Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 294 от 677 ПърваПърва ... 194244284292293294295296304344394 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,931 до 2,940 от общо 6763
  1. #2931
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Моите също са изключително кротки по това време-чудна работа.

  2. #2932
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    За йода това което е знам е на 1л дестилирана вода се добавя 30мл "ЙОДАСЕПТОН" 10% и се напръсква върху рамките.Аз ги напръсках края на миналото лято така, но тази година пропуснах и все още се чудя добре ли направих или не.Причината-йода убива наред, не само бактерии и патогени ами и чревната микрофлора в организма на пчелата.На мен също ще ми е интересно Ангел да сподели от колко време третира и впечатления?

  3. #2933
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Йод слагам превантивно сега и на пролет в сиропа-2-3 подхранвания и през януари в питката пак капвам.Не съм забелязал да му се мръщят.Йодът е една от съставките на нозестата.На литър сироп или килограм тесто капвам по 6-8 капки.Всъщност 6-8 капки йод се съсържа в количеството нозестат за литър сироп.От 6-7 години използвам йода.Честно казано не знам какъв е ефекта,но не съм виждал и насрани пчели....Като купувам йода казвам на аптекарката,че ми трябва за пиене,защото знам,че има такъв който не се пие.

  4. #2934
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    В неделя бях на пчелина и отворих 5 произволни кошери. Два от тях имаха на по две рамки запечатено пило с размерите на две цигарени кутии една до друга, едно с диаметъра на водна чаша, а останалите две нямаха затворено пило. Майките им осеменяваха, но освен яйца, нямаше ларви или запечатено пило. Няколко дни преди това им дадох и последната хранилка с инверт и за 4 дни почти всички го бяха свалили въпреки ниските температури. 12 капана за оси и стършели се бяха напълнили, но като гледам как осите неспират, за следващата седмица ще кача с 8-10 бр. на капаните. За сега няма разграбени семейства от тази напаст.
    Keep Walking...

  5. #2935
    Какви капани ползваш? Аз тази година нямам никакъв успех с моите.

  6. #2936
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Какви капани ползваш? Аз тази година нямам никакъв успех с моите.
    Медена вода от промивка на разпечатките, може и с малко захар и 10-15 капки оцет, за да не влизат пчелите. Разтвора наливам в пластмасови бутилки по 1,5л минерална вода. Режеш и обръщаш гърловините на шишетата. Има го описано някъде из форума... В някой от шишетата сипвам и по малко бира. Предпочитат се от стършелите. Не съм забелязал да имат предпочитания към конкретна марка . Периодично трябва да се изхвърлят умрелите оси и стършели, за да има къде да влизат следващите жертви. За трета или четвърта година работя така и съм доволен.
    За пролетта ми препоръчаха една отрова, която се сипва в 2л вода и смятам да накисна малко риба в нея, която да покрия с едра мрежа да не я ядат котки и кучета - това е по една руска рецепта...руснака обясняваше, че осите хранят с рибата пилото си и така затриваш целите им колонии. При ранна пролет смятам, че би дало голям ефект при борбата с осите.
    Keep Walking...

  7. #2937
    Благодаря. И аз с такива шишета, но при вариант само с бира, ниищо не става. С подсладена вода (без мед) пак резултата е мижав. Оцет не съм слагал, но ше пробвам до година.

  8. #2938
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Благодаря. И аз с такива шишета, но при вариант само с бира, ниищо не става. С подсладена вода (без мед) пак резултата е мижав. Оцет не съм слагал, но ше пробвам до година.
    Юрий, от няколко години прилагам друг метод, но при мене няма много оси и те влизат, но основно са стършели. Когато разтапям стари пити в восъкотопилката, черната чорба след като стегне восъка я взимам и наливам бира в нея, оставям я на пчелина известно време да повкисне, като през това време ако ям някакви плодове, отдпадаците ги хвърлям вътре. Наливам в стъклени шишета от безалкохолни с дълго тясно гърло. Каквото влезе там си остава.

  9. #2939
    Благодаря за идеята, ще пробвам и нея.

  10. #2940
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2013
    Мнения
    35
    Моите капани ги правя от шишета на кола,защото са по твърди ,на зоната,където се разширява,изрязвам малко П образно прозорче,около 3см.с макетно ножче,така изрязаната част се подгъва на долу,получава се отвор през,който влизат всички гадини.В шишето малко нарязана ябълка,малко оцет,захар или мед и биричка за разкош.За късо време стършели,оси,мухи и разни гадини и шишето до половина.Според резултата,го намирам за сполучлив капан,опитайте и ще се убедите сами!п.п.Капачката затворена!Успех!

 

 
Страница 294 от 677 ПърваПърва ... 194244284292293294295296304344394 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 13 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 12 гост (и))

  1. kaloyanv

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •