Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 368 от 677 ПърваПърва ... 268318358366367368369370378418468 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,671 до 3,680 от общо 6763
  1. #3671
    Автор
    Регистриран
    25.05.2013
    Мнения
    125
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    При 1 ЛР минусите са много като се почне от трудното подменяне на пити понеже винаги са заети и се стигне до невъзможната ротация.
    При 2 ЛP минусите казани от теб, за мен не са такива. Aко искаш при ранната паша може да вадиш и корпусни пити, може да направиш така ротацията че семейството да остане във 2ри корпус и да пълни направо магазина(да все пак остава проблема с прекаленото пило и прекалената консумация). А при следващите паши за да не ти оставя 1вия корпус празен, няма да преразширяваш кошера с магазини и пчелите ще замедят 2рия корпус и майката ще слезне в 1вия.
    За мен минусите са други:
    1 Есен и пролет, понеже обема е голям и ненужен за пчелите на този етап те си взимат восък от долния корпус и съсипват питите.
    2 Пролетта като наблъска и двата корпуса с пило нямат удържане ако няма паша.
    Ротиране при 1ЛР е да преместя магазините 1 или 2 отгоре и да кача пита с пило в тях, а подмяната на пити в плодника е лесна. Просто добавям на горна позиция втори корпус след последната паша и поради това, че семейството е заслабнало докато напълни с пило новия стария е готов за бракуване (за съжаление поради хроничния ми недостиг на изградени рамки не успявам да го правя при всички семейства, а само с основи номера не ми се получава). Вземал съм цял долен корпус от семейство с 2ЛР за плодник (така една година едно семейство работи с 1ЛР следващата с 2, като бракувам само отделни пити и заменям с основи), но ме притеснява това прехвърляне на инвентар между семействата, стига ми, че след центрофугиране вече не знам коя рамка откъде съм я взел.
    При 2ЛР и магазини или класическия ЛР проблем ми създава, че не искат да запечатват повече от 50% от високите рамки. Предполагам това си е мой локален проблем заради относително бедния район и късите като продължителност паши. Резкия край на притока кара пчелите да оставят последния нектар не запечатан за да го ползват за отглеждане на пилото. Опитвам се да взимам за центрофугиране само цели корпуси (магазинни или ЛР), а при ЛР-а това е в края на сезона и до тогава само товаря отгоре (все едно си имам вертикален лежак),а да разхвърлям 4-5 корпуса за да ротирам долните два не е за мен, твърде мързелив съм за това.
    Мислех, че Фарар е моят вариант, но за последните две години не съм напреднал много с технологията, но продължавам да настоявам.
    А, и Ник благодаря, че споделяш обективно както успех така и проблеми, щотото доста пчелари да могат да си сверяват часовника по твоя!

  2. #3672
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Така е живота един ден си горе а другия долу, но е важно да може да се изправиш след това. При всеки човек има успехи и неуспехи има както правилни решения така и грешки, аз съм постигнал всичко сам в живота и не се притеснявам да си признавам и грешките.
    Вчера идва при мен един комшия от 15 години не е изтрезнявал, запали къщата сега живее в една барака с котките. И вика през оградата "Аз че съм пропаднал така е, ама това твойто живот ли е по цял ден работиш" и до някъде е прав 20 дена почивка на море и планина и през останалото време само работа.

  3. #3673
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И да се похваля утре откривам медарския сезон
    Вчера с жената изчистихме перфектно помещението за вадене на мед, ваната и центрофугата, че бяха хванали паяжини и ще въртя за 1ви път тази година.
    Отварях да видя как е имат по 1 магазин запечатан, ама ще въртя че отиваме на почивка другата седмица и трябва да имат къде да работят докато аз почивам. Ама така са залепили рамките че е чудо такова нещо не съм виждал до сега, като вдигна рамка и тече мед от всякъде. Предполагам че това е станало заради ударното тръгване на обилна паша след глад.

  4. #3674
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    И да се похваля утре откривам медарския сезон
    Вчера с жената изчистихме перфектно помещението за вадене на мед, ваната и центрофугата, че бяха хванали паяжини и ще въртя за 1ви път тази година.
    Отварях да видя как е имат по 1 магазин запечатан, ама ще въртя че отиваме на почивка другата седмица и трябва да имат къде да работят докато аз почивам. Ама така са залепили рамките че е чудо такова нещо не съм виждал до сега, като вдигна рамка и тече мед от всякъде. Предполагам че това е станало заради ударното тръгване на обилна паша след глад.
    Струва ми се, че отдавна не си проверявал, какво се случва в семействата, защото не си осведомен с развитието им и пашите, инак не би допуснал това, за което казваш, защото е загуба на добив.

  5. #3675
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Струва ми се, че отдавна не си проверявал, какво се случва в семействата, защото не си осведомен с развитието им и пашите, инак не би допуснал това, за което казваш, защото е загуба на добив.
    Аз съм сложил 2ри магазин още когато не бяха усвоили 1вия. На ясно съм всеки момент какво става в семействата и утре точно на време ще въртя. Просто тази година е много динамична и нещата се промениха коренно за момент. Във всеки един момент е имало в кошерите празно пространство за нектар, но са направили далаци между отделните корпуси и те са пълни със мед. Може би и липсата на основи си е казало думата, те имат нужда да градят и са изпълнили всеки милиметър.

  6. #3676
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Положението е страшно!!! От няма 10 дена цъфна първия блок със слънчоглед, а вече трябва да се вади. От всякъде тече...
    Keep Walking...

  7. #3677
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз съм сложил 2ри магазин още когато не бяха усвоили 1вия. На ясно съм всеки момент какво става в семействата и утре точно на време ще въртя. Просто тази година е много динамична и нещата се промениха коренно за момент. Във всеки един момент е имало в кошерите празно пространство за нектар, но са направили далаци между отделните корпуси и те са пълни със мед. Може би и липсата на основи си е казало думата, те имат нужда да градят и са изпълнили всеки милиметър.
    Как така си сложил втори, преди да усвоят първия? Втори магазин се слага между пълния и плодника!

    П.П. И надявам се знаеш, че в магазина е добре рамките да бъдат -1бр.

  8. #3678
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Втори магазин се слага между пълния и плодника!
    Това задължително ли е или така си чел в книгите?

  9. #3679
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Това задължително ли е или така си чел в книгите?
    Защо ме апострофираш бе Трендафил-питанката?
    Задължително е и то по време на обилна паша, каквато е слънчогледа и още повече, защото имаш силни семейства, които до сега са бляли, поради липса на такава!
    Апропо, чета това, което ми е необходимо, защото харда ми е с нищожни параметри и се налага да заличавам по-стара информация.

  10. #3680
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Как така си сложил втори, преди да усвоят първия? Втори магазин се слага между пълния и плодника!

    П.П. И надявам се знаеш, че в магазина е добре рамките да бъдат -1бр.
    Аз правя друго по добро, качил съм по 4 напълно усвоени рамки в 2рия и на тяхно място празни. Да винаги работя с 9 рамки в магазините има много плюсове.

    П.С Знам много неща, но искам да науча още ))
    Лягам че утре ме чака работа а вие сте свободни

 

 
Страница 368 от 677 ПърваПърва ... 268318358366367368369370378418468 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •