Слави, ето ти го изследването:
https://hal.archives-ouvertes.fr/fil...l-00892236.pdf
Може да прочетеш само последното изречение от абстракта, а пък ако искаш да разбереш ЗАЩО, ще намериш отговора в текста.
Никак даже. Ако си имаше малко понятие от вирусология, щеше да ти изглежда най-логичното обяснение. Защо вирусните епидемии ( на нов вирусен щам или коктейл от вируси) възникват/раждат се във места със гъста населеност? Не само защото според теорията на вероятностите шанса е по-голям.Счита се, че голямото опаразитяване в пчелините се дължи на близкото разстояние на кошерите, докато в гората дивите хралупи с пчели са разположени на огромно разстояние едни от други. Пълна глупост!
Нека започна със това че вирусите (особенно РНК вирусите, каквито са почти без изключения всички пчелни вируси) се променят постоянно ( при РНК вирусите няма две напълно идентични копия) и между тях и гостоприемника им съществува постоянен динамичен баланс ( постоянна адаптация един към друг).
Във всяко пчелно семейство вирусния щам е малко по-различен от този в останалите семейства (същото важи и за нивата на различните патогени в отделните семейства), както има различия във вируса между пчелите от едно и също семейство. Това идва от генетичното различие (разнообразие) вътре в семейството и между семействата, а както вече казах, патогените постоянно се адаптират спрямо гостоприемника си (т.е. доминиращи стават тези, които са най-ефективни в размножаването си попаднали във въпросния индивид/семейство)
Един вирус - добре, какво обаче става когато донякъде различните вируси от различните семейства се смесят едно със друго? - Увеличава се вероятността да се роди свръх-вирулентен коктейл, който да е приспособен (или точно обратното - защото не е специфично приспособен към даден гостоприемник) към по-голяма част от популацията.
Когато се появи по-вирулентен вирус, то неговите шансове за разпространение намаляват ( убива гостоприемника си и себе си заедно с него), ОСВЕН ако няма възможност БЪРЗО да се прехвърли на друг гостоприемник. При ниска гъстота на населеност, най-успешни са тези вируси ( и бактерии, нозема, и т.н.) които същесвуват заедно с гостоприемника си като коменсиали. Естествено, те ще имат възможност да се разпространят, когато и семейството се рои ( вируси, които подтискат гостоприемника си и му пречат да се размножават, ограничават и себе си).
Вароа... тук ситуацията е също доста интересна и също има много сходни механизми за адаптация на акара. Да не забравяме и че когато какавидата е заразена от донякъде вирулентен вирус ( ако е прекалено смъртоносен - тя ще загине още преди да се излюпи) , то се забавя времето й за развитие, което пък дава репродуктивно предимство на вароа.
Последиците са многопластови