Цитат Първоначално публикувано от Тиква Виж публикацията
Ако увелича храненето на пълна хранилка през ден на проблемното семейство-дали ще има ефект?
Митак каза че си чел ще копирам една статия не знам дали си я чел но има интересни неща за изграждането на В.О. но имай в предвид че автора споделя своето мнение а не го налага като аксиома или постулат (в класическата логика е твърдение, което не е доказано или демонстрирано, а се разглежда като самоподразбиращо се или като неизбежно произволно приемане).

Кога трябва да се поставят рамки с восъчни основи за градеж?

В. Кривчиков

При интензивната работа по производството на пакети с пчели за продаването им и за свои нужди, нараства необходимостта от наличието на нови пчелни пити.
За запълването на необходимоста от тях трябва не само от време на време да се изграждат рамки с восъчни основи, а това трябва да се прави по план. Като имаме предвид, че при създаването на многобройните отводки, ние такa и така отслабваме пчелните семейства, то работата им, която е свързана с изграждането на восъчни основи трябва да се пренесе на по – късен период от време. В тази работа трябва да се въвличат такива семейства, които се намират в максималната фаза на своето развитие.
За да се изграждат восъчните листове бързо и качествено, са необходими следните условия:
1. Желателно е майката да работи активно във втория корпус;
2. Приносът на нектар в кошера трябва да бъде не по – малко от 800 грама на ден;
3. Восъчните листове трябва да бъдат качествени;
4. Рамките с восъчните листове за градеж се поставят само във втория корпус, след като там е започнала да работи майката;
5. Обилно постъпване на прашец в кошера.
Във втория корпус рамките с восъчни листове трябва да се поставят между питите с пило, като еднократно поставените рамки могат да достигнат 6 броя.
Трябва да се разбира, че еднократното поставяне на восъчни листове и работата на пчелите на медосбора не са съвместими по време. Пчеларите поставят рамките с восъчни листове за градеж стихийно. При такъв подход старите пити се натрупват с годините, нещо което се отразява на повишената възприемчивост на пчелите към болестите. Защото в различни години се изгражда различно количество рамки и много рядко това количество достига 30% от всички пчелни пити на пчелина. В даденият случай пчеларят може да пожертва неголямата или съмнителна паша в полза на изграждането на пчелни пити, количеството на събрания нектар няма да е толкова голям, но чистотата на гнездата, като резултат и запазената сила на семействата по – нататък ще ни окажат голяма услуга.
За да се съкрати времето за изграждане на восъчни листове и да не се разтегля този процес във времето, пчеларят трябва да чувства състоянието на семейството и да не го претоварва с изграждането на излишни рамки с восъчни листове. Те трябва да са толкова, колкото едно семейство може да построи за един ден или най – много за три дни.
В същото време рамките с восъчни основи трябва да се поставят в това място на гнездото, където е епицентъра на жизнените сили на семейството. Тъй като при поставянето на втория корпус, пчелните пити се разполагат една над друга, то междините между питите от втория и първия корпус ще съвпадат. Ако в междините на първия корпус има открито пило, то при поставянето отгоре на рамка с изкуствен восъчен лист, то той ще бъде изграден за една нощ. Ако рамката с восъчния лист бъде поставена не над пилото, а в страни от него, то времето за неговото изграждане ще се удължи.
Някои силни пчелни семейства имат такива възможности за изграждане на восъчни листове, че те могат да изградят три партиди по 6 пити всяка с интервал от по три дни. За целта предните поставени рамки трябва да се изземват от гнездото и да не се позволява на майката да снася яйца в тях, а на тяхно място да се поставя следващата партида.
В някои региони с основна сезонна паша, която съвпада с времето на нарастването на семействата, например през пролетта, където за да се увеличат добивите на мед се налага да се обединяват презимувало семейство с такова с майка помощничка, изграждането на восъчните основи се възлага на други семейства, които по начало няма да бъдат предназначени за пашата, а се използват като доставчици на пило за отводките през целия сезон. В такива семейства винаги кипи живота, свързан с отглеждането на пило. Младите пчели произвеждат много восък и такова семейство изгражда восъчни листове без търтееви килийки.
Изграждането на пчелните пити отвлича семейството от рояване. Рамките с восъчни листове в семейството се явяват индикатор, по който определяме, ще се рои ли семейството или няма да се рои, намира ли се в роево състояние или прави тиха смяна. Имайки предвид това, актуален е въпросът за поставянето на восъчните листове в периода на рояването, когато пчеларят само по състоянието на което се намират поставените вчера или преди 3 дни рамки с восъчни основи, може да определи в това семейство има ли прекъсване в работата му или няма.

Превел от руски:
д-р инж. Иван Парашкевов, г. Плевен

Източник: http://www.uley.info
http://www.beeinbg.narod.ru