Правилният начин е друг, но той няма как да бъде реализиран в България. Пиша го изцяло с дебели букви, защото всяка една дума е важна и основополагаща:
1. Събират се няколко човека с еднакви (или подобни) проблеми и се обединяват (създават сдружение).
2. Избират си представител (председател) и му възлагат да се бори за разрешаването на тези проблеми.
3. Финансират дейноста на този, който се бори вместо тях (напр. чрез дарения или членски вност).
4. Периодично се събират и обсъждат постигнатите резултати (общи събрания).
5. Ако представителя (председателя) не се е справил, сменят го с някой друг.
За да се получи обединение на всички пчелари в България и да се създаде могъща и единна организация, необходимо и достатъчно условие е всички тези дребни сдружения по места да функционират съгласно написаните по-горе 5 точки, и една от възложените на председателя задачи да е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА СЕ ОБЕДИНИ С ДРУГИ ОРГАНИЗАЦИИ. Ако не го направи, на следващото събрание го сменят.
Какво се получава в момента или по-точно каква е Българската действителност. Описвам точките в същия ред и със същата номерация:
1. Точка 1 не се изпълнява, защото повечето пчелари са пасивни (НИЩО НЕ ПРАВЯТ, освен да оплюват всеки и всичко хей така от спортна злоба). Не предприемат никакви действия за сдружаване и въобще за изпълнение на всичките 5 точки.
2. Дори и тук-там да се създаде някаква организация, обикновенно за председател се избира НЕКАЧЕСТВЕН ЧОВЕК. Например избира се най-стария и заслужил пчелар, който обаче по презумпция има НУЛЕВИ ОРГАНИЗАЦИОННИ СПОСОБНОСТИ, ниска или никаква активност и т.н. Другия проблем по т. 2 е, че на този председател НЕ МУ СЕ ВЪЗЛАГАТ КОНКРТНИ ЗАДАЧИ за изпълнение по време на мандата му. В резултат на това той НИЩО НЕ ПРАВИ, освен разбира се факта да се перчи с длъжноста си.
3. Точка 3 не се изпълнява или се изпълнява със смешни суми. Е как очаквате някой да положи труд за 10 000 лева (приблизително 1 годишна заплата), когато вие не му давате нищо или в най-добрия случаи му давате например 50-100 лв. членски внос, който покрива само 2 надника (разходите на труд по организиране на годишните събрания).
4. Точка 4 не се изпълнява или се изпълнява през пръсти. Присъствал съм на такива годишни събрания на областни или общински сдружения, на които са идвали само по няколко пчеларя хей така само за да си полафят на любими пчеларски теми.
5. Точка 5 не се изпълнява. В повечето случаи никой не иска отчет от председателя или се задоволява с няколко казани думи. Дори и председателя да не е направил нищо през годината, той пак се преизбира от съображения "абе той ми е приятел" или пък "абе няма кого другиго да изберем". В резултат на това много организации се сдобиват с ПОЖИЗНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ, КОЙТО НИЩО НЕ ПРАВИ.
Та това е положението с тези 5 ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ТОЧКИ. Както вече видяхте, НИТО ЕДНА ОТ ТЯХ НЕ СЕ СПАЗВА, и причината за това е преди всичко ВЪВ ПЧЕЛАРИТЕ.