Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 51 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 506
  1. #141
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Откакто се регистрирах, продължавам да чета форума, особено този раздел. Не намерих никъде разискване на тема приложение на зD принтерите в пчеларството. Например - може ли такъв принтер да работи с восък? Ако да - това отваря цяла една нова област в изучаването на размерите и формата на пчелните килийки. Ако стане лесно формоването на пити с минимални разлики във формата и размерите на килийките, може да се окаже, че е възможно да излъжем пчелите в кои килийки какво да залагат, и то по различни зони в самата пита, установявайки точно какви предпочитания имат самите пчели. Тоест - като добавим и малко изкуствено променен по зони микроклимат, да структурираме гнездото в плодника така, както на нас ни се иска. Може да се изпробват и материали, различни от восъка, които да са добре приети от пчелите, достатъчно здрави за многократно използване, годни за периодично измиване и стерилизиране и интензивно центрофугиране. При производство на такива пити част от електрониката на кошера може да е вградена в самите пити. За съжаление не ми се удава да науча английски достатъчно добре, за да следя световните научни постижения в областите, които ме интересуват. Няма начин такива изследвания вече да не са направени и резултатите - публикувани. Всички разсъждения обаче ме водят към извода, че електронизацията на кошера ще е най-успешна на ниво отделна пита, ако и това да стане възможно след многогодишна изследователска и експериментална работа.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #142
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    3D принтера го остави. Той е за създаване на модели, а не за серийно производство. Ако ти се мисли в 3-мерното пространство имаш една задачка от мен - помисли каква работа би ти свършила една 3-мерна матрица в кошера. Ние вече и намерихме едно приложение. Да видим дали ще намериш и друго приложение.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #143
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    За експериментална работа трябват модели. Точно 3D принтера ми се види най-подходящ за експериментално моделиране на килийки и пити. Не съм си и помислял за серийни изделия - ще трябва първо да се експериментира с години. А 3 -мерна матрица ми е познато само от математиката, и то смътно. Все пак съм биолог, а не математик, нищо, че се занимавам с дребно машиностроене в момента. Ако се наложи, ще се образовам бързо по въпроса.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #144
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    @Матеев,
    Благодаря и от мен за тази полезна информация! Можеш ли да я допълниш с разумните ценови граници на различните машинки, че незапознат с пазара човек може здраво да се набута?
    Под 5 долара са посредствени евтини аналогови машинки с пластмасова механика. Предназначени са да работят 2-3 часа и да се износят/счупят. Моделистите масово ги използват, защото са евтини, и защото рядко един модел на самолет или хеликоптер прави повече от 1 час полет, без да бъде счупен. Масов хит в този сегмент е HexTronik HXT-900, който си е купил колегата. Това е едно универсално серво с безбройно много приложения, и в света досега сигурно са продадени един милиард броя от него.

    Между 5 и 10 долара вече са малко по-добрите машинки, които вече са с Metal Gear и част от тях вече са Digital. Тези машинки живеят малко повече и по претенциозните моделисти ги използват само тях.

    Около 10-12 долара вече са Digital машинки с Metal Gear и може би Ball Bearing. Цифровите машинките имат по-точно позициониране. Ако не знаеш, при аналоговите машинки винаги има някаква грешка в позиционирането, защото самият принцип на работа е "Усилване на грешката и изработване на управляващ сигнал". При цифровите машинки посредством съвършен софтуер може да се постигне нулева грешка и дискрета на движение от порядъка на 0.1% от пълния ход. Моделистите ползват тези машинки за финно позициониране на елерони, кормилни плоскости и т.н.

    Над 15 долара започват вече силно специализирани машинки, които се използват за критични приложения. Например Swassplate на хеликоптерите трябва да се позиционира изключително точно и в същото време това да се прави много бързо, и освен това то се прави от 3 сервомашинки, които трябва да вървят в абсолютен синхрон. Такива машинки вече могат да струват и 20, 30 или дори 50 долара. Друго специално приложение са машинките за опашки на хеликоптер. Те се управляват от свръхскоростен жироскоп и при тях бързодействието е издигнато в култ - например пълен ход за 3 или 4 милисекунди, което си е страхотно постижение. Хубави опашни сервомашинки има както за 30, така и за 130 долара.

    Има класове машинки, предназначени да надживеят собственика си. Освен пълния комплект от всички възсможни екстри, при тях има и още една, която не съм я писал в по-горния постинг. Термина е MI, което означава че в обратната връзка вместо триещ се потенциометър се използва магнитен индуктор, като по този начин този компонент на сервото също става вечен. Като добавим и титаниевите зъбни колела и лагери и безчетковия мотор и металния корпус, херметизиран IP65 (още една екстра) и ето ти сервомашинка, която ще те надживее. Цена от 30 до 100$.

    Като цяло за нуждите на пчеларството трябва да се използва категорията около 5-10$. Не са най-лошите, но и не са натруфени с излишни екстри, струващи много пари.

  5. #145
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Мерси! Явно ще падне копане!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #146
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Матеев аз пак те изпреварих и вече заръчах следните джаджи:
    http://rcmodelsmania.com/index.php?m...products_id=15
    http://rcmodelsmania.com/index.php?m...roducts_id=205
    Това е за да започна отнякъде, бюджета ми е много малък за повече разточителство.
    За завъртането на повече от 90 градуса не те разбрах. Като за начало мисля с тестера да завъртам сервото под какъвто ъгъл си искам ръчно, все пак тръгвам от а и б.
    Както е показано на този клип:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...d5c033f574bf10

    Най-вероятно следващите ми въпроси ще са как да вържа 10-15 сервота на един тестер и след това как да ги управлявам с контролер вместо тестер
    Чакам с нетърпение понеделник да ми дойдат джаджите.
    Машинката, която си си купил, е най-добрата сред най-лошите. В нея няма нищо специално, но въпреки това тя е световен хит. Ще имаш проблеми обаче с нейната херметизация, за да не се мокри, както и с времето на живот, ако я връткаш насам/натам много често. Има проблеми и с точността на позиционирането. Позицията на прелката ти ще се променя при промяна на напрежението или на външната температура. Например вечерта я оставяш затворена, а на другия ден по обяд като пекне слънцето откриваш, че има просвет 2-3 милиметра. Ако искаш точност, машинката трябва да е Digital (Цифрова).

    Много сервомашинки могат лесно да се свържат към един тестер, ако са свързани в паралел и трите им извода (плюс, минус и управляващ). Колкото до управлението им с контролер - това става много лесно, посредством използване на вградените таймери на контролера или логиката му за ШИМ (широчинно импулсна модулация).

    Ето ти статии за стандарта на импулсите:
    http://www.helifreak.com/showthread.php?t=263175
    http://en.wikipedia.org/wiki/Servo_control
    http://www.ronlund.com/rcheli/HELP_SERVO_PULSE.html

    В наше време има много стандарти за ширина на импулсите, но най-масовия е един:
    1.0 ms - сервото е в единия си край
    1.5 ms - сервото е в центъра си
    2.0 ms - сервото е в другия си край
    Период на импулсите - 20ms за аналогови и цифрови машинки, като при цифровите този период е без значение и може да бъде скъсен до 4 ms.Това, което го написах, всъщност са два стандарта - единия на Futaba, а другия на Spectrum. Двата стандарта леко се разминават с около 20 микросекунди, и когато купуваш машинки от различни производители, вярващи на единия или на другия стандарт, може да имаш леко разминаване в техните позиции (около 5%).

    Има разни специализирани бързодействуващи машинки, при които тези импулси са 2,3 или дори 5 пъти по-къси. При тези машинки обаче този факт е специално упоменат в параметрите, за да не се бъркат моделистите.

    Също така има и машинки, които са за напрежение, различно от 5V. Има както за по-ниски напрежения, така и за по-високи. Бъди много внимателен с напрежението, защото машинките горят, ако го сбъркаш. Въобще много внимателнo чети параметрите на това, което купуваш, защото лесно може да стане някой гаф. Машинките НЯМАТ НИКАКВА ЗАЩИТА както по напрежение, така и при претоварване. А претоварване се предизвиква много лесно. Просто хвани рамото на машинката и започни да натискаш, като в същото време мериш тока през машинката. В спокоен режим тока е минимален (10-20 mA). Като започнеш да натискаш, машинката започва да се съпротивлява, тока започва да нараства, и може да достигне до няколкостотин милиампера. Мотора започва да вие и да прегрява (това се усеща дори и през корпуса). Колкото повече натискаш, толкова повече се съпротивлява мотора, и ако задържиш така известно време, той просто ще изгори. Именно заради това ти казах, че твоята конструкция за въртене на прелката ще изгори машинката, ако не сложиш някакъв пружиниращ елемент, който да позволява на машинката да прави пълния си ход от 120-140 градуса, а прелката при това да бъде ограничена за въртене само на 90 градуса. Това може да се направи с навита пружинка или с ограничаващо пружиниращо/потъващо рамо (тип амортисьор).

  7. #147
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Именно тези особености на сервомашинките ги прави неподходящи за прелките. Сложно и скъпо! Там има друго решение, работещо на принципа "Отворено-Затворено". Без всякакви аналоговщини!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #148
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Няма друго решение, което да е с евтини стандартни компоненти. Ако имаше - отдавна щеше да е навлязло в моделизма или в роботиката.

    Нали не искаш да слагаш електромагнити - прас-прас и 100 пчелни глави хвръкнаха........
    Пак прас-прас - и прелката се напълва с трупове.......

    Със сервомашинка е идеалното решение. Контролера трябва да я управлява бавно. Процеса отваряне затваряне трябва да трае цяла минута, за да имат шанс пчелите да се измъкнат от притискащите ги повърхности.

  9. #149
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    "Ala ger com ala ger" Прелката се налага да се затваря при екстрени ситуации автоматично. Няколко войника се жертват за да спасят цялата армия.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #150
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Машинката, която си си купил, е най-добрата сред най-лошите.....
    Малко се светнах за контролерите и сега ако трябва да избирам отново бих се спрял на тези неща:
    http://erelement.com/servos/micro-maestro-6
    и http://erelement.com/servos/emax-es9251
    но все пак да започна отнякъде тя практиката ще покаже.
    Сега те разбрах за пружинката и изгарянето на сервото. Аз защото си мислех чрез контролера да се завърта сервото примерно на 88 градуса а не на 90 градуса, което няма да държи прелката под натиск, или вместо ламарина да се използва много тънка алуминиева плака или огъваемо пвц и при натиск да не тормози сервото.

    В един форум срещнах, че ако свържеш много серво машинки в паралел (тока им се подава отделно а само кабелите за данни и заземяване се свързват паралелно към ардуино или друг контролер) и кабела за данни е прекалено дълъг се губи мощност по трасето. Ама това са бъдещи проблеми

 

 
Страница 15 от 51 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •