Когато единият от двата го хване роева другият почти винаги също.На мен ми се е случвало два пъти и от тогава никога близко. А за прелките, виждам че си изключително иновативен и последователен така че догодина си поиграй.
Преглед за печат
Имахме късмет с дъждовете тази година и заради това добивите са по-големи. Валя точно когато трябва и в достатъчно количество. Ако не беше 44 градусовия ад щеше да е перфектно, но и така е супер. Който успя да удържи на мега натиска за роене без да отслаби много семействата успя да извади прилично от слънчогледа. Иначе положението с липата и горските билки беше пълна трагедия, в полупланинските пчелини в района където не разчитат на слънчоглед е доста зле.
Рости, чудех се дали да пиша, да не ме емнат пак, но да споделя нещо което съм разбрал, а за теб тема на размисъл. Както писа Пизо, прелките се оставят отворени само на корпусите където ти е пилото, всичко друго затворено, има доста изписано по книгите. Друго за което ако решиш да се замислиш е, при положение, че всички корпуси са били пълни както описваш, колко корпуса мед си изтървал с не слагането на празни такива? Сам знаеш как пчелите пръскат нектара по питите.
Абсолютно сигурно е че съм изтървал част от пашата и то на два пъти. Първия път като свалих всичко запечатано си дадох сметка за това и и заради това вместо по един им върнах по два празни корпуса обаче се оказа че пак не съм имал правилната преценка. За пръв път виждам такова нещо, дано има шанса да се повтори и приложа наученото;)
Колкото до прелките, аз не съм чел нищо сериозно по въпроса и сам съм достигнал до извода, че е най-добре по време на паша всичко да е отворено. Ако имате сериозни доводи против казвайте да ги обсъдим.
https://m.facebook.com/groups/593488...20268228072683
Тук да виждаш входове по магазините, а и в почти всички книги който съм чел дават картинки с точно кои входове да са отворени при различните кофигураций. Ще оставя на доайените да си кажат становищата по въпроса.
За активната работа на събирачките е необходимо да усещат майката.Иначе,вместо 15 курса правят 5-6-7 курса.За това входа е добре да е близо до плодника или.....поне да не пречат на домушарките
Да ви попитам, по колко мед вадите на ден. Аз сам около 200кг. но ми изглежда малко. Не си давам зор ама вече 3ти ден въртя и запона да ме мързи вече :) Оствям ги на 1 - 2 магазина незапечатан, след 10 дена ще въртя всичко.
50 - 60 магазина на ден - около 500 рамки средно (само сваляме и въртим, ще връщаме после) без много зор, все пак не сме за един ден....
През горните прелки почти нищо не лети. Ползват ги активно денонощно за вентилация. Пчелите летят през прелките през които са се облетели- на дъното и на 1 к-с. Загубите са по двайсетина пчели на прелка за охрана. Ползите са от безупречна вентилация която е много необходима по време на паша, а при 44 градуса на сянка си е ..... при тестове с поднесен пламък от запалка и денем и нощем през всички прелки се вентилира здраво. Използвам това и да разбирам безпогрешно какво е положението при акациевата паша. Приключи ли вентилирането след залез или се скъси до под един час след залез значи акацията е приключила.
Сериозна разлика се забелязва и в скороста на запечатването при отворено цяло мрежесто дъно затворено на половина и напълно затворено.
ПП. Ако админ прецени да премести мненията за прелките в друга тема да не цапаме темата на колегите. Съмнявам се че ще има развитие темата, защото мнозинството пчеларства с дадан без прелки на магазините и нямат наблюдения.
А дали,като "издиша" (отворени прелки по магазини и корпуси)от повече от две места не усложняваме-затрудняваме работата на пчелите.Мисля си,почти съм убеден,че отворените прелки по вертикалата,ангажира повече пчели за контролиране и насочване на въздушния поток.Отвор ниско и отвор на тавана,определено ще облекчат вентилирането.....
Аз това съм го забелязал.Ако даже и капачето на хранилката да отвориш веднага се променя работата в магазина.Моите табли се свиха с 1см.в единия край и зяпаше пчелите не работиха добре в магазина.След като оплатних промяната беше видима.Друг е въпроса дали при тая вентилация майката ще се качи в магазина ако не ползваш ХР.
Рости, аз съм забелязал, че при отворени прелки избягват да слагат меда до тях ако има място да го сложат другаде(може да ги е страх от кражба), при мен където пашата не е бурна, слагат меда първо отзад и постепенно запълват към прелката, докато ако нямаш прелка започват от средата и разширяват.
Аз видя ли, че са напръскали пресен нектар в килийките веднага слагам другия магазин отгоре, при мен това е приблизително на седмица, но при слънчогледа може да е всеки ден или през ден. Знам, че вярваш само на това което си видял, а и повечето не ми вярват на това което пиша, но какво ти пречи да пробваш.
В неделя от 10 сутринта до 18 часа с малко обедна почивка за хапване оправих 8 магазина(макс 150 кг), като включвам в това време ваденето, центрофугиране и връщане след това.
При ваденето тръскам всяка рамка и след това с четката доизчиствам пчелите, при центрофугирането разпечатвам с вилица по-класическия начин и след това въртя с ръчна 8 рамкова центрофуга. Все неща които ме бавят, но да и на мен ми се струва, че много бавно работя, но това е положението :) Всяка една операция има начин и по-бързо да се прави, но за момента работя така съобразно броя на кошерите ми.
За пореден път се убеждавам че пчелите могат да ни изненадват винаги. При мен си слагат първия нектар на средните пити като почват от центъра на питата. Въобще не ги бърка че прелката е отворена. Последно запечатват точно същите пити от които почват. Тогава вече си личи че запечатката последно идва към прелката от което наистина можем да заключим че последно слагат там. Предполагам сте забелязали че съм по експериментите така че ще има такива и в тази насока. Дано има силни паши през идния сезон и ще ви пиша за резултата.
Независимо от нашите технологии,пчелното семейство си действа по негови закони.Технологиите подобряват производителноста на пчеларя.Като и целта е минимално да се пречи на законите на пчелното семейство.Така че според мен няма никакво значение с каква рамка работиш.
Точно !
Храна и пило по-далеч от входа . ;)
При нормална вентилация , къде сее мама ?
Определи що е "нормална вентилация".
В момента на два корпуса, всички прелки отворени майката е във втори корпус и заема с пило средните 6 рамки като средните две са без венец. На останалите венец горе и в задния край. Ако затворя горната прелка ще е абсолютно същото, знам защото съм пробвал няколко сезона.
Янчо гена почти съм го подменил ама и новия има същите кусури. Ще минавам на вносен ми се струва, а може и пчеларя да не струва.
Това е ясно, зависи от физиката на пчеларя, инвентар и удобства.
При мен стаята за вадене на мед е точно до пчелина, вана и 24 рамкова центрофуга за 50 кошера мисля че е добре.
До обяд свалям 20 магазина и след обяд ги въртя и около 200 кг. Ако пипам и в плодника вече се бавя много.
Просто исках да си сверя часовника как работя с болния кръст, но в топлото време с колана е добре, че пролетта беше мъка.
17 тенекии сам за един ден.В 7 часа съм на пчелина и около 17 часа съм върнал магазините обратно.Вадя меда на около седем километра от пчелина с 24 рамкова центрофуга и ел.нож от Лега.
Аз без да имам удобства и само с брата 10 тенекета вадим до обед,може и повече но вечер малко ми се допива:bigsmile:.Всичко е до организация и удопства.Случвало се е и две тенекета до обед,но беше 2014г.:bigsmile:
Да се намеся и по втората тема в темата:laughing:.
За 12 часа двама човека вадим 40-50 корпуса и ги връщаме по местата за обиране. Най-много ни бави транспортирането защото вадим на 12-20 км. от пчелина (зависи на кой пчелин сме) Страшно много време се губи да натоварим камиончето да пътуваме, после да разтоварим, после пак да натоварим, да пътуваме, после пак да разтоварим :mad:. Две центрофуги 24 и 36 и разпечатваща машина. Паралено с ваденето тази година топя и бракуваните пити и разпечатките.
Много време е това 12 часа Атанасов.:bigsmile:4 сутрин стигат само инвентар да имаш.:bigsmile:
Ние вадим още с 3 рамковата и да ти кажа не се оплаквам няма скъсани пити,а и докато въртиш можеш да прецъкваш със свободната ръка.:bigsmile:
17 тенекии вадя от 26-27 добре пълни магазина,в които слагам по 11 рамки за да ги надграждат.Отстранявам пчелите от питите с четка и слагам в празен магазин.Транспортирам с автомобилно ремарке-събира шест броя 12-рамкови магазина на един ред.Реално времето за разпечатване и центрофугиране е около четири часа и половина.
Всичко това се получава при добре запечатани рамки-първо има малко пчели по тях и второ се разпечатват супер лесно.
Пробвай се! Дано да не науча,че не е врат а шия.
Някой ползва ли пчелогонки.
https://www.youtube.com/watch?v=vK-5RcDWEvk
От 2-3 години се каня да си направя нещо подобно и все няма време. На клиповете изглежда че ще помага...
Т.нар. втора част от темата или да се направи като нова тема или да се премести обратно при въпроса на Ник, предлагам аз :)
Така кажи бре човек.Аз мислех,че до 3 теми е лимита и не смея да нацвъкам други още по важни.:bigsmile:
След като се заговори по темата, какво правите разпечатката. Аз събрах 2 човала и мисля направо да ги топя. След като свърша работа я оставям да се изцеди във ваната за разпчечатване и на другия ден го събирам, но остава мед в нея.
Веднага рамките за топене от центрофугата влизат в восъкотопилката, също така си почиствам магазините от прополиса и восъка докато си вадя меда. Разпечатките ги оставям да се изцеждат вечерта и на сутринта ги хвърлям в бидона и заливам с вода, получава се след няколко месеца много хубав(без химия) оцет за правене на зимнина.
Ами аз знам че се изстива от бацили разни от течение можеш да се сдобиеш с парези, схващания и т.н..Едни от най големите руски умове като Бутлеров, Таранов и други препоръчват зимуване на течение ако приемем че два срещуположно разположени отвора на дадена конструкция в случая горе и долу създават течение май му казваха скозяк може и да е на украински. Е то за зимата го дават ама все си е течение.
Като не им трябват отворени горни прелки, защо точно по време на слънчогледа и най-голямата жега всички силни си изгризаха фибрана и все на едно и също място. Не от страни, не отзад, не отгоре.
Като гледам си икономисал още 50 ст.:bigsmile:Виж до какво води икономията.:bigsmile:
Като си запрополяват прелките сами е довод, а като си правят нови сами не е. ОК щом така искате.
Друмев къде да ги хакна тея 50 стотинки бре човеко. Казвай какво не съм сложил?
Дървото не могат да го прегризят и за това както ги остави така ще са. Този нук (и другите прегризани) е на сянка и с мрежесто дъно и пак са изгризали горен отвор. Ако искаш равни условия трябва да сложим два фибранови при равни условия, единия с направена от нас горна прелка други без и да видим този с нашата ще остане ли така или ще прегризят и двата.
Нямам никаква идея какви са. От тези горни прелки много рядко излита някоя пчела всички обаче влизат от долу. Като затворя горните и не се получава никакво объркване и суетене. Всеки знае като затвори прелка която се ползва активно какво става. През горните само ветрят яко.
С няколко снимки за да стане ясно за какво пиша. При много силна паша и високи температури производителя на полистиролните кошери Парадайз Хъни препоръчва да се сложи отгоре платно за прополис и да се обърне капака на обратно. Конструкцията на капака е такава че се получава пространство 1 см над прополисовото платно с отвор отпред и отзад. Капака много плътно и здраво притиска отсрани. Дъното е затворено, 1 прелка само долу изцяло отворена. Какво правят пчелите ? Запушват почти на 100 % отворите на платното. Но не с огромно количество прополис, а само много финна ципа. Това го пробвах още 2010г. и се убедих че е излишно, нито прополис добих, нито пчелите искаха да имат отвор отгоре. Бях купил 5 прополисови платна и така си стоят, не го практикувам този метод, излишна гимнастика. Пчеларствам с една прелка долу, затворено дъно през активния сезон и отгоре целогодишно е хранилката. Пчелите искат голям обем и само една прелка. Когато имат необходимия обем не понасят отвори отгоре, нагледен пример са две от снимките на хранилките, има плексиглас под които трябва да мине сиропа и този процеп го заливат с прополис. Като свърши основната паша и трябва да храня със сироп трябва първо да почистя процепа от прополис.
Също аз съм го писал тоя пост на Куров.:bigsmile:
За оцета разбра ,ако вариш ракия можеш да постъпиш, като мен. Сигурно съм го писал някъде , но ето: разпечатките след като се оцедят през нощта ги слагам в тенекии за мед.Така остават до следващата година, защото по време на ваденето на меда, джибрите вече са готови. Разпечатките са се утаили и ги разрохвам с една мистрия , след което отиват в слънчевата топилка. Утаения мед на дъното размивам с вода и отива в джибрака . Захарността е над 25 , та я нагласям с още водичка.
На пиянките -drinks;
Аз пък ги пера 4 пъти в кофа-леген и с помията подхранвам-стимулирам. Ама тая година нещо не ми харесва как си вземат стимулантите...още от пролетта е така...
Искам да попитам, като говорим толкова за мрежести дъна, големи отвори, широко отворени прелки, защо все пак пчелите заклейват прелките? Защо не прогризват стените, таваните, дъната, че да им е по - чист въздуха в кошера? :tres:
При мен се опитат да заклейват по слабите семейства - защита от кражба е моето мнение.[/QUOTE]
И аз мисля,че причината е борбата срещу крадците и стършелите.Особено стършелите минават кат финикийци през охраната.
И аз мисля,че причината е борбата срещу крадците и стършелите.Особено стършелите минават кат финикийци през охраната.[/QUOTE]
При мен стършелите изобщо не си правят труда да влизат в кошерите. Както си летят, отнасят пчела като бръмбар - сламка. Виж, осите са друга работа.
И аз имах предвит осите!
Да попитам може ли да има значение примерно откъде е майката или гена.Взех тази година 10 отводки от Габровския балкан,моите наблюдения спрямо старите ми кошери които имам е доста различно.Тоест от селото където ги взех е в балкана,моят пчелин е на полето примерно разликата е огромна в температурите и климата.
Старите ми кошери след падането на термпературите започнаха да запушват и заклеясват,таванка,прелка и т.н.Отводките които са в нови кошери и бяха вече на 9рамки пълни ги наблюдавах няма помен от заклейване или запушване поне има но много малко.спрямо другите кошери.
Като казвате, заклейват заради кражби, защо това е само есента, а кражби има по всяко време?
Радо, разбира се че има от гена, дори бих казал че количеството заклейване /защото всички заклейват/ е точно от гена, а не толкова от мястото в което е поставен кошера.
Имам един кошер дето клее като за 10! :) Покриха с клей дори и прелетната дъска и то с доста дебел пласт! :)
Но пък тази година този кошер се представи много добре.
Вчера четох един материал за клеенето в хралупата. Та значи, облицоват отвътре с клей цялата хралупа, като преди това рендосват стените, а после и входа. Целта е да се отдели меката дървесина и да се полира на твърда, и да се отдели гнездото от постъващата влага от вън и дървесни скове, ако е живо дървото.
Та може би затова са заклеели и прелетната дъска, защото наистина кошера е стар, и може би прелетната е почнала да гние, както подсказа Атанасов, но факт е че и вътре си клеят много. Имам и други стари кошери, на които прелетната дъска е в много по-лошо състояние, но там няма и следа от полиране.
Аз съм модератор на форума, а не преподавател. От мен се иска да подпомагам развитието му, чрез подаване на теми за размишление от ваша страна, а не да завзема цялото пространство с мои тълкования. Иначе погледнато, ти си по задаването на въпросителни постове?;) Като остана малко по свободен/както каза Друмев/, ще спретна и аз нещо. Казах спретна, а не копна и постна. Има разлика.