В момента в Габрово вали сняг, но много бързо се топи. Който не е стопен, е мокър и тежък. Явно почвата влияе, но не се знае докъде ще стигне натрупаната в нея енергия.
За ivootur:
Количеството топлинна енергия, която може да поеме (отдаде) дадено вещество, е равна на СПЕЦИФИЧНАТА ТОПЛОЕМКОСТ * МАСАТА * ТЕМПЕРАТУРНАТА РАЗЛИКА. Водата има една от най-високите температурни топлоемкости, а мократа почва се доближава до това на водата.
Специално за водата - 1 кубик акумулира в себе си приблизително 1 kWh топлинна енергия за всеки един градус температурна разлика. При 6 градуса над нулата на почвата на дълбочина 1 метър би трябвало да има акумулирани около 5 kWh топлинна енергия за всеки един кеадратем метър земна повърхност. На практика тази енергия е доста по-вече, защото по-дълбоките слоеве на почвата загряват по-плитките, но този процес е по-бавен.
Ако приемем, че специфичната топлоемкост на мократа почва и на снега са приблизително равни и температурата на снега е някъде около -2-3 градуса, то тогава 1 кубик почва е в състояние да стопи 1 кубик сняг, и температурата на почвата пак ще остане някъде на ниво +1-2 градуса. Точно това се случва в момента - почвата топи падналия сняг и температурата на въздуха стои почти константна вече 8 часа.
Capture.JPG
За тези 8 часа температурата на почвата е паднала с малко повече от 1 градус. Тоест спокойно ще издържи поне още 2-3 дена снеговалежи.
Capture.JPG