Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
Това е добро решение.Всеки работи по-свой начин,съобразявайки се с района в който пчеларства.Само че трябва да се спазват основните правила за работа с ЛР. кошери.Успех и приятна вечер.
Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
При мен където пчеларствам също няма много паша.Но свивам ги, затоплям ги,и по-степенно ги развивам.Много рядко в различни години някой семейства,който са силни ги правя на 3 корпуса.Но това зависи и от нектаропотока/пашата/.Основното е това.Другото е разпъването на семейството.Медовите рамки който не са запечатани ги качвам от 1 корпус във 2 корпус плюс рамките с прашец и нектар.На тяхно място слагам изградени пити за да има къде да снася майката.Запечатаните ги вадя или качвам в 3 корпус.Така всички ги сортирам според това дали са запечатани или трябва да се запечатат.Много е трудоемко иска се работа но и има и ефект.В долния корпус винаги има място.Медът е във 2 и 3 корпус.3 корпус го центрофугирам,след това го слагам с питите по-средата. 2 Корпус с незапечатан и запечатан мед става 3-ти.С две думи изтеглям медът от 1 във 2 корпус а от там в трети за запечатване.Някой може да не се съгласи с мен ,но това съм го видял от мой приятел и колега пчелар който работи с 200бр 8 рамкови ЛР.кошера.Добивите му са доста високи.
Колега, това което си описал не са правила за работа с ЛР. С ЛР не се работи на ниво рамка, а на ниво корпус и точно това е предимството му при работа с много семейства. При толкова много ровене и в двата корпуса, не ти ли се случва често да губиш майки?