Тази пролет закупих (преместих) над 400 кошера, някои от които ги транспортирах от повече от 200 километра. Жертви нямаше. По-точно жертва беше един единствен кошер по моя вина. Вътре в каросерията на камиона стана прекалено горещо и едно семейство се задуши.
Какво трябва да направиш при местенето:
1. Кошерите се товарят така, щото рамките им да са ориентирани по посока на движението. Така ще се клатят по-малко и вероятността да убиеш някоя майка ще е по-малка.
2. Кошерите да са стегнати с колани, за да не се отхлупят при някое сътресение.
3. Прелките (и сглобките на кошерите) се увиват много внимателно с тиксо. Гледай да са много добре уплътнени, защото иначе ако камиона спре някъде за малко, пчелите излизат и нападат всичко живо в радиус от 50 метра.
4. Кошерите могат да се товарят в камиона на два етажа, но така възниква опасност от прегряване на някой кошер. Когато камиона се движи, пчелите са нервни, ядат много мед и отделят много топлина. Ако не осигуриш някакво проветряване на каросерията, някой вътрешен кошер може да прегрее.
5. Подготовката за транспортиране става още предишната вечер или рано сутрин докато все още е тъмно. Затварят се прелките и се уплътняват колкото се може по-добре. Кошерите се пристягат с ремъци, увиват се и с тиксо. След това се товарят. Всичко това се прави по тъмно. С пукването на зората камиона вече трябва да е на път.
6. На всеки половин час се спира (извън населените места) и платнището се отваря, за да се проветри въздуха под него. Гледай да си облечен в пчеларски костюм, иначе лошо ти се пише. Винаги има излезли отнякъде пчели, които са много нервни и нападат безогледно всичко, което се движи. В населени места НЕ СПИРАЙ !!!
7. При пристигане на новото място кошерите се разтоварват и подреждат, и след това прелките се отварят. Хубаво е да се направи преглед за щети по време на транспорта, но можеш да го направиш и на другия ден, за да си нажилен колкото се може по-малко.