Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
Спокойно бе колега. Акара не чак толкова страшен.
Няма как да кажеш кое семейство колко е опаразитено само с обикновен преглед.
Това, че не си виждал акарите при прегледите, не означава, че е нямало, напротив те обикновено не се виждат. Когато започнат да се виждат значи са мнооооого. Сега си започнал да ги виждаш ,защото нямаш или почти нямаш пило и вече всичките са пчелите.
Няма как да са ми обягнали след всичките прегледи през годината.
Все пак както казах не е като да не съм следял под лупа какво се случва в семействата и да не съм се интересувал от тях.

Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
Колега според мен това ,че в старите пити са ползвани много и различни препарати им помага да получат резистентност.Биологията (развитието) на Акара при положение до колкото си спомня ,че не третираш за акар е нормално в края на сезона да се получи пик в развитието им и сега да са силно опаразитени. Финландския метод при който след края на последната паша семействата се изваждат и поставя само на рамки с В.О .По тоя начин прекъсват развитието на Акара и третирането е ефикасно и си подменят рамките със нови ?.
По принцип идеята беше да не останат стари пити и да ги бракувам на 100%, но просто не ми стигнаха изградените рамки.
Иначе през новия сезон трябва да имам над 80% нови пити и 20% на един сезон, а всичко по-старо ще го бракувам.
Имам най-малко 5-6 вида рамки и всеки майстор си ги е правил както си иска, а като има пило по тях е неприятно. Преместих ги в края и спряха да слагат пило, но стана прекалено бавно.
Не разменям рамки между семействата и това е проблем като искаш да бракуваш стари.
Много неща балансирам и все нещо не успявам да изпълня всичко до последната точка.

Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
Едно е ясно - всеки все някога РЕВЕ... И като гледам, май че по-лекият вариянт е есента, защото има все още време да се вземат някакви мерки, напролет може да няма кого да третираме...?!?
Не всяко третиране или борба с акара не означава автоматично - блъскане на химия(както ти го определяш) в кошера! Има механични методи за борба с акара(намаляване на броя му), има много биологични препарати - етерични масла, киселини...
Ако много си се ошашкал и искаш да ги изчистиш, то би могъл да пробваш някой от двата "горещи" метода, които се разискваха преди няколко дни...

Аз лично не съм виждал някаква свръх опаразитеност, но колеги(най-вече скутелатара) не еднократно са споменавали, че нивото на опаразитеност - не означава автоматично край на пчелното семейство, по скоро умират от вируси, акара само допринася за разпространението им.

Похвално е, че имаш желание да направиш селекция на пчели които да нямат акар. Дали е възможно това - незнам, но съм чувал от колеги, че е възможно да се направи селекция на пчели устойчиви на акар, т.е.т. такива коитохда не се третират против акар, и да са с високи хигиенични навици и сами да поддържат ниски нива на акарна опаразитеност в семейството, но това не означав, че няма да има нито един акар в семейството. До колко въпросната селекция на акаро устойчиви пчели ще се отрази на добива, не бих се ангажирал да твърдя, но едно е безспорно - необходимо е време(поне няколко сезона), наблюдения, опити, експерименти...
И точно такъв е за теб може би този момент, да ги видиш как ще иззимуват с някой и друг акар?!? Няма да им е лесно, според мен - имайки предвид метода ти за "борба/профилактика" срещу нозематозата...

И, незабравяй догодина строителната рамка - страшно много спомага за редубиране популацията на акара, въпреки че не е особенно приложима при интензивно увеличаване на броя на пчелните семейства, към което ти се стремиш...
Не става дума за селекция да няма акар, а да "държат" на болестите пренасяни от акара.
Може да минат и 5-10000 години, че и повече докато пчелите се отърват от акара, а още по-вероятно е това НИКОГА да не стане.
Това което целя е минимум намеса от моя страна, а ако семействата не се справят с акара, това ще е проблем.
Предполагам, че вероятността от акар директно да загубя семейство е много...много ниска.
Запознат съм поне малко с повечето методи за борба с акара и проблема е че търся най-добрите семейства по много характеристики, а ако третирам няма да имам точно информация.
Другия проблем е че новите семейства са в еднакви кошери, а старите са в различни (нови и стари). Сравнявам главно дъщерите как се представят, но и старите майки също.
През Март тази година едно от старите семейства тръгна много силно, а след това направо спря. А друго старо спеше до Април и след това пило имаше до късно на 3-4 рамки.
Дъщерите от втората майка имаха много значителни разлика, като една тръгна бързо, но в края нямаше активност, а друга се разви бавно, но в края беше на челно място.
Че...все компромиси трябва да правя и гледам да не изкривя резултатите (доколкото това е възможно изобщо).
Все виждам как мога да си извадя грешен извод за едно семейство по 1000 различни начини и все си намирам грешки.
Предполагам, че изглежда глупаво, но съм отварял едно семейство по 10-15 пъти за ден и колкото пъти го отворя, толкова пъти не мога да взема решение какво да го правя.

Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
До Дамян Дамянов
Аз считам, че трябва да се намери начин акара да не се третира с химия и лекарства. В семействата ще има акар, но той трябва да е в поносими количества, в края на лятото. Семействата ще умират, но не всички. И за какво ти е болно семейство което няма да ти даде продукция, по-добре е да умре. Ти не си го убил, убила го е неговата нежизненоспособност, и стандартната рамка. Когато се дават лекарства на болни пчели, които по принцип са диви, само се трупа бройка на кошери.
Проблемът с акара не е в това, че убива пчелите, а в това, че пренася зарази.
Предполагам за по-лесно казваме, че акара убива семействата и това заблуждава.
Нямам намерение да гледам семейства с лоши показатели, но това може да се реши със смяна на майката, а не със загуба на цялото семейство. (не си затварям очите, че има други решения)
Майки нямам намерение да сменям заради възраст и не съм сменял, но "днес или утре" тези семейства или ще ги загубя или ще направят успешна самосмяна. Това е друга характеристика, която следя сериозно.