Едва ли означава това. Трябва малко да се нагодиш към характера на съфорумеца макар и без да го познаваш лично. Вземи например скутелатора, безспорно най-знаещ, но имаш лошия навик да е все отгоре. Прав е в 98% от случаите, но понякога ще се опита да ти донесе вода през десет села за да те убеди, че е прав и в другите 2% където греши.
Та да се изходя и аз по статията която прочетох за тази горичка. Опитват се да докажат, че понеже акара се размножава вертикално (между поколенията в кошера), а не хоризонтално (между кошерите) то той е придобил някакво укротяване в популациите си до степен в която да съжителства с пчелата. Тезата е, че когато акара напада хоризонтално (от кошер в кошер) когато кошерите са близо един до друг то тогава "не му пука" и унищожава кошера.
Допуска се обаче, че спасението на пчелата става и поради големия брой роенета, които често се случват в тази гора, но тази теза се отхвърля защото видите ли шведите правили някакво изследване в което доказват, че дори и честото роене не спасява кошера от сигурна смърт.
Моето лично мнение е, че точно възможността на пчелата в която и да е гора да избяга на някой клон при голямо опаразитяване или да се рои я спасява от акара, тъй като се получава голям период без пило и се прекъсва размножението на акара. Само, че ние едва ли можем да си го позволим това. Освен това кошерите и пчеларите се множат а горите секат.
В последния брой на вестник Пчели се говореше за борба с акара посредством прекъсване на яйцеснасянето на майката. При мен практиката ми доказа, че това не е решение. Давам веднага доказателство. Кошери от които махнах майките преди слънчогледа и останаха почти 40 дена без отворено пило и които август третирах 3 пъти с оксалова с напръскване на 30 септември имаха по 1000 акара които изпадаха след друг препарат!