Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 45
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Майчини семейства

    Отварям тази тема във връзка с постинг, който го написах в една друга тема, и след който осъзнах, че в този форум много малко се е говорило на тема КАК СЕ ПРАВЯТ КАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ. Поради това реших, че ще е добре още веднъж да преговорим и да синтезираме информацията, която всички имаме за различните аспекти на майкопроизводството. И първата тема в това направление е темата за МАЙЧИНОТО СЕМЕЙСТВО, тъй като неговата направа е една от най-важните стъпки за започване на майкопроизводство на качествени майки.

    Какво се подразбира под термина МАЙЧИНО СЕМЕЙСТВО?

    Това е семейство, от което се вземат личинки (ларви) и се пренасят в семейства-стартери или семейства-отглеждачи за по-нататъшно отглеждане на маточниците. Задачата на майчиното семейство е да осигури личинки С МАКСИМАЛНО ДОБРО КАЧЕСТВО както във физически, така и в генетичен аспект. За да изпълни тази своя задача майчиното семейство се организира и се отглежда по специалне начин, различен от този при другите семейства.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Кое семейство е подходящо да бъде направено на майчино семейство?

    Всяко едно семейство може да бъде направено на майчино семейство, но от генетична гледна точка е най-добре за майчино семейство да се избере НАЙ-ДОБРОТО СЕМЕЙСТВО В ПЧЕЛИНА. Важни са гените на майката, защото те ще бъдат предадени на много други майки. Поради тази причина е необходимо предварително да бъде извършен правилен подбор на майката, на която ще се доверим да стане родоначалник на бъдещите ни майки. Накратко ще изброя какво може да се направи в любителски условия:

    1. Расовата принадлежност на майчиното семейство трябва да такава, каквато я желае пчеларя. Ако искате Българска медоносна пчела, като минимум гледайте в семейството да няма жълти или жълтеещи пчели, дори и техния брой да е много малък процент.
    2. Майчиното семейство ТРЯБВА ДА Е НАЙ-ДОБРОТО семейство от целия пчелин, като признаците за преценка се определят от самия пчелар. Сега през пролетта най-добрите признаци са МЕЖДУРАМИЯ С ПЧЕЛИ и/или ПЛОЩ НА ПИЛОТО.
    3. Майчиното семейство НЕ ТРЯБВА ДА Е АГРЕСИВНО.
    4. Майчиното семейство НЕ ТРЯБВА ДА Е РОЙЛИВО.
    5. Майчиното семейство трябва да е добре презимувало, без диарийни петна по рамките.

    Всичките тези признаци всъщност представляват преценка на гените на майката. По усмотрение на пчеларя могат да се добавят и други признаци, като например количеството на събрания мед от предходната година, или каквото там друго си реши и прецени, че е важно за него.

    Вместо собствена майка пчеларя може да реши за майчино семейство да използва чужда майка от някой колега или дори закупена майка (елитна или не). При всички случаи обаче най-добре е тази майка да е била придадена предишната година и да е презимувала на пчелина заедно с всички останали майки. И по време на пролетното развитие тази майка всъщност е била подложена на едно СЪСТЕЗАНИЕ с останалите, и ако наистина се е представила най-добре, то тогава тя заслужава да бъде избрана за нов родоначалник.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,594
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Майчиното семейство включва ли свещевите и роевите майки (разбира се изключвам самосмяната) и задължителен ли е теста за хигиенно поведение на майката или темата е само за пренасяне на личинки.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Още един път повтарям, че най-добрия период от време за подбор на правилната майка е именно сега, по време на пролетното развитие. Именно сега си проличават кои майки са по-добри и кои - по-лоши, защото всички семейства са в период на развитие. Именно сега едновременно има семейства с по 3-4 междурамия с пчели и семества с по 20-25 междурамия. Разликата просто се набива на очи и няма как да не бъде забелязана. Само след 2-3 седмици всички семейства ще напълнят кошерите и тогава ще бъде много трудно да се прецени кое е по-добро и кое - по-лошо.

    Само като пример ще ви кажа какво направихме ние по въпроса:
    1. Обиколихме всички семейства и записахме силата им в междурамия пчели.
    2. Записахме и агресивността им, годината на майката, наличието на жълтеещи пчели и всичко останало, което може да се определи в рамките на 1 минута за всеки един кошер.
    3. Въведохме данните на Excel и ги сортирахме в нарастващ ред. Веднага си проличаха кои са лидерите и къде се намират.
    4. Допълнително на лидиращите семейства снимахме всяка една рамка от двете страни, за да може после в офлайн режим да определим площта на пилото и количеството на зимните запаси.

    Цялото това занимание отне повече от 2 седмици и беше с цел да си подбера генетичен материал както за майчини, така и за бащини семейства. И понеже подбора се извърши върху над 2000 семейства, успях да се сдобия с голямо количество СУПЕРСЕМЕЙСТВА, които ги прехвърлих на един единствен пчелин. Отделно си имах и елитни майки от миналата година, които също участваха в това състезание на равни начала с останалите семейства, и сред които също бяха подбрани най-добрите от тях.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Майчиното семейство включва ли свещевите и роевите майки (разбира се изключвам самосмяната) и задължителен ли е теста за хигиенно поведение на майката или темата е само за пренасяне на личинки.
    В тази тема ще говорим само за майчини семейства и за пренасяне на личинки, а за следващите стъпки в технологията ще отворим други теми.

    Теста за хигиенно поведение на майката е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН, защото доброто хигиенно поведение е ГЕНЕТИЧНО ЗАЛОЖЕНО и ние ще искаме тази заложба да се предаде на бъдещите поколения.

    По въпроса с роевите майки не знам какво да ви посъветвам. От една страна е хубаво новите майки да имат по-малка ройливост, но от друга все още не е научно доказано, че посредством селекция (или подбор) можем да подобрим или да влошим ройливостта като качество, предавано по генетичен път. Точно вчера по този въпрос попитах проф. Ненчев и той ми каза, че ройливоста е по-скоро функция на средата (задръстване на майката, тесен кошер, липса на паша, лошо време и т.н.), а не на гените.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,594
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Относно темата ясно. Относно възгледа на проф. Ненчев също, много световноизвестни капацитети са на това мнение.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Та да се върнем на майчиното семейство. След като сме направили подбор кое точно семейство ще бъде МАЙЧИНО СЕМЕЙСТВО, трябва да го подготвим за ролята, която ще изпълнява. Преди това обаче искам да кажа какви са изискванията за едно майчино семейство:

    Майчиното семейство ВИНАГИ трябва да се поддържа в режим СИЛНА ОТВОДКА В ПЕРИОД НА РАЗВИТИЕ, при която МАЙКАТА Е ОГРАНИЧЕНА В ЯЙЦЕСНАСЯНЕТО.

    Защо това е така?
    Ами научно е доказано, че когато една майка се ограничава в яйцеснасянето, тя снася по-големи (по-едри и по-тежки) яйца. Ние се нуждаем точно от такива яйца, за да получим от тях по-добри и по-качествени личники, а от там и майки. Освен това се нуждаем и от ДОБЪР ТЕМПЕРАТУРЕН РЕЖИМ, който може да бъде осигурен от МНОГО НА БРОЙ МЛАДИ ПЧЕЛИ.

    Как се подготвя майчиното семейство, което по презумпция се предполага, че е много силно с пчели на 3 корпуса и поне 7-8 пити с пило?
    1. Оттърваме се от всички стари пчели, като просто преместваме кошера на друго място в същия пчелин.
    2. Свеждаме майчиното семейство до един единствен корпус, като се оттърваме от излишните пити с пило.
    3. В самото майчино семейство се оставят максимум 4-5 пити с пило.
    4. От двете им страни се слагат прашецомедови пити или пити с нектар.

    Важното е в майчиното семейство да има ограничено мястото за снасяне. Целта е майката да не се презорва много да снася, а само толкова, колкото да поддържа семейството живо. Също така най-важното в тази концепция е, че когато дадем на майката една нова изградена пита, тя веднага да започне да снася само на нея, защото няма или почти няма друго място за снасяне в целия корпус.

    ПС: Забравих да кажа - майчиното семейство се прави на един единствен ЛР корпус. ДБ корпуса е прекалено голям за тази цел и такъв може да се ползва само ако се намали боря на рамките (напр. на 8 или дори на 7) посредством слагане на парчета фибран на двете странични стени.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Други изисквания:

    На майчиното семейство задължително се слага прашецоуловител, като той има две основни роли:
    1. Намалява количеството на прашеца в семейството, който по начало е в голям излишък, особенно пролетно време
    2. Пречи на търтеите да напуснат семейството, като по този начин могат да предизвикат инбридинг (близкородствено оплождане) на бъдещите майки

    Малко встрани от темата, но като казахме прашецоуловител, то такъв се поставя и на всички други семейства в пчелина, които са:
    1. Много слаби
    2. Агресивни
    3. Жълти или жълтеещи

    Всичките тези прашецоуловители се слагат с цел подобряване на качеството и генетичния състав на търтеевия фон в района на пчелина.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Хранене на майчиното семейство

    Майчиното семейство се храни ПОДБУДИТЕЛНО, като през ден се дават по 200-300 мл. захарен сироп 1:1 във вътрешна хранилка, която се слага вместо 10-та рамка.

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    ЦИКЪЛ НА МАЙЧИНОТО СЕМЕЙСТВО

    Майчиното семейство работи в 6-дневен цикъл:

    ДЕН 0: В центъра на пилото се слага празна изградена пита, напръскана със сироп. Майката започва да снася яйца именно в тази пита, защото тя я привлича и освен това никъде другаде в гнездото няма достатъчно свободно за снасяне място. За едно денонощие обикновено осеменява едната страна, а през следващото - другата.
    ДЕН 1: 24 часа
    ДЕН 2: 48 часа
    ДЕН 3: 72 часа. През нощта яйцата започват да се излюпват.
    ДЕН 4: В този ден могат да се вземат личинки от едната страна на питата.
    ДЕН 5: В този ден могат да се вземат личинки от другата страна на питата.

    След изтичане на 6-те дена цикъла се повтаря. На практика в 2 от всеки 6 дена вие имате идеални личинки за прехвърляне в маточници. Ако искате всеки един божи ден да имате такива личинки, просто трябва да си създадете 3 майчини семейства, циклите на които са разместени през 2 дена.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •