Много хубав постинг, който има за цел да демонстрира колко много знаеш, но нали се разбрахме да не използваме сложни думички, иначе темата ще се обезмисли, защото хората ще престанат да я четат. Вече си имаме една такава сложна тема и всеки може да отиде да се упражнява в нея..
Можеше просто да кажеш, че нещата са доста по-сложни от това, което се обяснява, но това важи не само за горното изречение, а и за всички останали изречения в тази тема.
По въпроса за икономически значимите качества - там също се подразбира, че за тях отговаря не един, а много на брой различни гени. За всички е ясно, че няма ген, наречен КОЛИЧЕСТВО НА МЕДА. Има хиляди гени, свързани с размера на пчелата, с размера на нейните криле, със силата на мускулите, от които зависи скороста на полет, с температурата, при която се излита от кошера, с мерака на всяка една пчела да излиза сама да търси нектар или точно обратното - да стои и да чака разузнавачките да се върнат, и т.н и т.н. Комплексното взаимодействие на всички тези гени наистина може да доведе до подобряване или влошаване на количеството на събрания мед, но единичните фактори са стотици, включая и влиянието на средата (има или няма паша, вида на пашата и т.н.).
Правейки селекционен натиск върху целия този комплекс от гени ние всъщност променяме единичните гени за всяко едно микрокачество. Някои от тях се подобряват, други - влошават, но като комплекс започват да работят по-добре, а нали точно това е нашата цел.
ПС: Специално за розовия цвят на розата защо се получава така ще ти напиша лично съобщение, за да не разводняваме темата.