топлинните загуби на кълбото до температури от порядъка на -30 или дори -40 градуса. В същото време едно слабо семейство (отводка) вероятно ще умре още на -10 градуса.
Защо се получава така?
Нека да приемем 5000 пчели за слабо зимно семейство, а 40 000 пчели за силно. Силното има 8 пъти повече пчели, което означава 8 пъти по-голям обем на кълбото, но само 4 пъти по-голяма площ и само 2 пъти по-голям диаметър. На единица площ силното семейство може да осигури ДВОЙНО ПО-ГОЛЯМА МОЩНОСТ. Тоест ако слабото семейство може да компенсира температурни разлики от порядъка на 20 градуса (от +10 до -10), то силното семейство с двойната си мощност на единица площ ще компенсира 40 градуса (от +10 до -30).
ПС: Сега виждам, че с m_pchelari едновременно сме писали за едно и също нещо ...![]()