Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 35
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2015
    Мнения
    5

    Семеен пчелин

    (Пускам темата тук тъй като не намирам по-подходящо място да я публикувам. В случай, че не е за този раздел, моля да бъда извинен от Модераторите.)

    Здравейте,
    От както намерих този форум, преди два дена, не съм спрял да го чета. Пиша в темата за пчеларство като бизнес тъй като мисля да започна да се занимавам с пчеларство като семейно занимание и живот и здраве в бъдеще и като семеен бизнес. Като пчелар опит нямам, но в региона ни има пчелари които са готови да помагат с умения и насоки, пък вярвам че и от форума ще успея да прихвана някоя хитринка

    Въпросът който най-ме притеснява е първоначалната инвестиция. Доста изчетох за цени на кошери (купешки/самоделни), цени на майки, породи и тн., но реално за някой който тепърва ще навлиза в тази сфера на дейност сякаш не мога да си изградя ясната представа за тези цени, а именно оправдани ли са.

    До колкото разбрах от каквото съм чел до сега 1 кошер = 1 пчелно семейство и 1 майка в него. Но от там нататък не разбирам майката като се установи в кошера кога започва да снася, кога се очаква да се създаде колонията? Видях, че има възможност да се купи директно заселен кошер с майка и пчели в него, това оправдано ли е?

    Региона който обмислям за пчелина е около с.Телиш, Плевенско.

    Ако някой може да даде реална представа колко трудно е да се започне пчелин с идея да е към 50 кошера? Разбира се и всички съвети и коментари са добре дошли.

    Поздрави!

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от IGeorgiev Виж публикацията
    (Пускам темата тук тъй като не намирам по-подходящо място да я публикувам. В случай, че не е за този раздел, моля да бъда извинен от Модераторите.)

    Здравейте,
    От както намерих този форум, преди два дена, не съм спрял да го чета. Пиша в темата за пчеларство като бизнес тъй като мисля да започна да се занимавам с пчеларство като семейно занимание и живот и здраве в бъдеще и като семеен бизнес. Като пчелар опит нямам, но в региона ни има пчелари които са готови да помагат с умения и насоки, пък вярвам че и от форума ще успея да прихвана някоя хитринка

    Въпросът който най-ме притеснява е първоначалната инвестиция. Доста изчетох за цени на кошери (купешки/самоделни), цени на майки, породи и тн., но реално за някой който тепърва ще навлиза в тази сфера на дейност сякаш не мога да си изградя ясната представа за тези цени, а именно оправдани ли са.

    До колкото разбрах от каквото съм чел до сега 1 кошер = 1 пчелно семейство и 1 майка в него. Но от там нататък не разбирам майката като се установи в кошера кога започва да снася, кога се очаква да се създаде колонията? Видях, че има възможност да се купи директно заселен кошер с майка и пчели в него, това оправдано ли е?

    Региона който обмислям за пчелина е около с.Телиш, Плевенско.

    Ако някой може да даде реална представа колко трудно е да се започне пчелин с идея да е към 50 кошера? Разбира се и всички съвети и коментари са добре дошли.

    Поздрави!
    За започване с 50 кошера без да ти се налага да изграждаш сграден фонд си приготви малко над 20 000 лв .Отделно по няколко часа на ден за теория и всичкото друго оставащо време за работа по пчелина. Първите от 3 до 5г ги предвиди само за инвестиции . Очаквай да излезеш на плюс след тоя период в зависимост все пак до каква степен имаш желание да се развиваш
    Успех
    Милен Михов

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2015
    Мнения
    5
    Благодаря за отговора. Четох, че оплодена майка в добро здраве може да снася до 1500 яйца по време на активният сезон. Това означава ли че при подходящи грижи още първата година може да се изгради пълен кошер - 40-60 000 пчели? и реално от 2-рата година вече да се очаква положително постъпление на мед, т.е. не само за изхранване на пчелите, но и остатък за мен?

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Точно така - за да стане една отводка на семейство е необходим цял един сезон. По-точно - около 60 дена. Това според симулатора на пчелната популация.

    Ако приемем, че за 10-ти август семейството вече трябва да е достигнало максимална сила, за да си произведе много на брой зимни пчели, то тогава отводката трябва да се закупи не по-късно от 10-ти юни. По-късно закупените отводки (до 30-ти юни) пак могат да станат силни семейства за зимата, но трябва да се хранят много интензивно през август.

    Отводки, направени през юли, ще влязат в зимата като слаби семейства. Отводки през август ще си останат да зимуват като отводки и голяма част от тях могат да умрат.

    При направата на една отводка може да се регулира броя на питите с пило. Колкото е по-късна една отводка, толкова по-много пити с пило трябва да се сложат в нея. Например една юлска отводка трябва да е с поне 5 или 6 пити с пило, за да може това пило в края на август да стане на зимни пчели.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Георгиев, похвално е това което искаш да направиш. Успех в начинанието.
    Мое мнение: При стартиране, не те съветвам да започваш с 50бр. Вземи си 10 кошера (можеш да вземеш готови семейства, има обяви и във форума около 250-300лв.) гледай ги поне една година. Да ги зазимиш и да изпролетеят. Така ще усетиш на практика с какво се захващаш, ще понаучиш и доста неща. При стартиране с 50бр. без необходимият опит, ще ти (побелее главата). Ако направиш нещо не както трябва - фирата ще е голяма, загубата също.

    Пожелавам ти да постигнеш това което си замислил, а и да ги направиш 5000!...... Май нещо нулите станаха повече.

    Поздрави, Г. Георгиев

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2015
    Мнения
    5
    хаха да, 5000 кошера звучат малко прекалено, но пък знае ли човек

    Разбира се и аз виждам логиката в това да се започне с по-малко кошери. Което ме навежда на мисълта, избор на кошери. За сега съм се спрял на 2 корпусен Лангстрот Рут с 10-на пити. Дали той е удачен като стартов или е твърде голям ? Спрял съм се на него главно защото четох, че е по-лесен за обслужване заради подвижните рамки?

    Друг "проблем" или по-скоро неяснота е дали въпросните пити с пило се купуват? До колкото разбирам това са вече снесени яйца в килийки, то тогава те не трябва ли да са същата порода като майката? Ако е така отделно трябва да се купи от някой с такива пчели?

    Получих и съвет да пробвам различни породи майки, това може ли да се случи в 1 пчелин? Няма ли да си пречат пчелите от различни породи, пр. Бъкфаст и Карниолска (Apis mellifera carnica)?

    Благодаря на всички за отговорите

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Въпросните пити с пило (и майката) се купуват, и те се наричат ОТВОДКИ.

    Ако искаш да пробваш с различни майки, ще си създадеш проблем с търтеите в небето (на тебе и на комшиите). Различните породи търтеи ще оплождат различни породи майки, и ще настане един хаос от мелези, какъвто дори и не можеш да си го представиш. Това ще даде отражение при всичките ти семейства. Ще се появят агресивни семейства, ройливи семейства и семейства с ниски продуктивни качества. С различните семейства ще трябва да работиш по различен начин, защото имат различна логика на развитие и поведение.

    ПС: Виж какъв е генетичния състав на кучетата около контейнерите, и ще разбереш какво ще стане и с твоите пчели.

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    .......Това ще даде отражение при всичките ти семейства. Ще се появят агресивни семейства, ройливи семейства и семейства с ниски продуктивни качества......

    Това пък лесно се решава с подмяна на майката.

    Всички свободно оплодени майки са мелези по default. Тъй че това е неизбежно и единственият изход е контрол върху търтеите ( признака "правилна раса" сам по себе си не е достатъчен)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Точно контрола върху търтеите се проваля, когато в даден регион мирно "съжителстват" няколко породи майки.

    Имам приятели, които са сменили породата на майките си (напр. с КАРНИКА), но са го направили за всичките си кошери - техни и на техните приятели от дадения регион. Целта е целия регион да се насити преобладаващо с търтеи от една раса. Това се прави като две последователни години се подменят на 100% всички майки (може и само маточници) на всички кошери от всички пчелини в дадения регион. Ако са маточници - наистина първата година стават майки-мелези, но търтеите са на 100% от новата раса (те наследяват само гените на майката). Втората година младите майки вече се оплождат само с търтеи от собствената си раса, и проблема с региона вече е решен. От този момент нататък в кошерите потичат реки от мед......

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Всички свободно оплодени майки са мелези по default.
    Което не е непременно лошо. Все пак преди намесата на човека и в продължение на 200 млн.години всички пчелни майки са били оплождани безконтролно и в свободен полет . До колкото си спомням генетичното разнообразие е хубаво нещо .

    Към колегата - Геогиев!
    Добре дошъл във форума. Поздравявам те за решението ти да се захванеш с този благороден занаят . Ще изкажа моето мнение по поставените от теб (надявам се нямаш против, че пиша на ти) проблеми. Това не значи, че мнението ми е правилно .
    До колкото виждам си започнал да четеш усилено, но тук без практика няма да мине. Причината е проста - няма опит който да можеш да сравниш с това, което те очаква на един пчелин . Ти си от богат пчеларски район. Около теб има много и опитни пчелари. В близките 20 дни ще започнат основните пролетни прегледи. Намини през съседите, за да видиш на място как изглежда пчелното семейство отвътре. Кое е пчела работничка, кое майка, кое търтей. Как и по какво се различават. Как изглежда пилото, как се различават търтеево от работническо. Клея, восъка, рамката, плодника. Ако щеш как ухае в един кошер, защото в един кошер може да ухае по много начини. Тук много е полезно, когато четеш да можеш да си представиш как изглеждат нещата за които четеш, защото иначе няма смисъл. В книгите е описано и подробно, но не е същото като да си видял. Също така по-малко наблягай на форума от него повече ще обмениш тънкости и опит от практиката, а не А и Б-то в пчеларството. Има хубави книги, от хора прекарали с години в изследване на пчелното семейство. В по-старите книжки, макар и отричани в съвременния свят има много какво да се научи, нищо, че някои твърдения в тях са оборени вече.
    Аз не бих почнал с повече от 7-10 кошера. Знам че е мерак, но докато човек придобие ловкост и рутина в работата мъчи и себе си и пчелите.

    Пожелавам ти успех, бързо усвояване и да се окаже, че пчеларството е твоето призвание . Още това лято да усетиш тръпката от изваждането на мед - макар и само за едно близване .

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •