Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 302 от 391 ПърваПърва ... 202252292300301302303304312352 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,011 до 3,020 от общо 3910
  1. #3011
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Днес се прибрах и както винаги съм изненадан. Всеки път като се прибирам съм намислил какво ще правя и досега никога не е ставало. За пореден път става така. Бях решил че ще вадя акациев мед и ще правя преглед. Оказа се обаче че има още акация, по - малко, но пчелите си работят сериозно. Другото е че силните ми семейства са напълнили магазина, обаче последните две пити не са запечатани въобще, други не съм гледал. Това означава че трябва да изчакам още 5-6 дни поне да позапечатат малко. Чудех се дали има смисъл да им слагам втори магазин, но тя пашата приключва още много малко да остава, освен това нали трябва да правя и преглед. Когато започна акацията, имаше малко пчели в магазина, сега на силните семейства са им пълни, поради това се заблудих.

    Това вече ми обяснява и въпроса, който зададох по-рано, за пчелите 20-30 които остават на прелките. Явно трябва да им отпусна дъната, тъй като започва да става доста топло. Другия кошер, който засилвах със запечатано пило, се е засилил яко и му сложих магазин. Предния път, наведнъж сложих 2 основи, а сега са изградени и с пило.

    Другото, бях решил да маркирам майката на рояка и отводката. Естествено не бях пробвал много хубавия маркер и той не ставаше за нищо. Пак провалена работа.

    Да ви кажа какво стана с отводката която направих и от нея излетя рояк. Този рояк дето е на 3 пити, едната пита е вече с изцяло и напълно запечатано пило и си гради рамките без проблем.

    Отводката обаче е напълнила старите пити с мед и само на една в средата, видях малко яйца, както видях и майката. Явно майката не е добра, аз нали изтрепах маточниците и другите. Все пак сложих една пита по - добра към средата + 1 основа, да и дам малко шанс.

    Но наистина тези стари пити са проблем и ще ги подменя. Като цяло сменям постоянно. Но имам и стари пити на поне 4 години. Явно не им харесват вече.

    П.С - аз очаквах майките горе долу да са на едно деридже. Понеже са се излюпили по едно и също време. Явно обаче едната се е оплодила доста по рано. Как ли е станало това. Като гледам почти 1 седмица по - бързо от другата.


    П.С - Другата работа е че ми привършват магазините. Аз имам 8 а в момента са само 2. Явно трябва да купувам още и да ги преправям ..
    И така лека полека всяка година се увеличава всичко. ..

  2. #3012
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Днес се прибрах и както винаги съм изненадан. Всеки път като се прибирам съм намислил какво ще правя и досега никога не е ставало. За пореден път става така. Бях решил че ще вадя акациев мед и ще правя преглед. Оказа се обаче че има още акация, по - малко, но пчелите си работят сериозно. Другото е че силните ми семейства са напълнили магазина, обаче последните две пити не са запечатани въобще, други не съм гледал. Това означава че трябва да изчакам още 5-6 дни поне да позапечатат малко. Чудех се дали има смисъл да им слагам втори магазин, но тя пашата приключва още много малко да остава, освен това нали трябва да правя и преглед. Когато започна акацията, имаше малко пчели в магазина, сега на силните семейства са им пълни, поради това се заблудих.

    Това вече ми обяснява и въпроса, който зададох по-рано, за пчелите 20-30 които остават на прелките. Явно трябва да им отпусна дъната, тъй като започва да става доста топло. Другия кошер, който засилвах със запечатано пило, се е засилил яко и му сложих магазин. Предния път, наведнъж сложих 2 основи, а сега са изградени и с пило.

    Другото, бях решил да маркирам майката на рояка и отводката. Естествено не бях пробвал много хубавия маркер и той не ставаше за нищо. Пак провалена работа.

    Да ви кажа какво стана с отводката която направих и от нея излетя рояк. Този рояк дето е на 3 пити, едната пита е вече с изцяло и напълно запечатано пило и си гради рамките без проблем.

    Отводката обаче е напълнила старите пити с мед и само на една в средата, видях малко яйца, както видях и майката. Явно майката не е добра, аз нали изтрепах маточниците и другите. Все пак сложих една пита по - добра към средата + 1 основа, да и дам малко шанс.

    Но наистина тези стари пити са проблем и ще ги подменя. Като цяло сменям постоянно. Но имам и стари пити на поне 4 години. Явно не им харесват вече.

    П.С - аз очаквах майките горе долу да са на едно деридже. Понеже са се излюпили по едно и също време. Явно обаче едната се е оплодила доста по рано. Как ли е станало това. Като гледам почти 1 седмица по - бързо от другата.


    П.С - Другата работа е че ми привършват магазините. Аз имам 8 а в момента са само 2. Явно трябва да купувам още и да ги преправям ..
    И така лека полека всяка година се увеличава всичко. ..
    Ако си със слаба паша 2 магазина са достатъчни само с един не си е работа ако са запечатали меда в среда го изтегляш в в края а не запечатания в средата. Старите пити майката снася охотно наесен сега по това време отива към новоизградените. Пити трябва да се сменят редовно развъдник за микроби а и като се смалят килийките се раждат едни слаботелесни не, че нв могат да карат с черни пити ама си е мурдарска работа. Ти де имат много търтиеви килйки за ранна пролет не са добри прекалено рано се завъждат търтей а и майката губи много време да обикаля да намери грамотни килйки.Една седмица при майките не е кой знае каква разлика.

  3. #3013
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Сега гледам че летежа намалява и днес си духа стабилно, сигурно нещата отиват към приключване. Благодаря за отговорите Георги, не се бях сетил това с питите.

    А сега и аз да кажа каква глупост съм написал ... Като видях питата в ройчето със запечатано пило отгоре додолу написах тази глупост. Всъщност това е питата с открито пило, което бях взел от едно семейство и я бях дал на рояка.

    Това което казваш Георги е баш така. Тази пита дето им я дадох е новоизградена , без ни една търтеева килийка, и беше цялата с пило .

    Вчера ходих и купих даже нови рамки с основи и магазини. Сега след няколко дена като взема меда и като отворя долу, ще взимам пити черни колкото мога и ще слагам основи.

    Дават го утре вдруги ден около 25 градуса и после около 3-4 дни с температура около 33 градуса и после пак скок до 24-5 ..

  4. #3014
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Здравейте, вчера духа много як вятър, днес поогледах и се оказа че няма акация. Това което носят пчелите в момента е едно нещо като дива рапица. Дали не е било и рапица да се е разсяла, като е била садена едно време.

    Ще ви помоля за малко помощ понеже реших да преместя някоя рамка в магазина да дозапечатат и за да си помогна, за след 2 дни реших да извадя питата която бях пуснал на 4ти май през магазина. Изрязах я и я върнах. Нещо ми е труден този начин на работа. Неудобно е, капе мед и тн и трябваше после с пръст да посивам навсякъде.

    Може ли да ми кажете какво да правя с вече изрязаните далаци, те са си станали направо пити. И дали е правилно това което съм направил, да оставя дълго рамката и после да изрязвам търтееите. Сега не знам тези пити какво да ги правя. Ето една снимка ..

    Освен това един от кошерите, като извадих рамката, долу на ръба на питата имаше захранен маточник, аз го развалих защото исках да проверя но ... Сега не знам какво да предприема с това семейство. То беше с малко по - стара майка, но ми е дало много мед, цял магазин и въобще не прилича да е изпаднал в роево. Доколкото съм чел не би трябвало да е самосмяна, защото маточника трябва да е някъде по средата на питата...
    Какво да правя, отводка , или да тръскам пчелите и да размествам гнездото ? Аз не съм свалил и меда още и става малко сложно, кое по напред. Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_1348.JPG
Прегледи:      70
Размер:	555.5 KB
ID:	11290


    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_1347.JPG
Прегледи:      68
Размер:	542.0 KB
ID:	11291

  5. #3015
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Трябва да имаш восъкотопилка да извадиш восъка, сварените търтей са деликатес за кокошките, увеличават яйце снасянето.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  6. #3016
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Трябва да имаш восъкотопилка да извадиш восъка, сварените търтей са деликатес за кокошките, увеличават яйце снасянето.
    Явно ще трябва да направя някаква или да си купя. Слънчева ли ? В интерес на истината, аз им дадох една пита и отначало я гледаха странно, обаче после я налегнаха и почти и восъка изядоха май. Гледам има някакви парчета се мотат. Малко разсипия, но и аз не се сетих нищо по-умно

  7. #3017
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Явно ще трябва да направя някаква или да си купя. Слънчева ли ? В интерес на истината, аз им дадох една пита и отначало я гледаха странно, обаче после я налегнаха и почти и восъка изядоха май. Гледам има някакви парчета се мотат. Малко разсипия, но и аз не се сетих нищо по-умно
    Аз ги топя в парна. Колко далака си изрязал? Ако са малко за една топилка, можеш да ги съхраниш във фризера и като извъртиш меда, да ги топиш заедно с разпечатките. Една малка парна восъкотопилка струва 80-100лв. Събира питите от 6-7 плодникови рамки. За малък бр. кошери е идеална.

  8. #3018
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Тя едната пита замина. Имам още четири, проблема е че в тях има запечатано търтеево, както и незапечатано и съвсем малко мед. Как да ги изчистя ? Иначе аз съхранявам отделно восъка от разпечатките, понеже е много чист и фин. Събрах го миналата година и ми стои за красота май : )
    Сега се чудя дали утре да вадя меда, за да мога да ги прегледам, а тези пити които още не са запечатани да им ги оставя в магазина .. или пък да чакам, не знам още колко дни ... аз ги преместих към средата, понеже имам един дето е захранил маточник и трябва да направя нещо с него. Но първо може би трябва да разбера дали е самосмяна или роене. Аз съм писал по-горе де.

  9. #3019
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Тя едната пита замина. Имам още четири, проблема е че в тях има запечатано търтеево, както и незапечатано и съвсем малко мед. Как да ги изчистя ? Иначе аз съхранявам отделно восъка от разпечатките, понеже е много чист и фин. Събрах го миналата година и ми стои за красота май : )
    Сега се чудя дали утре да вадя меда, за да мога да ги прегледам, а тези пити които още не са запечатани да им ги оставя в магазина .. или пък да чакам, не знам още колко дни ... аз ги преместих към средата, понеже имам един дето е захранил маточник и трябва да направя нещо с него. Но първо може би трябва да разбера дали е самосмяна или роене. Аз съм писал по-горе де.
    Не знам какво имаш точно в предвид с "Как да ги изчистя?". Слагаш ги както са си така в топилката и това е. От разпечатките восъка също е чист.
    След като пашата ти е приключила, а искаш да ги преглеждаш преди да е запечатан меда, сваляш магазина, правиш прегледа и го връщаш обратно...

  10. #3020
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Тя едната пита замина. Имам още четири, проблема е че в тях има запечатано търтеево, както и незапечатано и съвсем малко мед. Как да ги изчистя ? Иначе аз съхранявам отделно восъка от разпечатките, понеже е много чист и фин. Събрах го миналата година и ми стои за красота май : )
    Сега се чудя дали утре да вадя меда, за да мога да ги прегледам, а тези пити които още не са запечатани да им ги оставя в магазина .. или пък да чакам, не знам още колко дни ... аз ги преместих към средата, понеже имам един дето е захранил маточник и трябва да направя нещо с него. Но първо може би трябва да разбера дали е самосмяна или роене. Аз съм писал по-горе де.
    Сложи ги и стопи в една тенекия че ще засмърдят.Някой ползват търтиев хомогенат за подхранване.Ако ги минеш с една влица далаците как са на рамката пчелите ще ги изядат като ги върнеш.Протейни, витамини минерали .Ако се роят са много маточници пчелите не работят и обикновено са от долу на рамките.По правило има и изключения.

 

 
Страница 302 от 391 ПърваПърва ... 202252292300301302303304312352 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •