Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 6828

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,603
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ти може да си ги подменил, но те вече са минали през медосбор, но какво ли знам аз, пак ще ме метнат да ме оплюват. Ако си слушал лекцийте на Софрон той казва така. Аз продавам майки до август месец, от там на сетне си правя майки за мен и не продавам. Защо? Защо? Защо точно точно тези майки през август месец си оставя за него, а не априлските или майските или юнските. Защо казва, че после на пролетта неговите майки не се роят на рапицата? Предполагам, че и всички останали майко производители правят същото като него. Защо?
    Е та като е минала през медосбор да не се е борила с мечка стръвница.
    С това твое Софрониево мнение заставащ срещу мнението на Брат Адам.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Е та като е минала през медосбор да не се е борила с мечка стръвница.
    С това твое Софрониево мнение заставащ срещу мнението на Брат Адам.
    Всеки може да пробва и според неговите знания и възможности ще получи някакви резултати. В последствие всеки сам ще си решава да ли има някаква разлика или няма.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Инхибиране на конструкцията на кралицата и глупави чаши и клетки чрез кралица тарсал и мандибуларен секрет
    Контрол на падането на феромоните от кралицата на пчелите

    Контролът на конструкцията на кралицата и рояците е сложен процес, който зависи както от екологичните (температурата, наличието на нектар), така и от биологичните (плътност на работниците вътре в гнездото за разплод). Други компоненти включват химическия състав на седалищните жлези на мандибуларните (MG) и тарзалните (TG) жлези. Химическият състав на тези секрети зависи от възрастта на кралицата и нейното физиологично състояние. Благодарение на изобилието и сложността на феромоналните компоненти, секретирани от кралицата MG и TG, на този етап от нашето изследване не можем да предложим още синтетична смес от феромонални компоненти, която може да бъде приложена за инхибиране на конструкцията на рогови клетки в колония, оглавявана от стар Кралица или в претоварена колония. В Израел, като приложихме резултатите от предишните си изследвания, ние сме свели до минимум производството на нови кралици и по този начин разпространението на рояци от (1) ежегодно requinting през септември-октомври, така че когато рояк започва през март колонии са начело с 6- 7-месечни кралици; (2) увеличаване на обема на кошерите чрез добавяне на надвишени надвишения; (3) повдигане на 7 до 8 рамки от гълъбарчета в гнездото на суперингите над кралицата; (4) предотвратяване на прегряване чрез осигуряване на допълнителни отвори за улесняване на вентилацията и (5) осигуряване на постоянно подаване на вода в пчеларския двор.

    Може би бъдещи изследвания върху химичния състав на седиментите на долночелюстната и тарзионната жлеза ще осигурят по-добра представа за проблема с падането и ще допринесат за полезен контрол на феномена. 13Ь (32)

    Ефектът на обема, вентилацията и прегряването на пчелните колонии върху конструкцията на гъмжащи кралици и клетки

    През два сезона на рояк изследвахме ефекта от увеличения обем на кошера и вентилацията, както и от прегряването на колонията върху изграждането на купи и клетки на рояци, издаващи рояци и добиви от мед. Купичките на рояци са били конструирани от всички колонии, но броят им варираше от година на година. Само 1 чаша, от 10 или 20, е превърната в клетка за примамка на кралицата. По-малко куини на кралицата се трансформират в клетки на кралица, които се гмурват от колонии, поддържани в големи кошери (с ниска гъстота на населението), отколкото от претоварени колонии.

    Повишеният обем на кошера и вентилацията оказват инхибиращ ефект върху конструирането на чаши и клетки от рояци, както и върху издаването на рояци. Прегряването на претоварените пчелни колонии значително се отрази на ранното изграждане на чаши и клетки от рояци на кралицата, както и на разпространението на рояци. Макар и незначително при Р <0.05, добивите на мед, получени от колонии в големи обемни, вентилирани кошери, са по-високи от тези от контролните колонии. 4а (6), 13Ь (7)

    Ефектът от възрастта, която царицата на пчелите е върху работническото население, рояк и мед, се произвежда в субтропичен климат

    В проучване, проведено в Израел, открихме, че плодовете на птиците, работническото население и добивът на мед са по-високи, а по-малко клетки на рояци са построени в колонии, начело с 7- до 10-месечни, отколкото в онези, - месечни стари царици по време на сезон на нектар. Имаше значителен ефект от сезонните условия върху броя на кралицата, конструирани, но не и върху клетките на кралицата. Нито птиците, нито пък работническото население засегнаха изграждането на двата вида клетки в незамърсени колонии. Възрастта на кралицата и сезонът оказват влияние върху добива на мед чрез населението на работниците. 4Ь (12), 13b (39)

    Характеризиране на феромоналните компоненти от тазалните жлези на пчелите на кралицата

    Степента на секреция от тазални жлези е 100%, 11% и 33% от младите (6 месеца), старите (18-24 месеца) и 3-дневните дами.

    Газовата хроматография, използваща пакетирани (5% OV-101, 2% OV-101, SE-30) и капилярни (FFAP и SE-30) колони, разкрива характерни компоненти за млади и стари дами. Тарзалните секрети се разделят на до 160 компонента, като се използват капилярни колони. 4Ь (14)

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,664
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Е та като е минала през медосбор да не се е борила с мечка стръвница.
    С това твое Софрониево мнение заставащ срещу мнението на Брат Адам.
    То на мен ми се струва че Софрон винаги казва половината истина и остава по нещо не казано. Но съм забелязал че августовите майки имат много бурно развитие пролетта, но за съжаление и те рояват.
    П.С Като стана въпрос за медосбора, та то тогава майката е блокирана и все едно е на ваканция.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    СТРЕЛКИТЕ НА TARSAL GANDS

    Скоростта на секреция от тазалните жлези е както следва: 1.005 mg / час за 6-месечни кралици; 0,64 mg / час за 2-годишни дами; 0,0718 mg / час за дрони.

    Отпадъчните вещества не показват поведенчески ефекти в следните експерименти: субстанции за печат на работниците, ориентация към входа на кошера, привличане към хранителен източник, оцеляване на изолирани работници, приемане на присадени ларви в цариградски чаши, бягство на дрони. Drone субтитър за печат: drone чифтосване полет. Кралица субтит-печат вещество: оцеляване на изолирани работници, drone чифтосване полет.

    Въпреки че не са открити ефекти от отпечатъци върху поведението на работниците и дроните, ние не изключваме възможността те да действат като синергични и / или бавно освобождаващи вещества за други феромони, освен че са лепило за пчели, пълзящи по гладки повърхности.

    Газова хроматография-масспектрометрия: Характеризирането на субтит-печатното вещество показва наличието на алкани, алк
    репродукцията; чифтосване; Феромони на крали и дракони

    Политически полети и успех на пчелите

    Умножение на пчелните колонии и чифтосването на царици и дрони се случват в Израел най-вече през пролетта. Съответно, отглеждането на комерсиални кранове се извършва през този сезон и рядко през есента. Разгледахме възможността за удължаване на сезона на отглеждане на кралицата в Израел и успеха на чифлика през цялата година. Наблюдавахме се през всички сезони, за да установим:

    Връзката между пчелите на кралицата и работниците по време на чифтосване на полетите;
    Общият брой дни на полетите на кралицата, честотата на полета и продължителността на всеки полет;
    По кое време на деня се появяват полети на царици и дроуни;
    Ефектът на климатичните фактори върху чифтосване и началото на полагането на яйца;
    Ефектът от анестезията с CO2 върху чифтосвалите полети на кралицата и от началото на полагането на яйца;
    Успехът на чифтосването и ефекта от периода на чифтосване върху натрупването на популации от колонии и добиви от мед.

    Развълнуваните пчелни работници се движат по гребени, насочват девствената кралица към входа на кошера и летят извън кошера за около 60 минути. Преди кралицата да напусне полета си за чифтосване. Работниците излагат своите Nassanof жлези на около 50 минути. След като започнаха да насочват кралицата. Малко преди да излита от кошера, кралицата излага ренената й.

    Забавянето на кралицата и дроновите полети се дължи на облачност над 7 октави и скорост на вятъра над 3,9 м / сек. Продължителността на полетите на кралиците е била намалена при температури между 15-20 ° C и при скорост на вятъра между 2,6-3,9 m / sec.

    Пиковете на часовете на полети на полети на царици и дрони се припокриват през цялата година, но диапазонът варира според сезона (13,00 ± 0,09 през януари и 15,30 ± 0,15 през юни). Часовете полетна дейност бяха засегнати от сезона, а не от месечните колебания на климатичните фактори. Изглежда, че времето за чифтосване се контролира от дневния ритъм (20.19 ± 0.12 часа от залез слънце до полета) и / или азимута на слънцето (196.31 ° -266.01 °) и / или ъгъла на зенита (36.04 ° - 57,89 °).

    След третирането с CO2 на новопоявилите се кралици началото на чифтосване е забавено (2 дни), полетите са настъпили по-късно (44 мин.) И началото на полагането на яйца е увеличено (2 дни).

    Кралиците успешно се сляха по време на повечето месеци (100% успех), с изключение на 70% успех през септември, дължащ се на липса на дрони.

    Колонии, начело с 2- до 10-месечни царици, добиха подобни култури за мед. Това откритие противоречи на преобладаващото мнение, че успешното сливане може да бъде постигнато само през пролетния и през септември и че колониите, начело с 7-месечни кралици, произвеждат по-малко мед от тези, начело с кралици от 7 до 24 месеца.

    Това проучване показва, че успешното отглеждане на кралица и чифтосване може да се постигне в крайбрежната равнина на Израел почти през цялата година.4b (6), 13b (18)

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    РАЗРАБОТВАНЕ НА ЖЕНСКАТА МЕЖДУНАРОДНА ЛАВАТА КЪМ QUEENS

    Отглеждане на пчелни работници и кравици от ларви до възрастни в лабораторията

    Разработихме метод за отглеждане на работници и пчелни пчели от ларви до възрастни в лабораторията, в отсъствие на пчелни сестри. Използвахме го в изследването на диференциацията на женските ларви и на техните хранителни изисквания.

    Най-добри резултати се получават, когато ларвите се отглеждат на ларвална храна на кралица при 35 ° С и 86% R.H. и след това се прехвърлят ларвите от 5-и етап на кралицата при 30% R.H.Обрана от ларви, отгледани в лабораторията, възниква 78% възрастни; 50% царици, 16% работници и 12% междинни продукти. Няма значителни разлики между броя на възрастните, излизащи от ларви, отгледани от прясна ларвална храна от царици, съдържащи ларви от 1 до 5 дни и тези, отглеждани само на ларвална храна от цариградски клетки, съдържащи ларви на възраст 3 дни. Въпреки това, от ларви, отгледани в ларви на кралица, съхранявани при -20 ° C, се появяват или работници, или интерпакети, но не и кралици.

    Скоростта на растеж на ларвите до 5-ия ден е по-бърза от ларвалната храна за работници, отколкото при ларвалната храна на кралицата, прясна или съхранена при -20 ° С. Най-бавна скорост на растеж беше регистрирана във всички ларвични стадии, отглеждани на ларви от кралица, съхранявани при -20 ° С. Най-бързата скорост на растеж се открива при ларви от 5- и 6-дневна възраст, отглеждани в пресни ларви на кралица.

    Ларвите, отглеждани само на диализирана царевична ларвална храна или допълнени с различни вещества, умират в рамките на 48 часа.

    Ларвите, отглеждани на работническа ларвална храна, събрана от работещите клетки, съдържащи ларви на възраст 3 дни, достигат до стадия на ареопатията, но не се отглеждат върху мека хартия, нито в естествени клетки на кралицата. Добавянето на фруктоза и глюкоза (16% от всяка) към ларвалната храна на работниците причинява възбуда, но не възникват възрастни. Допълването на ларвираната храна с мед (16%) и полен (2%) дава 62% какави, от които 38% са възрастни. 4а (5)

    Отглеждане на ларви на медоносната пчела от кралицата в царевичните колонии

    Ние проучихме приемането и отглеждането на ларви на царица в колонии с краен кост с несвързани царици. Ларвите, присадени в цариградски чашки, се отглеждат от колониите, независимо от присъствието или отсъствието на кралицата в частта от кошера. Експериментите са извършени през юли и август, когато не се случва гмуркане. 13а (25)

    Ефектът на захарите и младежкия хормон върху диференциацията на женските ларви към цариците

    Изследвахме ефекта от локално лечение с младежки хормон-1 (JH-1) върху индуцирането на "Queeniness" при недиференцирани ларви на медоносните пчели, отглеждани в лабораторията, на базови или модифицирани диети на Worker Jelly (WJ) или на Stored Royal Jelly SRJ).

    Женските ларви, отглеждани на модифицирана диета на WJ с 40 mg фруктоза и 40 mg глюкоза, добавени към всеки грам WJ (WJ-40) се появяват само като работници.

    Достигнал е ефект на дозиране-реакция на JH-1 върху диференциацията на ларвите, отглеждани върху WJ-40 при възрастните кралици: ларви, третирани с 0,01 mg / ларва JH-1, се появяват само като работници, 0,1 m g като работници, кралици; 1,0 м работници и кралици; Само 10 m g-queens; Високите нива на JH-1 (100 мг / ларва) причиняват смърт.

    Запазеният Роял Jelly (SRJ) в продължение на 4 години при -18 ° C, когато се използва като не-допълнена основна храна, дава възможност на женските ларви да се разграничат и да се появят само като работници. SRJ, допълнена с 40 mg F и 40 mg G / gr храна (SRJ-40), доведе до появата на възрастни работници и интерпакаси, но не и на майките. Около 40% от ларвите, третирани с 1 мкг JH-1 и отглеждани на SRJ-40, се появяват като кралици. Лечението с JH-1 на ларви възстановява способността им да се диференцират и се появяват като кралици, въпреки че са били хранени със СРД.

    Неблагоприятният ефект на JH-1 се наблюдава, когато се появяват само 17% от ларвите, третирани с 1 мг JH-1 (всеки) и отгледани в диета Fresh Royal Jelly (FRJ). Изводът е, че FRJ не се доказва като надеждна основна среда за изследване на ефекта на различни съединения върху женския диморфизъм в пчелите.

    Състоянието на предполагаемата възрастна жена може да бъде прогнозирано от количеството храна, погълната до последния ларви инстар: преди пашкула да се предефинира теглото на ларвите, които се различават и се появяват като кралици, е по-високо (213-255 mg) от тази на интерпакатите (182- 233 mg) или на работниците (179-214 mg). Захарите (F и G) действат като фагостимуланти в индукцията на "кралицата". 4b (1), 13b (1,13,17).


    Инхибиране на конструкцията на купи и клетки на рояка

    Опитахме синтетични съединения да възпрепятстват клетъчната конструкция на кралицата по време на романтичния период, както в безконечни колонии, така и в малки групи от работници в клетките, както и в колониите на кралицата по време на ромския период.

    Обаче, фенилоцетна, фенилпропионова, р-хидроксибензоена, азелаинова и себацинова киселини, които са докладвани като компоненти на "кралицата", нито имат инхибиторен ефект върху конструкцията на цариградските клетки, нито са откривани чрез TLC в екстракт от цели,

    Транс-9-оксо-дек-2-еноевата киселина инхибира изграждането на аварийните клетки на кралицата в безконечни колонии. Неговият инхибиторен ефект е по-изразен, когато киселината се прилага върху ленти от филтърна хартия, а не се смесва със захар. Транс-9-оксо-дек-2-еноевата киселина обаче не инхибира клетъчната конструкция на кралицата в клонирани колонии по време на ротационния период.

    Въпреки, че екстрактът от едногодишни кралици инхибира кралицата на аварийна клетъчна конструкция в безконечни групи пчелни работници в клетките, тя не възпрепятства конструкцията в колониите "queenright" по време на ромския период.

    Летливите вещества, секретирани от телесната повърхност на кралицата, нямат инхибиращ ефект върху кралската аварийна клетъчна конструкция, нито синергичен ефект заедно с транс-9-оксо-дек-2-еноева киселина и с екстракти от царица в безконечни колонии.

    Показали сме, че изграждането на кралици, които се придвижват до кралски рояци, е общ феномен, който се появява във всички колонии през пролетта. Само част от кралицата е построена по-нататък в клетките на кралицата.

    Факторите, засягащи клетъчната конструкция на кралицата по време на рояци, са следните: висока плътност на пчелните работници, неадекватна вентилация и прегряване на гнездото за разплод. , 4а (6), 13а (39)

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Значителни разлики както в обема на нектара, така и в концентрацията на захар, са открити между цветя от различни gynoecious генотипове на краставица. В допълнение, значителни вариации на тези свойства се проявяват и във всеки генотип.

    Пчелното посещение при краставиците беше силно засегнато от обема на нектара. По-голям брой пчели бяха привлечени от цветя с големи обеми
    Ефектът на факторите на околната среда върху добива на семена на хибридния кравец f1 "delila" и върху плодородието на неговите родители

    Изследвахме, както на полето, така и при контролирани условия, реакцията на репродуктивната система към условията на растеж; Със специално внимание към ефекта на температурата, като се използват главно родителските линии на F1 cv. "Delila". В някои от нашите експерименти бяха изследвани и допълнителни сортове и гнездови линии.

    Поленовите зърна, събрани през лятото, сутрин на деня на антезата, са имали висока жизнеспособност над 90%, но произведеното количество е било сравнително малко, от 6000 до 10 000 зърна на мъжко цвете.

    Установено е, че високи температури намаляват кълняемостта на полен, както когато се прилагат върху растежните растения, така и върху средата за покълване in vitro. В последния случай само 50% от поленовите зърна покълват при температура над 40 ° С.

    Не открихме забележими промени в възприемчивостта на стигмата и стила на женските цветя на gynoecious растение по време на деня на деня. При gynoecious растения обаче има разлики в фертилитета, изразени чрез процента на плодове и семена.

    През лятото плодовете и семките бяха значително засегнати от разликите в условията на околната среда, тъй като трите експериментални полета бяха засети на различни дати.

    Позицията на женското цвете на главната ос имаше известен ефект върху добивите. В един експеримент цветята, разработени на по-високи възли, са по-продуктивни, дават по-голям брой семена. 4Ь (8)

    Цветни и нектарни атрибути на пипер (Capiscum annuum L.) по отношение на тяхната привлекателност за пчелите

    Разгледани са морфологията на цветята, нектарната структура, нектарните особености и скоростта на събиране на пчелните семейства. Нектариите се появяват като отоци в основната част на яйчника. Нектарните клетки са по-малки и по-плътни от съседния паренхим. Стоматата се намират в нектарния епидермис, но не се появяват върху другите части на епидермиса на яйчниците. Седем линии за размножаване на пипер се отглеждат близо до пчеларния двор в Реховот. Пет до шест пъти разлики в нектарния обем са открити между крайните генотипове. Нектарните обеми са по-високи по време на обяд и следобед, в сравнение с сутрешните часове. Открити са високи корелационни коефициенти между обема на нектара и концентрацията на захар. Те са значителни за четирите високи нектарни добиващи генотипа, вариращи между r = 0.65 до r-0.94. Мъжките фертилни цветя произвеждат повече нектар и по-висока концентрация на захар, отколкото стерилните. Наблюдавано е разпространено разпределение в нектарния обем на популациите F2, но са изчислени относително ниски стойности на наследственост.

    Пиктовият нектар съдържа само фруктоза и глюкоза. Първият заема 52-82% от общото съдържание на захар. Генотипите на пипер варират в честотата на посещенията на пчелите и е очевидна значителна корелация между количеството захар и броя на посещенията на пчелите на цвете. Фертилните пипер цветя не са много привлекателни за пчелите и мъжките стерилни цветя са още по-малко. Значителните разлики в характеристиките на нектара могат да бъдат използвани, за да се увеличи привлекателността на пчелите, като по този начин се улесни опрашването на пчелите при търговското производство на хибридни семена F1 и се подобри качеството на плодовете. 4Ь (15), 13Ь (35)

    Флорални фактори, които привличат пчелите на памучни цветя и подобряват опрашването им

    Лошото опрашване е един от основните проблеми при производството на семена от хибридни памучни растения (Gossypium hirsutum X Gossypium barbadense). В това проучване проучихме: (i) факторите, които привличат пчелите към памучните цветя; Ii) цветните особености, които са отговорни за ефективността на опрашване; (Iii) вариацията на тези фактори в изследваните растения.

    Пчелите предпочитат някои от генотипите повече от другите: хибридните цветя привличат повече пчели от всички други генотипове, цветовете на G. hirsutum привличат по-малко пчели и цветята на G. barbadense са най-малко привлекателни.

    Големи различия са открити сред различните генотипове в нектарния обем, отделен от цветята. Линии, съдържащи големи количества нектар в цветята им, имаха повече посещения на медоносните пчели и носеха повече семена, отколкото линии, в които цветята им съдържаха малки количества нектар.

    Нектарната област в цветята е в голяма корелация с нектарния си обем. Имаше само малки разлики между генотипите в концентрацията на нектарна захар на техните цветя. Съставът на захарите в нектара също е същият във всички генотипове. Тези фактори не засягат селективната привлекателност на пчелите за памучните цветя.

    Поленовите зърна на цветовете на G. barbadense отблъскали пчелите в кошера (химическо отблъскване) и обстойно покривали пчелите, посещавали едни и същи цветя (физическо отблъскване). Ние вярваме, че тези два фактора правят този вид цвете по-малко привлекателен за пчелите въпреки големия обем на нектара.

    Генотипите също се различават по цветните черти, които пчелите използват, за да различават между тях
    Разследвахме ефекта на Mavrik вложките на Varroa в Израел и на двете Varrroa и Tropilaelaps в Тайланд. Не може да бъде открита смъртност или увреждане на развиващи се пчели или възрастни пчели, нито каквито и да е ефекти върху скоростта на полагане на яйцата на кралицата.

    В Израел, 14-16 дни след поставянето на Mavrik вмъкнати в гробище под кралицата изключватели, населението ниво на Varroa е намалена до по-малко от 10 червеи на пчелна колония. Вложките бяха отстранени след 14-16 дни, за да се предотврати замърсяването на меда с флувалинат.

    В Тайланд подобни резултати са получени в колонии от пчелни семейства от A. mellifera, заразени както с Tropilaelaps, така и с Varroa акари.

    Няма откриваеми следи от флувалинат в проби от мед, отстранени от супер над изключващите кралица. Медът, изваден от гребените в непосредствен контакт с вложките в гнездото за птици, съдържа средно 0,057 ррт флувалинат.

    В резултат на това проучване контролът на Varroa в Израел се основава сега на вложките на Mavrik, което е по-малко трудоемко от ферментацията на Amitraz. 13Ь (21)

    Ефектът на флувалинат върху Varroa jacobsoni и Tropilaelaps clareae в колонии от A. mellifera в Северен Тайланд

    Ние контролирахме Varroa jacobsoni и Tropilaelaps clareae с флувалинат в 231 италиански колонии в три търговски залива на юг от Chiang-Mai. Вътрешното поставяне на флувалинат в кошера за 21 дни ефективно контролира Varroa и Tropilaelaps (94% смъртност). Не открихме забележими остатъци от флувалинат нито в меда, нито във восъчни проби, получени от каменотропни колонии, третирани с флувалинат. 13Ь (48).

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •