Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
Първи рой две шепи пчели буквално с две млади неоплодени майки. Втори рой килограм пчели с млада майка немаркирана. моята старата бе маркирана. ненормална година.
Може би отговора е тук в роя, се отделят пчелите дъщери на един търтей т.е. истински сестри- по майчина и бащина линия ще цитирам доц. Първулов не че ми е любимец но все пак казва нещо интересно:

Роенето, съобразно структурата на пчелното семейство, копира всички модели на другите живи организми. Пчелното семейство като единен биологичен организъм състоящ се от една майка, няколко стотин търтея – мъжки и няколко десетки хиляди женски организми, се подчинява на всеобщите биологични закони и трябва да носи генетичния потенциал на своята майка и своя баща.
Известно е, че майката се опложда от няколко мъжки (търтея) 8-10 -12 и повече на брой. Всеки търтей носи определени генетични заложби. Пчелите в семейството имат една майка и различни бащи (толкова, колкото търтеи са оплодили майката). Всички пчели са сестри по майчина линия и полусестри по бащина. Новият организъм –роя, трябва да е генетично компактен, т.е да носи генетичните качества на майката и бащата и всека пчела да има еднакви генетични заложби със своята сестра в новото семейство.
Как се получава това, че при много търтеи участващи в оплождането на майката, да се отберат пълни сестри (по майчина и бащина линия) в новия рой? Много просто и тук природата е показала своята гениалност, като в младото семейство-роя, се отделят пчелите дъщери на един търтей т.е. истински сестри- по майчина и бащина линия.
Това не са логически изводи и заключения. Науката го потвърди по безспорен начин, чрез ДНК анализ, на пчелите в естествените роеве.
Имайки тези данни, всеки пчелар е длъжен да се съобразява с основното правило в биологичния свят, а именно-всеки организъм да е генетично единен.