Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 394 от 404 ПърваПърва ... 294344384392393394395396 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,931 до 3,940 от общо 4035
  1. #3931
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    739
    Тук нещата с пашите приключиха, мина силна буря с градушка, вятър и голям дъжд, все едно е лято ...

  2. #3932
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    739
    И сега се започна с роенето, делих ги там, махах маточници ... Добре че съм тук, днес излетял един рой даже не съм го усетил, свалих го от крушата..... Така като гледам се гласят още 3 ... и се чудя кво да ги правя, хем не ми се рови .. хем .. Абе както дойде.

  3. #3933
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,286
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    И сега се започна с роенето, делих ги там, махах маточници ... Добре че съм тук, днес излетял един рой даже не съм го усетил, свалих го от крушата..... Така като гледам се гласят още 3 ... и се чудя кво да ги правя, хем не ми се рови .. хем .. Абе както дойде.
    Ако няма излюпени майки(това за трите, които се "гласят"), може да ги вдигнеш на втори корпус. Запечатаното пило горе, допълваш с изградени пити, долу на тяхно място основи. Майката задължително остава долу. ХР между корпусите.Очистваш всички маточници. След осем дни проверяваш отново за маточници и горе, и долу, и пак ги чистиш. На горния корпус, задължително правиш търтеев изход.
    И роенето им се избива от главата,...до догодина.

  4. #3934
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    735
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    И сега се започна с роенето, делих ги там, махах маточници ... Добре че съм тук, днес излетял един рой даже не съм го усетил, свалих го от крушата..... Така като гледам се гласят още 3 ... и се чудя кво да ги правя, хем не ми се рови .. хем .. Абе както дойде.
    Няма "не ми се рови"! Ако искаш да имаш работещи семейства се взимат мерки навреме, а това с гледане не става. Кразз то е дал един добър метод. Трябват ти подробности, като за незнаещ. За да ги докараш до роево има причина. Един магазин на добро семейство според мен не стига. И преди ти писах! Разширявай според семейството, а излезе ли и паша, и според пашата. И твоя приятел.... Три корпуса Фарар е майтап обем за развито семейство. Ако се съмняваш в преценката си за сила на семейство давай тук подробности от това, което виждаш в плодника. Човек, аз съм нахвърлял пети корпус Рут на някои, а тепърва започва глог, акация.... И знаеш ли? Нямам роево. Преди двайсетина дни един беше тръгнал, но му избих мерака. И не правя противороеви отводки, защото не ми изнася да си скопявам семействата. Естествено, има случаи в които вадя майката, но това са крайни мерки и 90% вината е пчеларска. Трябва да държиш семействата в работен режим. Мерки, след влезли в роево са по-трудоемки и неизгодни за пчеларя. В общия случай не минава и без сътресения в семействата.

  5. #3935
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    739
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Ако няма излюпени майки(това за трите, които се "гласят"), може да ги вдигнеш на втори корпус. Запечатаното пило горе, допълваш с изградени пити, долу на тяхно място основи. Майката задължително остава долу. ХР между корпусите.Очистваш всички маточници. След осем дни проверяваш отново за маточници и горе, и долу, и пак ги чистиш. На горния корпус, задължително правиш търтеев изход.
    И роенето им се избива от главата,...до догодина.

    Е още не съм направил тази система ... Обаче кой ще ги гради тези основи, като пашата приключи. Аз това не мога да разбера. Не съм пробвал, но ... Освен това те тъкмо се бяха развили, явно моите са ройлива пасмина ... Тук винаги покрай акациево време изпадат в роево. Горе долу април месец, преди акацията която е май месец. .

    Аз все обещавам че ще пробвам този метод, и явно ще трябва, понеже така само се гоним по дърветата .. Но просто логически не мога да разбера, как да ги направя на 2 корпуса, като времето е студено, паша няма почти никаква, това не го разбирам ..

  6. #3936
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    82
    Щом са напълнили един магазин, значи със сигурност имат мегдан за втори. А времето от цял месец не се брои за студено. И е трябвало да сложиш основи при пашата.

  7. #3937
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    739
    Цитат Първоначално публикувано от morning Виж публикацията
    Щом са напълнили един магазин, значи със сигурност имат мегдан за втори. А времето от цял месец не се брои за студено. И е трябвало да сложиш основи при пашата.
    Слагал съм им .. Може би ще направя едно видео, горе долу да покажа как са нещата .. Мерси .

  8. #3938
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,591
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Слагал съм им .. Може би ще направя едно видео, горе долу да покажа как са нещата .. Мерси .
    Нали беше ДБ ако не ги ъбгрейднеш ще ти се роят то това си е трабанче ако са само един плодник и магазин

  9. #3939
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    739
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Нали беше ДБ ако не ги ъбгрейднеш ще ти се роят то това си е трабанче ако са само един плодник и магазин

    То може би баш сега е времето, за това което написа и Краз, да ги вдигна на втори корпус, че имат доста запечатано пило. Ама долу като сложа тези основи и кой ще гради, като притока е почти нулев, в момента мъкнат предимно прашец.

  10. #3940
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,286
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    То може би баш сега е времето, за това което написа и Краз, да ги вдигна на втори корпус, че имат доста запечатано пило. Ама долу като сложа тези основи и кой ще гради, като притока е почти нулев, в момента мъкнат предимно прашец.
    Щом имат много запечатано пило, значи трябва пространство за майката да снася... Ако толкова няма паша, сложи основи и една-две изградени рамки. Но,... силно семейство, все ще намери по това време, колкото за него.

 

 
Страница 394 от 404 ПърваПърва ... 294344384392393394395396 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •