Има още много неща, които могат да се направят с цел НАМАЛЯВАНЕ НА ЗАГУБАТА НА ВРЕМЕ, и всяко едно от тях е една малка крачка към ПРОМИШЛЕНОТО ПЧЕЛАРСТВО, където малко хора се грижат за много кошери. Накратко ще опиша част от тях.
Започва се с пчелините - всичките пчелини трябва да са с ЕДНАКЪВ БРОЙ КОШЕРИ. Това е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗИСКВАНЕ. Груба грешка е един пчелин да е с капацитет 30 кошера, друг 70, а трети - 140. Това силно обърква планирането и пчеларската технология. Има дни в които пчеларите работят само по 2-3 часа (малък пчелин), а в други - по 12 часа (голям пчелин). До пчелините трябва да може да се стига с обикновен камион, който да не е 4х4. Камиона трябва да може да влиза вътре в пчелина на заден ход. Кошерите трябва така да са разположени, защото пътя от задницата на камиона до всеки един кошер да е максимум 10 метра. С тази концепция се печели огромно количество време, което в момента много пчелари губят в размъкване на корпуси на ръка на голямо разстояние.
Самият камион трябва да е с падащ борд. Базата, където се съхраняват корпусите, трябва да е повдигната над земята и да има рампа с височина 1 метър, за да може палетите да се изкарват или вкарват в камиона с транспалетна количка. Всички корпуси в базата стоят готовонаредени на палети, и са стегнати със стреч фолио. Сутрин при товарене на камиона буквално за 5 минути се товарят 5-6 палета с корпуси и готово. Транспалетната количка също се качва на камиона. Там на пчелина има подравнено и бетонирано равно място с площ напр. 30 кв.м. Камиона спира до него на заден ход и посредством транспалетната количка и падащия борд палетите се разтоварват на площадката. Пак отнема по-малко от 5 минути. След това се работи по пчелина и се местят кошери насам-натам на разстояния максимум 10 метра. Вечерта отново се подреждат корпусите по палети, стягат се със стреч фолио и се качват обратно на камиона. Общо това отнема около 10-15 минути (комплектацията на палетите и качването). В базата палетите се разтоварват за 3-4 минути и за още 3-4 се разкарват до съответните сектори, в които има съответния вид палети. Най-важното от този абзац е ВСИЧКО ДА СЕ ПРАВИ И МЕСТИ НА ПАЛЕТИ, а когато се налага на ръка, разстоянията да са максимум 10 метра.
В камиона има място за 3-ма пчелари, които представляват една бригада. Достатъчно е само един от тях да е добър пчелар. Останалите могат да бъдат начинаещи или дори само докери, на които се възлагат неотговорните дейности, които обаче са много като обем от работа и като загубено време. Всеки един ден бригадата ходи на 1 пчелин и така пчелините се въртят, като дължината на цикъла (през колко дни) зависи от броя на пчелините. Самата пчеларска технология се съобразява с този цикъл на въртене. Отчита се и факта, че през сезона има дъждовни и почивни дни. Цикъла не се нарушава. Ако дойде дъждовен ден, просто деня се пропуска, и на следващия ден се продължава със следващия пчелин от списъка.
Има си отделна бригада от 2-ма човека, която се занимава само с храненето на пчелите, и която си има собствено транспортно средство (пикап) и собствен цикъл за обиколка на пчелите. Единия човек от тази бригада по цял ден прави сироп и го налива в туби, а втория само ги разнася по пчелините. Това се прави всеки божи ден, дори и дъждовните и почивните дни. За догодина ще икономисам единия от тези двама човека, защото съм купил по-голяма машина, която само с едно зареждане да е в състояние да направи цялото количество сироп, необходимо за 1 ден.
Какво ще правят самите пчелари по пчелините се взема решение веднъж на 2 седмици. Задачите се свеждат само до 2-3, за да се помнят и знаят от всички, и след това се започва изпълнението им по всички пчелини от целия цикъл. Самоволни решения не се допускат. Прави се само това, което е казано, и нищо повече или по-малко. Всички кошери по пчелина се обработват по един и същи начин, независимо от това дали семействата са по-силни или по-слаби. На единичен кошер му се обръща внимание само ако е умрял - тогава неговите корпуси се връщат в базата, където питите се проверяват и съобразно състоянието им се предприемат едни или други действия). По пчелините НЯМА КОШЕРИ БЕЗ СЕМЕЙСТВА. Преди напускане на всеки един пчелин за 2 минути кошерите се преброяват, записват, и вечерта се попълват във файл, който вече го видяхте как изглежда.
Част от написаното до момента вече съм го въвел като концепция, а с друга част в момента правя постепенен преход към нея. Всичко е подчинено на едно единствено условие - МИНИМАЛНО КОЛИЧЕСТВО ТРУД с МАКСИМАЛЕН РЕЗУЛТАТ по отношение на пчелните семейства.
В концепцията е АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНО да се мисли за един единствен кошер и съобразно неговото състояние да се предприема едно или друго действие. Това също е предпоставка за НЕКОНТРОЛИРУЕМ ХАОС. За всички кошери в пчелина се мисли като за ЕДИН ЕДИНСТВЕН КОШЕР и се правят едни и същи операции. Това все още не съм го въвел с пълна сила, но се подготвям за догодина да го направя. Всякакви изключения от това правило МОМЕНТАЛНО СЕ ПРЕМАХВАТ. Например много слаб кошер спрямо останалите - въобще не му се церемоним. Просто го обединяваме с някой друг слаб или дори с най-близкия до него и точка. Или пък тръгваме да правим отводки - ами на отводки се прави ЦЕЛИЯ ПЧЕЛИН в един единствен ден и точка. Оригиналните семейства също стават на отводки и за този пчелин забравям да мисля до края на сезона. Само хранене, но това се прави автоматично от бригадата за хранене.
В никакъв случай не трябва да се позволява на един и същи пчелин да има кошери с различен брой корпуси + отводки, правени по различно време и на различен етап от развитие. Всички разлики отново създават ХАОС, а той отново е предпоставка за безсмислена загуба на време и за много излишни транспортни разходи, свързани с честото посещение на пчелина заради една или друга операция.