Чета ви с удоволствие .Давайте спокойно ,зимата сега започва.Ако има колеги на които роенето е проблем ,ще им дам от моите майки. Няма да видите роене ,но и мед няма да видите.![]()
Чета ви с удоволствие .Давайте спокойно ,зимата сега започва.Ако има колеги на които роенето е проблем ,ще им дам от моите майки. Няма да видите роене ,но и мед няма да видите.![]()
Ето например Софрон от лекцията във Варна каза, че излишния прашец увеличава риска от роене с 30%. На такава информация може да се стъпи ако искаме да контролираме нещо. Пак ще го кажа. "If you can measure it, you can control it."[/QUOTE]
Зимата , като не хапваш месо и хляб , ела на пролет да копаеш лозе .![]()
По-скоро отглеждането на потомство, което да гарантира оцеляването на вида. Всяко живо същество се стреми да създаде наследници и така да предаде гените си. При пчелите това се случва, като майката снася яйца и пчелите отглеждат други пчели от тях. На практика пчелното семейство може да е един вечен организъм, ако изключим странияни фактори като болести, природни бедствия, глад, птици и неприятели (не завърнала се майка или разрушено жилище) и т.н. Роенето не е първично размножаване. То е начин да се продължи съществуването на вида, когато условията в "майчиното" семейство са се променили - влошили. Пренаселеност, задух, липса на паша и т.н. За това казвам, че роенето е принудително явление.
Колега, нали точно роенето е това което гарантира оцеляването на вида. Ако не се роят пчелите са обречени на гибел. То и при бозайниците постоянно се раждат нови клетки, а старите умират. Обаче това не е размножаване, това е регенериране. Ако гледаме на пчелната колония като на един организъм, отглеждането на нови пчели е подобно на регенерацията на клетките при бозайниците и другите животни.
И както бозайниците създават рожби, така и пчелните колонии създават роеве.
Клетките се регенерират, но организма старее и накрая умира. При пчелите не е същото. Ако ги няма "външните фактори" които изброих, няма причина семейството да загине. Роенето нищо не гарантира. Ако роя не намери подходящо място за заселване или умре през зимата, за какво гарантиране може да говорим. При роенето се отдела около половината семейство, а не бяга цялото (освен в редки случаи) и това е сцел да търсят по-добри условия за живот, но няма никаква гаранция че ще ги намерят.
Ако го нямаше роенето, нямаше да има и завладяване на НОВИ ТЕРИТОРИИ. Така че склонен съм да разсъждавам като ves - роенето е истинското размножаване, а обновяването на пчелите в пчелното семейство е просто РЕГЕНЕРИРАНЕ на един закотвен на едно място организъм. Така е и при дърветата - регенерирането удължава живота, но не може да го направи вечен. Не може да осигури и завладяването на нови територии.
Та природата си знае работата. Тя така е направила нещата, щото истинското размножаване на пчелните семейства си остава именно роенето. Това е дълбоко заложен инстинкт, и ние трудно можем да го променим посредством селекция. Бихме могли малко да го намалим, но никога няма да можем да го премахнем.
Напротив. Северните пчели се нуждаят от висока доза ройливост за да се гарантира оцеляването на вида. По време на дългите зими, всяка година голяма част от семействата умират. Роенето е това, което възстановява броя на семействата през активния сезон и поддържа генетичното разнообразие на популацията ( При генетично разнообразна популация е много по-трудно по време на някое неблагоприятно събитие, да загине цялата популация. Така природата си гарантира оцеляване на вида)
При тропическите пчели роенето е всъщност адаптационно предимство за съответната околна среда. Изобилната паша и липсата на отрицателни температури през годината са достатъчно условие за оцеляването и на най-слабия рой (пилото не се нуждае от отопление и развитието е бързо). Големия брой неприятели (животни и хора) обаче, всяка година унищожават голяма част от популацията, от където семействата, които се роят по-малко бързо губят численост и евентуално тяхната кръвна линия загива.
В полу-пустинните райони, където пашата е кратка и често пъти само една през годината, роенето на семейството (което нормално се осъществява по време на главна паша) би означавало гладна смърт и за отделилите се роеве и за родителското семейство. Всяко семейство, което се рои - загива, по този начин само неройливите семейства успяват да разпространят гените си. Силно стеснената популация, в следствие на акумулираните ежегодни загуби в няколко последователни сезона, бързо се възстановява в благоприятните години, случващи се веднъж или два пъти на десетилетие (действа като противовес на прекалено ниската ройливост).
От казаното по-горе, логически вярно е да се предположи че една пчелна популация, която не се рои, може да бъде поддържана само и единствено по изкуствен начин.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Съгласен съм с всичко което написахте до тук. Така става в природата. Малката хралупа се запълва и част от пчелите отлитат. Или след няколко години в нея, питите стават негодни, пчелите бягат, восъчния молец почиства след тях и после се заселва друг рой. Това е инстинкт, но той се провокира от някаква принуда. В кошера нещата стоят по друг начин. Пчеларя може да осигури обем и свободно пространство за непрекъснато развитие и трупане на запаси от семейството, както и да подменя негодните пити. Така пчелите на са принудени да търсят друго място. Съответно и инстикта за роене не се проявява.
Сигурен ли си, че си готов да платиш цената за да подложиш тази теория на изпитание?
Ако тя е валидна за пчелите, с които до момента си имал някакъв опит, мога да те уверя че още нищо не си видял.
Затова пак ще те попитам - готов ли си да си платиш за да разбереш доколко грешиш?
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Ако под "платиш цената" имаш предвид да пробвам с някакви други раси, примерно " африкански" или японски и т.н. Не. Нямам намерение да работя с такива. Местните пчели с които работя от почти 20 години, до сега нямам случай с изпаднало в роево настроение семейство. Включително втори сезон имам и твои майки. Може и късмета да помага.
П.п. Един пример. Пресичаш улицата. Срещу тебе идва кола и не спира. Какво ще направиш? Ще отскочиш в страни. Инстинкт. Е да обаче този инстинкт е предизвикан по принуда. Ако няма идваща кола ще преминеш нормално без да подскачаш рязко в страни.
В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))