Други ползи от нуклеусите от фибран:

Същите нуклеуси, които през лятото сте използвали за интензивна направа на отводки, както и за местенето им насам-натам, през зимата можете да ги използвате ЗА РЕЗЕРВНИ МАЙКИ. Моят опит е малък в тази насока, но имам колеги, които масово са го правили, и според тях няма никакви проблеми с презимуването.

Технологията е следната:
1. Правят се късни отводки (в началото на август) и се хранят обилно за пило (с малки дози сироп 1:1, но редовно). Целта е до края на август да напълнят нуклеуса с пчели и пило. През септември се храни за зимни запаси (еднократни големи дози инвертиран сироп 70%).
2. Отводките са подредени на 2 реда плътно една до друга, като сандъчетата от двата реда се допират с гърбовете си. Получава се дълга редица от плътно наредени отводки, които взаимно се топлят.
3. Отгоре се застилат с дебел найлон или мушама, и върху тях - камъни или оградни колове от бетон. Целта е да се направи общ непромокаем покрив върху всички нуклеуси.

Няма проблеми с вятъра, защото формацията е ниска и с голяма площ.
Няма проблеми с дъжд, сняг и град, защото има непромокаем покрив.
Няма проблеми със студа, защото семействата взаимно се топлят.

При така направеното зазимяване на много на брой нуклеуси, вътре в тях спокойно могат да презимуват дори и семейства със сравнително малко на брой пчели.