Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 60
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    31.08.2015
    Мнения
    1

    Какъв е годишния добив на мед в района...?

    От Троян съм. Имам учител и ме интересува добива годишно от кошер в моя раион. Мисля да започна с 20 кошера на пролет и с европрограмите да кандидатства за 90, 100 бр.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Нанко, добре си се ориенирал!
    Давай направо с европрограмите и направи 1000 кошера догодина, по 50кг мед, по 6лв/кг, ето имаш 300,000лв. Ако направиш и 500 отводки по 100лв, ето още 50,000лв.
    Няма какво да се чудиш!

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Троян
    Цитат Първоначално публикувано от nanko Виж публикацията
    От Троян съм. Имам учител и ме интересува добива годишно от кошер в моя раион. Мисля да започна с 20 кошера на пролет и с европрограмите да кандидатства за 90, 100 бр.
    Около 20-30 при мен ако е добра годината, акация, липа ,ливада и понякога малко мана.
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    100 кошера ,дори и с учител ,се гледат много трудно.
    Според мен почни с 10 кошера ,погледай ги една година и тогава преценявай с колко да ги увеличиш.Отстрани изглежда лесно,но колкото повече научаваш за пчелите,толкова повече разбираш,колко нищо не знаеш.
    Колкото за добива и при мен е около 20-30 кг среден добив на кошер годишно.

    Успех!

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    85
    Няма ли да е по добре, освен добивите да се напише и системата кошери да видим каква ще е разликата.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от nanko Виж публикацията
    ... Мисля да започна с 20 кошера на пролет...
    С 2-3 кошера, мое мнение...на пролет обикновенно има и по интересни неща от колкуто пчели :-) Ако нещо преосмислиш, леко без особи загуби спреш тази работа. "20-30 кг среден добив на кошер годишно" - това е срам за академическа база на пчеларство в България, при този направо чудесен климат и исключително разнообразна и обилна растителност. Как то казват "Всичко се познават със сравнение" Препоручвам този материал за ак.основа (угл преводач в помощ :-) ) -
    "День за днём на пасеке. Цебро В. П. "
    Сори за моя развален български.
    Успех.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    Привет,
    Само да ти кажа ,че ако искаш да се изхранваш с пчеларство върви в полето.Там ще вадиш 30-50-70 кг от кошер.В Предбалкан и Балкан ,както е Троян 20-30 кг макс.Говоря от опит.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от piper Виж публикацията
    ... 20-30 кг макс.Говоря от опит.
    Руснаци вадят средно по 40 -60 кила /северния региони/меда, при сезона не повече от 55 дена на ВСИЧКО в пчеларска година. Няма рапица, няма акация и липа, слънчоглед ощи трябва хубаво да потърсиш - само ливадна паша (основно) при непредсказуеми метеорологични условия. При такиви условия ПОСТОЯННО СИЛНИ семейства мога да дават продукция в тези много рядко подходыщи за работа на пчели дни. При всичко това - порода много ройлива.
    Как возможно да совместиш ПОСТОЯННО СИЛНО семейство и да не зароят?....Тука става вопрос за ПЧЕЛАРСКИ ЗАНАЯТ (за признания опит на хора с 20-30 годишен опит) .Тези за кои пчели хоби - отказват на 2-3 година ( не могат да изкарат и 15 кг) В България направо рай за пчелари - днеска ти кифладжия, а утре станал "пчелар", можеш да направиш 100 грешки за сезона и пак имаш време да всичко поправиш :-)
    Чистосердечно казвам -МНОГО обичам България!

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    19.03.2015
    Мнения
    62
    40 - 60 - 120 кг. вероятно ако има 2-3 сигурни паши, или се налива захарен разтвор като за световно!

    При мен разчитам само на слънчоглед. Слънчогледа го сяха по великден/2-3 седмици по-късно от нормалното/. Цъфна началото на юли/2-3 седмици по-късно от нормалното/. И за моя изненада вместо да прецъфти за 2 седмици изкара точно месец?! През това време дъжд не падна. Пчелите бяха по плевелите основно, по слънчогледа почти нямаше пчели. Все едно не го виждат. Та тези 40 - 60 - 120 кг. за мен се оказаха 7 кг!

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Руснаци вадят средно по 40 -60 кила /северния региони/меда, при сезона не повече от 55 дена на ВСИЧКО в пчеларска година. Няма рапица, няма акация и липа, слънчоглед ощи трябва хубаво да потърсиш - само ливадна паша (основно) при непредсказуеми метеорологични условия. При такиви условия ПОСТОЯННО СИЛНИ семейства мога да дават продукция в тези много рядко подходыщи за работа на пчели дни. При всичко това - порода много ройлива.
    Как возможно да совместиш ПОСТОЯННО СИЛНО семейство и да не зароят?....Тука става вопрос за ПЧЕЛАРСКИ ЗАНАЯТ (за признания опит на хора с 20-30 годишен опит) .Тези за кои пчели хоби - отказват на 2-3 година ( не могат да изкарат и 15 кг) В България направо рай за пчелари - днеска ти кифладжия, а утре станал "пчелар", можеш да направиш 100 грешки за сезона и пак имаш време да всичко поправиш :-)
    Чистосердечно казвам -МНОГО обичам България!
    Бих казал че гялямо значение за добива има и конкуренцията.Тук по селата има средно по и над 2000 кошера.Приятел в Норвегия тази година извади 850 кг от 14 кошера + 7 отводки.Но това е броят на кошерите в близките 5-6 километра.Вероятно в Русия е същата работа.

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •