Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 236

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    ......... ако пчеларят осигури храна пчелите ще преживеят всякакъв студ дори и слаба отводка.
    Това е некоректно твърдение. Пчелите не могат да преживеят ВСЯКАКЪВ СТУД. С намаляването на температурата пчелите трябва да отделят все по-голяма и по-голяма топлинна мощност, за да насмогнат на загубите. И рано или късно настъпва момент, при който пчелите достигат максималната си мощност и повече не могат да я увеличат. Този момент е началото на края. Още няколко градуса надолу и пчелите умират.

    Съдейки по температурите, на които са били подлагани пчелите по време на тяхната еволюция, би могло да се твърди, че едно много силно семейство вероятно е в състояние да компенсира топлинните загуби на кълбото до температури от порядъка на -30 или дори -40 градуса. В същото време едно слабо семейство (отводка) вероятно ще умре още на -10 градуса.

    Защо се получава така?
    Нека да приемем 5000 пчели за слабо зимно семейство, а 40 000 пчели за силно. Силното има 8 пъти повече пчели, което означава 8 пъти по-голям обем на кълбото, но само 4 пъти по-голяма площ и само 2 пъти по-голям диаметър. На единица площ силното семейство може да осигури ДВОЙНО ПО-ГОЛЯМА МОЩНОСТ. Тоест ако слабото семейство може да компенсира температурни разлики от порядъка на 20 градуса (от +10 до -10), то силното семейство с двойната си мощност на единица площ ще компенсира 40 градуса (от +10 до -30).

    ПС: Сега виждам, че с m_pchelari едновременно сме писали за едно и също нещо ...

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,508
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Пчелното кълбо се разпуска или свива в зависимост от външната температура. Пчелното кълбо има два слоя - вътрешен слой по-рехав, който произвежда топлина вътре в кълбото и външен слой - кора, която не позволява на топлината да се разсейва - да се губи. Колкото е по-студено навън - толкова кората става по-плътна. Как си обяснявате факта, че има много случаи в които пчелите зимуват на открито по дървета и по храсталаци. Пчелите умират от глад, когато студа продължава дълго време и запасите не са в обсега на кълбото, затова аз винаги проверявам късно есента, както и през зимата в хубав слънчев ден - къде е кълбото и дали е в допир със запасите. Кълбото се движи нагоре и назад. Проблем също е и ранното пило, при слабите семейства, които при продължителен студ остават да топлят пилото и не могат да достигнат до запасите и умират от глад. В този случай по-ранното поставяне на питка над кълбото би спасило семейството. При по-силните семейства, тази вероятност е по-малка, защото кълбото е по-голямо и има по-голям контакт с храната.
    Слабите семейства не могат да запазват добре топлината и затова загиват зимата.
    Всичко това много добре е описано в книгата на Клейтън Леон Фарар - продуктивно пчеларство, издание на Младен Котларски, колкото и да го плюете.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това е некоректно твърдение. Пчелите не могат да преживеят ВСЯКАКЪВ СТУД.
    Само опита може да докаже кое е коректно и кое не.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •