Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 83 от 677 ПърваПърва ... 3373818283848593133183583 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 821 до 830 от общо 6763
  1. #821
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Вчера щях да направя една глупост.
    Придадох на един осиротял кошер преди около месец оплодена майка, след няколко дена проверих и видях че са я приели.
    Вчера отварям гледам няма прясно пило само 5 пити с запечатано, няма я и белязаната майка, викам си няма майка ще му придам друга запасна.
    Отидох и сложих една запасна майка в клетка и се връщам да му я слагам и се замислих. Гледам пчелите спокойни няма маточници, няма логика да няма майка. По вероятно да съм изпуснал някой маточник когато му придадох майката и се е излюпила нова майка и е убила настоящата. Проверих да небелязана майка и гледам една хубава голяма майка, даже няколко яйца при нея таман се е оплодила и си върнах запасната в нуклеуса.

  2. #822
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Вчера щях да направя една глупост.
    Придадох на един осиротял кошер преди около месец оплодена майка, след няколко дена проверих и видях че са я приели.
    Вчера отварям гледам няма прясно пило само 5 пити с запечатано, няма я и белязаната майка, викам си няма майка ще му придам друга запасна.
    Отидох и сложих една запасна майка в клетка и се връщам да му я слагам и се замислих. Гледам пчелите спокойни няма маточници, няма логика да няма майка. По вероятно да съм изпуснал някой маточник когато му придадох майката и се е излюпила нова майка и е убила настоящата. Проверих да небелязана майка и гледам една хубава голяма майка, даже няколко яйца при нея таман се е оплодила и си върнах запасната в нуклеуса.
    Колега, като увеличиш бройката ще видиш как нещата ще започнат да се нагаждат от само себе си .....просто няма да имаш време за излишни и ненужни манипулации

  3. #823
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Не виждам каква излишна манипулация е извършил човека,радвам се че има хора които още споделят опит.

  4. #824
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ника, вярно е че филма съм го гледал много пъти. И няма да се уморя да ти повтарям - имаш достатъчно бройки, за някое нещо като не си сигурен до какво ще доведе го прилагаш на половината кошери, другата половина остава контролна. При ДБ ако не знаеш какво се прави, нищо не правиш, само разширяваш и те си пълнят. При ЛР трябва да знаеш точно в кой момент какво трябва да направиш, иначе пчели - бол, мед - никакъв и после Фидел Кастро да ти е на помощ. Сега в последното ти мнение ми хареса дето казваш, че си се загледал в пчелите и си се замислил. Това е добре, обикновено те сами ни казват какво трябва да се направи, даже и само на прелката да ги погледаш. Е, трябва да им разбираш езика де.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #825
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Трето това не ми пречи да си правя глупости Аз съм длъжен да пробвам пък един ден може и аз да почна да разбирам от занаята.
    Нищо лично, учим се от грешките и от по-знаещите,а както казват Старите хора "човек цял живот се учи и пак будала си отива"

  6. #826
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Днес хвърлих едно око, мисля че майките няма да имат много свобода за импровизация, пчелите са наблъскали яко нектар.
    Силните кошери са запечатали 70% от 3тия корпус и в събота ако не вали ще въртя. Отводките им бях сложил по 5 основи да градят всичко изградено и наслагали нектар, днес им бутнах по още няколко основи.
    В момента има много добър принос на нектар въпреки че вали всеки ден при мен.

  7. #827
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с.Красава общ.Брезник
    Дъждовете държат ливадите в много добро състояние - хем цъфтят обилно хем коситбата закъсня и пчелите буквално не могат да смогнат да съберат нектара

  8. #828
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от kartagen27 Виж публикацията
    Дъждовете държат ливадите в много добро състояние - хем цъфтят обилно хем коситбата закъсня и пчелите буквално не могат да смогнат да съберат нектара
    Да така е, след като прецъфтя липата бях решил да въртя всичко наред и да се махам от района, но се оказа че има страхотен принос - на 7-8-9 пити за два три дни са нанесли нектар , така че преместването за сега се отлага, въпреки че слънчогледа е почти готов.

  9. #829
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Въпрос: Колко време горе-долу продължава слънчогледовата паша?

  10. #830
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Въпрос: Колко време горе-долу продължава слънчогледовата паша?
    Двайсеттина дни.
    Покрай един от пчелините ми през месец май удари голяма градуика и направо смля почти всичко. Няколко масива с царевица ги разораха и пресяха слънчоглед, житата ги окосиха и балираха(предполагам за храна на животни), след това засяха слънчоглед, някой слънчогледови ниви ги оснавиха и сегага те са в разгара си, тези които са на мястото на царевицата след около седмица ще цъфтят, а това което е на мястото на житото още не е пуснало питки, тъй че се надявам да цъфти до към началото на август, което е над 30 дни от началото на първият цъфтеж, но това е извънредна ситуация, която въобще не ме радва имайки предвид че току-що цъфналата акация направо остана без листа, да не говорим за цвят след градушката

 

 
Страница 83 от 677 ПърваПърва ... 3373818283848593133183583 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 28 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (1 потребител (и) и 27 гост (и))

  1. Tevion

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •