Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
ПДругото е удачно ли е да има 80бр. пчелни с-ва на един пчелин затова му казах на другият.
Метода не е за начинаещи не е за професионалисти а е за средна ръка като Пипер. Взима се 1 пита с пилои не отслабва кошера и се слага ВО вместо да се чуди човек какво да ги прави си прави отводка -семейство което няма да дондурка цяло лято а ще хване липата човека пренебрегва акацията и се насочва към липа и мана.Това е метод за хора нежелаещи драстично увеличение на броят не желаят да им се роят кошерите и искат да хванат паша.
Привет,за съжаление ,не се познавам никой от Вас на "живо",но благодаря ,че размишлявате над проблемът ми.А бройката е 80 броя,и са на един пчелин.Знам че е много,но така ще бъде.

Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията

Та като го прочетох си помислих че това не е пост на начинаещ видях че е регистриран 2012г. и си казах човека има опит после влезнах в профила му и видях че има над 30бр. пч. с-ва. и е писал 5г. стаж няма да се учудя към 2012г. да са били толкова и сега да са повече и човека да не си е актуализирал профила няма много мнения значи на е като мен който плещи щяло и нещяло и най вероятно си сверява часовника. А в пчеларството сам знаеш че всичко е относително.
Да,бройката не е актуализирана в профилът ми,не пиша много,защото не мога да бъда полезен на останалите.

Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
Здрасти Адашче!За мен е още по–голямо удоволствието да направим раздумка.Така че,симпатиите са взаимни.Не съм заядлица/това от кой диалект е?–ха сега де,ребус/.Но като прочета нещо невръзващо се,ми се вдига адреналина и карам директно в очите.Вие се знаете с момчето,аз –не.При това твое пояснение,при 5 г. трудов стаж трябва вече да знае да си произвежда майки,и съм убеден че го може.Ако презумпцията му е друга,то той успя.Остава само да оцени по шестобалната с–ма.
За съжаление не мога да са си произвеждам майки,основно защото съм неделен пчелар,а и не знам как.Даже не само събото-неделен, а само неделен пчелар.Освен това пчелинът ми е на 60 км от домът ми и е сложно.Тази година имам висока смъртност /20%/ ,а трябва да достигна 100 броя.Пари за майки няма и търся лесно изпълним начин за достигането на броя,който съм заложил.
До сега,след съвета на колегата Kuline чета темата за майкопроизводството,но темата е голяма и трудно се чете.
До сега клоня към към два варианта-единият на Дони-засилване на определен брой семейства и залагане на роеви маточници и формиране на 4-5 броя от едно с-во.
Другият е на Валентин от пост 187.
На първо четене и двата ме устройват и ще опитам да ги изпробвам и двата.
Опитвам се в духа на форумите да споделям резултатите след въпросите,който задавам.
Благодаря на всички,писали до тук по моят въпрос,и оценявам всички участници с мнения на 6+.
Общо взето майкопроизводството е най-трудната и най-недоразбрана част от малките и средни пчелари.От моите познати пчелари/около 20 човека с по 20 до 120 кошера/никой не произвежда сам майките си.Масово се разчита на самосмяна и основно роеви майки.Затова ми е "тъмна Индия".Ще потърся клипове как се пренасят личинки и се придават на стартер.