Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 30 от общо 184

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    А какво ще кажеш за район където средния добив е отрицателна стойност? Където местните пчели трудно оцеляват със собствени сили и през по-голямата част от активния сезон живеят благодарение на питка/захарен сироп. И поради тази причина рядко развиват силни семейства.
    .... За да може да се захрани и основнто и помощното семейство с пчели (т.е. да се придаде смисъл в употребата им) означава още повече допълнителен разход за захар, транспортни разходи и др. ( при такова интензивно използване на храна за пчели, ще е нужна покупката и на още по-голяма машина за месене на питки, или съответно по-голям разход за инвентар според различната система на подаване на храната която се използва)

    Нека обаче се абстрахирам от такъв екстремен случай, с който повечето от вас не са се сблъсквали.
    Да приемем че сме свикнали да извършваме всичките му там манипулации барабар със противороевия контрол и гоненето на рояци ( в определен момент едното се случва въпреки другото) ... и всичко това действа и си заслужава.
    Идва ден обаче когато трябва да се грижим за повече кошери ( представете си че някой ден със съмочувствието ви за голям и опитен пчелар ви наемат на работа да управлявате 2-3-5+ хил. кошера .....) и...... работата започва да дотяга, времето започва да недостига за всичко, кръста ви вече не е толкова здрав както на младини ... и преценявате че за да върви работата гладко както преди ви е нужен по един работник (и то не какъв да е а такъв който да може да свърши работата която вие вършите) на всеки 50 кошера(примерно). Греда!

    Времето е най-скъпото нещо.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Не винаги системата е най важна за добива.Всъщност на първо място е флоропокритието, наличието на конвейрна паша.

    Ти говориш за добивите като количествена абсолютна стойност, а аз имам впредвид сравнителна стойност. За мен абсолютните добиви са без значение. Нямам нищо против да вадя средно 5 кг от кошер, стига това да представлява 2, 3 -10 пъти повече от средния добив (т.е. изразяващ се в отрицателна стойност) за другите семейства.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,907
    Е че той колегата Руслан нали баш туй ни казва ? С класическа работа и сандъци и при добър район - 2-3 пъти средния добив за страната. И понеже колегата има сравнително щадящ изказ /за разлика от мен и теб например/, как да каже че е изкарал 90-100 или 120 кила/например/, като и в неговата околия има хора дето са с 50-80% смъртност и 30 кила им е мечта ?

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ...но ако не си извоювам пазар за отводките ми се струва, че няма да си заслужава. Ще опитам пък ще видим.

    Пазар има колкото щеш, не е според закона, но когато има вакуум все нещо ще се намери да го запълни.
    С продажбата на отводки идва и по-голяма отговорност. Повечето професионални пчелари търгуващи с пчели на запад имат/ли някаква болест, представляваща обект на ветеринарен контрол в пчелините си (изразът не е съвсем правилен, но е най-лесния за обяснение и близък по смисъл), но това не означава че те трябва да станат нейни разпространители! Протоколите използвани за производство на пчели за продажба са различни от тези например когато пчелините са за производство за мед. Проблемът е когато един пчелар е свикнал да работи по един (напълно приемлив за хобисист) начин и изведнъж реши да промени производственото си направление и продължи да работи по същия тертип, щото така му е по-лесно.

    Това по-горното се отнаса най-вече за професионално ориентираните пчелари. Там поради мащабите е неизбежно рано или късно да не се сблъскаш с някоя болест. Малките пчелари, понеже са изолирани (освен от самите себе си и съседите им ) в по-голяма степен, имат по-голям шанс да стоят дълго време настрана от болестите.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •