Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 387 от 391 ПърваПърва ... 287337377385386387388389 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,861 до 3,870 от общо 3910
  1. #3861
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Искам да я оправя, обаче след като има гърбато пило как да я оправя. Даже имам и подходящ кошер друг. Една млада хубава майка на около 4 пити е е самото кошерче. Търтовката е малко по-силна. Просто ме е страх, да не ми се разсипе младата майка. Според вас струва ли си да пробвам. И ако си струва, дайте някакъв съвет как да го направя най-добре според вас. Иначе съм чел по книгите, но никога не съм пробвал.

    Само да уточним.. В книгата пише че търтовъчните семейства, трепкат възбудено с крилца и са много по-склонни да жилят. При мен това не се наблюдава. Освен това поне това което видях, яйцето е на дъното на килийката все едно е нормално.. Явно самата майка е дефектна, проблема е че не съм я търсел и гледал специално.

    П.С -- как ме нави, към 14.00 ще ида да проверя за тая майка и ще я махна, ще махна и тези пити с това пило и ще го стесня кошера на 3-4 пити. Другото семейство ще го преместя в другия край и също ще му махна една пита да се събере. И ще ги обединя с вестник, както го правя. Но това само ако е както си мисля, майката да е търтовка. Но ако не намеря майка ... не знам ... Но трябва да има, заради това което видях на беглия преглед преди това.
    Вероятно имаш майка търтовка не я ли намериш и ликвидираш не трябва да обединяваш семействата

  2. #3862
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Ами колеги, благодарение на вас реших да действам решително, бързо и тъпо .. Въпреки че днес времето е мътно и не много добро, съответно нали много бързам да работя, да не опусна работата. Хванах само едно покривало за главата и отидох на мрачното време .. Намерих майката и я смачках, съответно не знам поради тази причина или поради лошото време, пчелите не ми останаха длъжни и ме нашляпаха леко по китката на 2 места. Пращам снимки на 2 пити с почти нищожно пило. Като гледам се вижда, че яйцата не са само по дъното, има някъде и по стените. Свих ги и двата кошера на по 4 рамки. Семейството с майката е малко по слабо, но мисля при него да закарам другото семейство без майка към 16.00 16.30 най-късно че времето е скапано.

    Аз ги обединявам като мажа с лук и пръскам и с ракия, освен това завивам основното семейство с вестник преди да сложа другото до него ... ПРеди махах преградната дъска между тях и ги оставях само на вестник. Сега мисля да я оставя понеже така пише в литературата, тя не е плътна преградна а нормална. ...

    Какво ще кажете ? Ама и съм на работа и ми се пече пак ... на .

    Или да я махна тая преградна дъска между семействата и да е само на вестник, понеже винаги така съм го правил ?

    Ето снимките , те са с много добра резолюция и може да ги увеличавате.

    https://drive.google.com/drive/folde...sz?usp=sharing

  3. #3863
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Май и вие си имате работа и нямате време да четете, аз до един час ще ида да ги обединявам и така ... и мисля да махна преградната и да оставя само на вестник, както винаги съм го правил досега ..

  4. #3864
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Ами каквото беше беше, обединих ги преди малко .. Това набеденото за търтовъчна майка, след като я смачках и сега отидох, вече бучаха и виреха задници като осиротели.. Мазах сандъка с лук, после ги пръсках с ракия, дано да не се простудят, понеже разтвора беше отпреди ..махнах преградната и сложих вестних, като завих семейството с него и пробих няколко малки дупки с пирон и след това добавих 4те пити на осиротялото вече. И сега очаквам да се обединят безпроблемно. Дано да стане, досега винаги е ставало така.

  5. #3865
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ами каквото беше беше, обединих ги преди малко .. Това набеденото за търтовъчна майка, след като я смачках и сега отидох, вече бучаха и виреха задници като осиротели.. Мазах сандъка с лук, после ги пръсках с ракия, дано да не се простудят, понеже разтвора беше отпреди ..махнах преградната и сложих вестних, като завих семейството с него и пробих няколко малки дупки с пирон и след това добавих 4те пити на осиротялото вече. И сега очаквам да се обединят безпроблемно. Дано да стане, досега винаги е ставало така.
    Предполагам, махна питите с пило на търтовката?

  6. #3866
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Предполагам, махна питите с пило на търтовката?

    Махнах ги понеже така пишеше по книгите, оставих ги само на пити с мед малко и прашец. Така и не разбрах защо трябва да ги махна, но пише че се махат и унищожават. Това което ми направи впечатление е че това семейство го свих от 8 на 4 пити и му сложих преградна. Убих майката и махнах питите с пилото, и като тръгнах да го обединявам по-късно, се оказа че пчелите са нааправили малък грозд зад преградната ... Явно там където съм ги стръскал ...


    И този феномен не съм го виждал, но явно като им се махне майката и пилото, не могат добре да се ориентират да се съберат заедно, каквото и да значи това ....

    Освен това явно и самото кълбо където е било около пилото тотално се разтвойва и става така ... Или нещо друго ще да е .. Иначе по другите 4 пити си имаше пчели, но май се бяха разделили 40 процента на грозд зад преградната и 60 процента по питите ..

    А и още нещо, стеснил съм така входа, че другите да нямат изход .. Но след като сложих вестници и ги събрах, на таблата имаше немалко пчели които тръснах на входа на кошера и почти всичките влязоха без съпротива никаква ... Останаха малко отпред с вирнати задници и после и те се прибраха .. А това беше друг за тях кошер и друг по цвят ..

  7. #3867
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Махнах ги понеже така пишеше по книгите, оставих ги само на пити с мед малко и прашец. Така и не разбрах защо трябва да ги махна, но пише че се махат и унищожават. Това което ми направи впечатление е че това семейство го свих от 8 на 4 пити и му сложих преградна. Убих майката и махнах питите с пилото, и като тръгнах да го обединявам по-късно, се оказа че пчелите са нааправили малък грозд зад преградната ... Явно там където съм ги стръскал ...


    И този феномен не съм го виждал, но явно като им се махне майката и пилото, не могат добре да се ориентират да се съберат заедно, каквото и да значи това ....

    Освен това явно и самото кълбо където е било около пилото тотално се разтвойва и става така ... Или нещо друго ще да е .. Иначе по другите 4 пити си имаше пчели, но май се бяха разделили 40 процента на грозд зад преградната и 60 процента по питите ..
    Питите с пило се махат, защото, докато стане обединяването, може да тръгнат да залагат маточници и... майката заминава.

  8. #3868
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Питите с пило се махат, защото, докато стане обединяването, може да тръгнат да залагат маточници и... майката заминава.
    Добре де, те като съм ги разделил с вестник, могат ли тези пчели които са били с търтовъчна майка, да заложат маточник на неоплодено яйде ? Даже не съм се и замислял за това ... Понеже видях днес, нагледно това което пише по книгите и то е че пчелите унищожаваха гърбоватото пило на места, това в този нередовния кошер, който беше с тавакава майка.

  9. #3869
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Добре де, те като съм ги разделил с вестник, могат ли тези пчели които са били с търтовъчна майка, да заложат маточник на неоплодено яйде ? Даже не съм се и замислял за това ... Понеже видях днес, нагледно това което пише по книгите и то е че пчелите унищожаваха гърбоватото пило на места, това в този нередовния кошер, който беше с тавакава майка.
    Могат. При липса на майка и наличие на открито пило, залагат на каквото има.
    А и сигурен ли си, че няма някое оплодено, па макар и едно?

  10. #3870
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Могат. При липса на майка и наличие на открито пило, залагат на каквото има.
    А и сигурен ли си, че няма някое оплодено, па макар и едно?

    100 процента няма, защото този кошер беше така отпреди 2 седмици, даже писах тук. Сега е едно към едно. Няма нито една нормална килийка запечатана. Има не малко пчели, а пилото е супер малко и негодно. Този кошер го бях отбелязал още есента че не е читав, даже не знам как изкара .. Просто тогава нямаше какво да го правя и реших да го оставя. Те бяха 2 .. Единия се спомина, а този си остана ...
    Сега като казвам "немалко пчели" не е много вярно .. Да кажем са 2-3 , направо 4 рамки и се чудя как са останали за през зимата, явно все пак наличието на майка макар и дефектна им е помогнало за зимата.
    За него писах че той си беше супер добре до едно време и нещо май наръсиха, едно петно, което беше със слънчоглед саморасляк и от там станаха тези неща, а беше един от най-силните кошери и после директно колабира. След главната паша беше супер, но вече есента за стесняване и третиране, беше колабирал. Трябва да си видя записките. Другия като него не оцеля. Още декември беше предал богодуха

    П.С - даже ти ако не ми беше дал така идея, щях досега да съм го изхвърлил. Но наистина това е по-добрия вариант, тъкмо ми остана още един такъв слаб, ама той се води по пчеларски "нуклеус" млада майка хубава, ама с малко пчели. Тъкмо да видим какво ще стане.

 

 
Страница 387 от 391 ПърваПърва ... 287337377385386387388389 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •