И какво е следващото решение.... пресяване на вече наличните химични съединения за такива действащи върху вредителя, "безвредни" за човека, но вредни за растението. След като всички други варианти вече са изчерпани, остава само един - да превърнем някоя култура устойчива към препарата с който трябва да пръскаме.

Някои ще кажат, ми защо не направим направо културата устойчива към вредителя и да не се налага употребата на пестициди или пък те да са сведени до минимум?
Ми защото вече оригиналните растения, от които са създадени съвременните сортове, които са били устойчиви на множество болести и вредители... ВЕЧЕ ГИ НЯМА


Другия проблем. Конвенционалното генно инженерство (създаване на нови сортове посредством кръстосване и използване на Менделовите закони) отнема много време и не може да насмогне да създава нови сортове устойчиви на препарати, спрямо скоростта със която вредителите изграждат устойчивост към тях. Което пък означава периоди на съсипана реколта, докато фермерите чакат новия супер-сорт царевица да излезне на пазара, благодарение на ГОЛЕМИТЕ компании производители на семена.


Нека никой не се залъгва, фермерите открай време нямат друг избор - семената идват от "завода", дори още отпреди времето на ГМО