Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 290 от 391 ПърваПърва ... 190240280288289290291292300340390 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,891 до 2,900 от общо 3910
  1. #2891
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Не съм писал скоро. Миналата година ми роиха семействата и са с млади майки. Имам 6 кошера , обаче тази година изведнъж се развиха много, нямах възможност много да ги отварям. Само ги стесних февруари месец средата . После ги разширих. Сега едното семейство на дадан блат 10-ка е с 8 пити пило. Взех една и я сложих на един по слаб кошер. Обаче до акацията не знам какво да правя. Не знам и какво е правилно. Като че ли не ми се ще да правя отводки, понеже това не ми е основно занимание и няма да имам възможност да се грижа за повече. Освен това, тези силните семейства , за нула време останаха без мед и са лоши и раздразнени.
    Чел съм че има някакви двумагазинни отглеждания, обаче не знам доколко това е приложимо и времето е много шантаво. Пробвах по-рано да сложа и една основа , обаче не става работата. Затова че досега само с изградени пити съм разширявал с разпечатване. То проблема е че нямам вече място в кошера, та после как ще ги разширявам с основа ? Може би е правилно да ги поосвободя малко и да направя отводка. Ама не знам , вие какво правите в подобни случаи ?

  2. #2892
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Наистина, чисто хипотетично, какво би станало, ако някой тракторист си измие пръскачката, там където са свикнали пчелите да вземат вода?...
    Имаше такива случаи, само че с отравяне на риба, и с пчелите ще е същото.

  3. #2893
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Не съм писал скоро. Миналата година ми роиха семействата и са с млади майки. Имам 6 кошера , обаче тази година изведнъж се развиха много, нямах възможност много да ги отварям. Само ги стесних февруари месец средата . После ги разширих. Сега едното семейство на дадан блат 10-ка е с 8 пити пило. Взех една и я сложих на един по слаб кошер. Обаче до акацията не знам какво да правя. Не знам и какво е правилно. Като че ли не ми се ще да правя отводки, понеже това не ми е основно занимание и няма да имам възможност да се грижа за повече. Освен това, тези силните семейства , за нула време останаха без мед и са лоши и раздразнени.
    Чел съм че има някакви двумагазинни отглеждания, обаче не знам доколко това е приложимо и времето е много шантаво. Пробвах по-рано да сложа и една основа , обаче не става работата. Затова че досега само с изградени пити съм разширявал с разпечатване. То проблема е че нямам вече място в кошера, та после как ще ги разширявам с основа ? Може би е правилно да ги поосвободя малко и да направя отводка. Ама не знам , вие какво правите в подобни случаи ?
    Защо не отводки, и после обединяване с основните семейства, след като не искаш увеличаване на бройката... Може и втори плодник, но за това, думата има Георги 1974, ако желае разбира се... Някъде беше описвал как работи, но не мога да кажа сега къде.

  4. #2894
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Защо не отводки, и после обединяване с основните семейства, след като не искаш увеличаване на бройката... Може и втори плодник, но за това, думата има Георги 1974, ако желае разбира се... Някъде беше описвал как работи, но не мога да кажа сега къде.
    Ами защото, трябва да купувам майка. Или да оставя да си произведе свищева ? Тогава обаче не ми е ясно какво точно се прави. Пък като обединя после, трябва да изхвърля майката предполагам. Гледам да не си усложнявам задачата. Но ако това е по добрия вариант , ще го направя.

  5. #2895
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ами защото, трябва да купувам майка. Или да оставя да си произведе свищева ? Тогава обаче не ми е ясно какво точно се прави. Пък като обединя после, трябва да изхвърля майката предполагам. Гледам да не си усложнявам задачата. Но ако това е по добрия вариант , ще го направя.
    Не съм казал да го правиш, а попитах- "Защо не"... и разбрах...

  6. #2896
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ами защото, трябва да купувам майка. Или да оставя да си произведе свищева ? Тогава обаче не ми е ясно какво точно се прави. Пък като обединя после, трябва да изхвърля майката предполагам. Гледам да не си усложнявам задачата. Но ако това е по добрия вариант , ще го направя.
    Какво означава усложняване на задачата? Ти ако ги оставяш всяка година да изрояват по добре да не ги гледаш. Трябва да работиш, така се гледат пчели.

  7. #2897
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Какво означава усложняване на задачата? Ти ако ги оставяш всяка година да изрояват по добре да не ги гледаш. Трябва да работиш, така се гледат пчели.
    И малко повече теория,.любознателност,...аб е с една дума- мерак.

  8. #2898
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    И малко повече теория,.любознателност,...аб е с една дума- мерак.
    Явно не се разбрахме добре. Какво според вас трябва да се направи в случая ? ДА си купя майка и да направя отводка ? Или да правя многомагазинно отглеждане ? Виждам какво пише в книгите и го знам много добре на теория ... .. Но какво е доброто при положение че от утре температурите се вдигат за постоянно и акацията ще дойде ? ..


    П.С - да допиша че може да не е ясно. Аз имам уж план, да прехвърлям пити запечатано пило в един рояк, който не е силен. Обаче не знам дали ще ми стигне само това като действие.

  9. #2899
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Явно не се разбрахме добре. Какво според вас трябва да се направи в случая ? ДА си купя майка и да направя отводка ? Или да правя многомагазинно отглеждане ? Виждам какво пише в книгите и го знам много добре на теория ... .. Но какво е доброто при положение че от утре температурите се вдигат за постоянно и акацията ще дойде ? ..


    П.С - да допиша че може да не е ясно. Аз имам уж план, да прехвърлям пити запечатано пило в един рояк, който не е силен. Обаче не знам дали ще ми стигне само това като действие.
    Добре де, колко време имаш до акацията и какво не се получи с вос. основи?

  10. #2900
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Ами аз съм тук до плевен. Това което стана тази година е че целия март беше студен. Всичко цъфна накуп този месец. Понеже имаха мед, съм го разпечатвал и не съм ги хранил. После самия Април имаше постоянно студени дни. Сложих на едното семейство восъчна основа, обаче градежа беше много слаб, не прояде, но и нищо не стана, затова я смених с пита изградена. Цъфна ябълката преди 1 седмица, ама точно тогава/сега стана студено ... Та акацията цъфти около 8ми Май. Ще си видя дневниката, но 2 поредни години е така. Сега с този студ незнам, но не би следвало да е различно ..

 

 
Страница 290 от 391 ПърваПърва ... 190240280288289290291292300340390 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •