Здравейте колеги
Тази година искам да си произведа майки чрез прехвърляне на личинка.
до сега не съм го правил.
На 04 вторник едно семейство се рои и искам да го използвам като стартер.
за целта днес унищожих всички маточници които бяха заложили.
Неделя отново един преглед за маточници и ще придам личинките .
Задължително ли е чашките (никот пласмаса или стъкло) да се полират от пчелите ?
След колко време може да се отнемат от стартера и придадат на отглеждача, или е по добре да ги оставя да запечатат в стартера?
Някакви съвети ,препоръки
Как си защитавате рамките от молец? 2-ра година изхвърлям... Досега ги редех с кошер и магазин със орехова шума и нафталин отдолу и отгоре с вестник, но не помага.
А когато нямаш пчели, а имаш рамки. Как се защитават.
Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух
Днес е 9-ти ден от издърпването на майката и реших да ги отворя да видя, колко и какви маточници са сътворили. Познай, какъв е резултатът? Да, позна, в роево са
Към 25 маточници на 3 пити, почти всички са дребни, не ми хареса нито един, но оставих 4 по читави на 3 пити. Вярно, че и самата словенка е дребна и доста тънка, но в сборната отводка снася много добре. Лошото е, че сега върви силна липа, а те висаят по рамките и не ебават да събират, ама здраве да е. Как да процедирам? Мога ли да разделя кошера на 2 с по 2 маточника всеки и да ги разположа така, че да разделя и летящата пчела? Така ще се прекрати ли роевото?
В момента има 17 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 17 гост (и))